@ismailsaymaz

Devlet Engin Çeber'in ailesine 'terörist' dedi

Devlet Engin Çeber'in ailesine 'terörist' dedi
Devlet Engin Çeber'in ailesine 'terörist' dedi

Çeber ve arkadaşlarının karakol görüntüleri önceki gün ortaya çıktı.

Çifte skandal: Engin Çeber'in işkence sonucu ölümü nedeniyle ailesinden özür dileyen devlet, şimdi aynı aileye 'terörist' dedi. Davada önemli ifşaatlarda bulunan, ama 'sesleri kaydedilemeyen' iki tanığa da yeni duruşma öncesi ulaşılamadı
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL -  “Engin Çeber’in yakınlarından devlet ve hükümetim adına özür diliyorum..” 14 Ekim 2008’de dönemin Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, işkence sonucu ölen Çeber’in yakınlarından böyle özür dilemişti. Bu, Türkiye tarihinde bir ilkti. Yaklaşık bir sonra Çeber ailesi bu kez devletin bir kurumunca terörist ilan edildi.
Çeber davasında yargılanan infaz koruma memurlarının duruşmalara getirilip götürülürken ‘korunmasını isteyen’ Paşakapısı Cezaevi’nin müdür vekili Ali Görüm, gerekçesini şöyle yazıya döktü: “Olayın müşteki taraftarlarının terör örgütü mensubu olduklarından...”
Çeber davasındaki skandal bununla da sınırlı kalmadı. Geçen duruşma sırasında sesleri ‘kaydedilemeyen’ iki tanık şimdi bulunamıyor.

Yargı kararı yok, ama olsun!
Çeber davasında müebbet hapisle yargılanan beş sanığın kaldığı Paşakapısı Cezaevi’nin müdürvekili Dursun Ali Görüm, Üsküdar Cumhuriyet Başsavcılığı’na 21 Temmuz’da yazı yazarak, tutukluların duruşmalara getirilirken korunmasını istedi. Yazıda ‘gerekçe’ şu satırlarla açıklandı:
“Tutuklu iken ölen Çeber’in terör örgütü mensubu ve olayın yazılı görsel medyaya yansımış olması, gündem teşkil ettiğinden ve olayın müşteki taraftarlarının terör örgütü mensubu olduklarından, adı geçen tutukluların (sanık infaz koruma memurları) duruşmaya götürülüp getirilirken ve duruşma esnasında istenmeyen müessif olayların önlenebilmesi bakımından gerekli güvenlik önlemlerinin sağlanması için yazımızın İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne gönderilmesi hususu arz olunur.” Çeber ve ailesi hakkında ‘terörist’ oldukları yönünde bir yargı kararı yok.

Skandal 2: Önce ses, şimdi tanık kayıp! 
Engin Çeber’in  ölümüyle ilgili davaya yarın devam edilecek. Dinlenmesine karar verilen çok önemli iki tanığaysa ulaşılamadı. 
Söz konusu iki tanık 22 Temmuz’da görülen bir önceki duruşmada görüntülü kayıt yapıldığı halde ‘teknik aksaklık sonucu’ ses kaydı yapılamadığı ortaya çıkmıştı. Mahkeme bunun üzerine aynı tanıkların bir sonraki duruşmada yeniden dinlenmesine karar vermişti. Bu durum Çeber ailesinin avukatlarının tepkisini çekmişti.  Ancak bugün yapılacak yeni duruşma öncesi iki tanığa ulaşılamıyor.
Bu tanıklardan biri Çeber’le aynı koğuşu paylaşan Murat Gevrek. Gevrek 22 Temmuz’daki duruşmada Çeber’in öldüresiye dövüldüğünü belirterek, “Konuşmasına fırsat bırakmadan kafasına kafasına vurdular. İki dakikada adamı komposto ettiler” dedi ve başmemur Selahattin Apaydın’ı “Olayı hızlandıran kişi” olarak teşhis etti.
Önemli tanıklardan biri de Çeber’in ölümünden önce gördüğü işkenceyi yazdığı mektubu bulup veren Ahmet Aksu’ydu. Aksu da geçen duruşmada “Birkaç kişi vurmaya başladı. Çeber nefes alamadı, revire götürdük. Hastaneden ölüm haberi geldi” diye konuşmuştu.
Bu önemli ifadeler mahkemeyi izleyen gazetecilerce not alındı ancak mahkemenin ses kayıt sistemine giremediği için yok sayıldı. Mahkemenin yeniden dinlenmesine karar verdiği Aksu ve Gevrek’e ulaşılamadığı ve yarınki duruşmaya da katılamayacakları belirtildi. Her iki tanık hakkında da zorla getirme kararı çıkarıldı.