Devlet F.N.'ye sahip çıkıyor

İşadamı Üzeyir Garih'in öldürülmesinin hemen ardından katil zanlısı olarak gözaltına alınan ve daha sonra olayla...

ANTALYA - İşadamı Üzeyir Garih'in öldürülmesinin hemen ardından katil zanlısı olarak gözaltına alınan ve daha sonra olayla ilgisi olmadığı anlaşılarak serbest bırakılan 13 yaşındaki F.N.'ye Garih'in ortağı Alarko Holding Yönetim Kurulu Başkanı İshak Alaton'dan sonra devlet de yardım eli uzatmaya karar verdi. Devlet Bakanı Hasan Gemici, F.N.'nin yaşadığı
olumsuzlukları atlatabilmesi için sosyal hizmet uzmanlarının çalışma yürüttüğünü açıkladı.
Gemici, 'Erken Çocukluk Gelişimini Destekleme Projesi' katılım belgesi dağıtım törenine katılmak üzere geldiği Antalya'da bir gazetecinin sorusu üzerine, şunları söyledi: "13 yaşındaki çocuk gazetelerde (Deli Fuat) diye yer aldı. Uyuşturucu bağımlısı ilan edildi. Toplum ve medya olarak düşünmeliyiz. Bu olumsuzluğu onun üzerinden nasıl atacağız?"
Sosyal Hizmetler Kurumu'na bağlı uzmanların F.N.' nin evine gittiğini bildiren Gemici, "Çocuk medyanın aşırı ilgisinden dolayı evinde duramıyor. Çocuğun üzerindeki olumsuz etkiyi atmak için çalışma yürütüyoruz" dedi. İshak Alaton da, F.N.'ye haksızlık yapıldığını düşündüklerini belirterek, "Bu çocuğa biz ilgi gösteriyoruz. Bunu görüşeceğiz. Bu konuda bir toptantı yapacağız" demişti.
Önceki gün Radikal'de F.N ile ilgili yazısı yayımlanan Yeditepe Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Y. Yahyagil de çocuğa sahip çıkılmadığını belirtmişti. Yahyagil, "F.N.'nin hemen sosyal hizmet uzmanlarınca koruma altına alınması gerekirdi. Kimse görevini yerine getirmeyince canlı yayınlarda TV'ye çıkan F.N. için televizyon spikerleri devreye girdi" demişti.
(Radikal/aa)