'Devlet Fuat Avni'yi biliyor ama...'

'Devlet Fuat Avni'yi biliyor ama...'
'Devlet Fuat Avni'yi biliyor ama...'
Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı davasının bilirkişi adli bilişim uzmanı Halil Öztürkçi devletin Fuat Avni'nin kim olduğunu bildiğini fakat 'gizli irtibatlarına ulaşabilmek için beklendiğini' öne sürdü.

RADİKAL - 'Fuat Avni kim?' sorusu 17-25 Aralık süreciyle birlikte ortaya çıkan ve Twitter'da neredeyse bir fenomen haline gelen 'fuatavni' kullanıcı adlı Twitter hesabından paylaşılan operasyon istihbaratlarıyla son ayların en çok dillendirilen sorusu oldu. Fuat Avni'nin kimliği son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın hafta sonu yaptığı, 'Delikanlıysan ortaya çık' açıklaması ile tartışma konusu olmuştu.

Erdoğan'dan Fuat Avni'ye: Delikanlıysan çık ortaya

DEVLET FUAT AVNİ'Yİ BULDU MU?

Yeni Akit'e konuşan Telekominikasyon İletişim Başkanlığı davasının bilirkişi adli bilişim uzmanı Halil Öztürkçi, devletin Fuat Avni'nin kim olduğunu çok önceden bildiğini söyleyerek, 'gizli irtibatlarına ulaşabilmek için özellikle beklendiğini' açıkladı.

Peki ülkede olacakları müneccim gibi tahmin eden ve özellikle de cemaat yanlılarının başına gelecekleri en az bir gece öncesinden Twitter'dan duyuran Fuat Avni adlı Twitter hesabını kim ya da kimler yönetiyor?

FUAT AVNİ EMRE USLU MU?
Akşam, Star ve Güneş gazeteleri, geçtiğimiz günlerde Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan’a suikast düzenleneceği iddiasını manşete taşıdıkları haberlerinde Emre Uslu'nun polisler ile arasındaki önceki yıllarda yaptığı iddia edilen DM yazışmalarının kaynak göstermiş ve Fuat Avni'nin Emre Uslu olduğunu iddia etmişlerdi.
Fuat Avni'den Erdoğan'a jet yanıt!

ERDOĞAN 'SEN DE YÜREK VARSA ÇIK ORTAYA' DEMİŞTİ
Fakat Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Twitter fenomeni Fuat Avni’ye, "Aylardır ortaya çıkan bir isim var. Ya delikanlıysan çık ortaya. Niçin gizli saklı yapıyorsun. Sende yürek varsa, delikanlılık varsa çık ortaya” sözleriyle seslenmişti.

Yeni Akit'e konuşan Halil Öztürkçi, Fuat Avni'nin gizli irtibatlarının TİB'den bu yana işlediği bütün bilişim suçlarını detaylandırdı.

"DEVLET FUAT AVNİ'NİN GİZLİ YAZIŞMALARINA ULAŞMIŞTI"
Öztürkçi'ye göre devlet uzun bir süredir Fuat Avni'nin kimliğini biliyordu fakat bağlantılarını ve onunla iletişim kuranları görmek için bekledi. İşte o açıklamalardan çarpıcı satırlar:

Bence uzun bir süredir Fuat Avni'nin kim olduğu biliniyordu. İşin boyutunu görmek adına biraz daha sessiz kalmayı tercih ettiler. Devlet olayın boyutunu anlamak Fuat Avni ile iletişim kuranları çözmek için bence bir süre bekledi. DM'lerin okunamayacağı söyleniyor. Twitter'ın bu konuda bir açığı olduğu biliniyordu. Hatta Fuat Avni'nin gizli yazışmalarına ulaşıldığı ve hesabın kimler tarafından yönetildiği biliniyordu.

Bilirkişilik konusunda açıklayamayacağım birçok detay var. Ancak şunu söyleyebilirim yasadışı dinlemeleri tespit eden çalışmalarımız oldu. Soruşturma konusu şuydu: TİB'de yasadışı bir dinleme yapıldı mı yapılmadı mı? Bilirkişiyim. Bu konuda konuşmam uygun olmaz ama yasadışı dinlemelerin yapıldığını söyleyebilirim sadece.

TÜRKİYE 'DE TELEFON GÖRÜŞMELERİ NASIL DİNLENİYOR?
Normal şartlarda bu dinlemeler yasal yollarla olmalı. Yani mahkemeden izin alınarak olmalı bütün dinlemeler. Telefonlara yerleştirilen casus yazılımlarla olabilir. Böceklerle ortam dinlemesi yapılabilir. Bir de gizli ödenekten alındığı söylenen sonra kaybolan dinleme cihazları var. Bunlar bir panelvanın arkasına yerleştirilir. Belli bir bölgedeki baz istasyonlarından daha güçlü bir sinyal yayarak bütün telefon görüşmeleri bu mobil cihaz sayesinde yasadışı dinleme yapılabilir.

FUAT AVNİ'NİN TESPİT EDİLMESİ
Fuat Avni'yi yakalayamamak bu kadar imkansız olabilir mi? Bu sorunun cevabı evet. Ben de bir hesap oluşturup yakalanmadan sosyal medyada paylaşımlar yapabilirim.

Twitter IP adreslerini açtı diyelim. İnternette IP numaranızı saklayarak çok kolay mesajlaşabilirsiniz.

SEÇİM ÖNCESİ OPERASYON OLABİLİR Mİ?

Bundan önceki seçimlerde olduğu gibi operasyonlar olabilir. Ama bu kez atakların karşılıklı olacağını düşünüyorum. Şu an için kimin elinde ne var bilmiyoruz. Fuat Avni gizli yazışmalarında ne kadar yayınlandı onu da bilmiyoruz. Devamında ilginç detaylar okuyabiliriz. Ama bizim adaletten ayrılmamamız gerekir.

GİZLİ YAZIŞMALAR

Devlet kurumlarının elinde ne kadar belge ve bilgi var şu an için bilmiyoruz. Benim asıl anlayamadığım şu; bu yapı yazışmalar konusunda neden bu kadar rahat davrandı? Twitter'ın ABD yönetimine kabadayılık yapma şansı yok. Bu gizli yazışmaları ABD tarafından servis edilmiş olabilir. Karşılıklı diplomasiyle yazışmalara ulaşılmış olabilir.