Devlet 'günah-ayıp' yerine suçla uğraşır

Devlet 'günah-ayıp' yerine suçla uğraşır
Devlet 'günah-ayıp' yerine suçla uğraşır
Haber: ÖMER ŞAHİN - omer.sahin@radikal.com.tr / Arşivi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın öğrenci evleriyle ilgili yaptığı açıklamaların yankısı sürüyor. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, kimsenin hayat tarzına müdahale edilmeyeceğini vurgularken “Helal, haram, ayıp gibi kavramlar inanç ve geleneğin konusudur. Demokratik, laik hukuk devletleri bireylerin inancı değil suçları üzerinde durur” dedi. ‘Kızlı-erkekli (bir arada kalmayı tasvip etmediklerini ancak bunun müdahale edileceği anlamına gelmediğini belirten Çelik, Erdoğan’ın müdahale sinyali verdiği yerlerin yoğun şikâyet alan kayıtdışı apart benzeri yapılar olduğunun altını çizdi.
Radikal’e konuşan Çelik şu değerlendirmede bulundu: “Bu toplumun büyük çoğunluğu kızının erkeklerle aynı evi paylaşmasını istemez. İsteyenler de olabilir. Bunu isteyenleri tasvip etmeseniz , yaptığını yanlış bulsanız bile kararına saygı göstermek zorundasınız. Bir şeyi tasvip etmemek müdahale yapılacağı anlamına gelmez. Bizim başkasının yaşam tarzına müdahale gibi bir düşüncemiz olamaz. 11 yıllık iktidarımız boyunca çoğulcu yapıya, farklılığa saygıyı vazgeçilmez prensip olarak gördük; bundan sonra da görmeye devam edeceğiz. Şunu unutmayalım ki yaşam tarzlarına garantiyi demokratikleşme paketine koyan bu hükümettir.”
Çelik, Başbakan Erdoğan’ın CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile mahkemelik olmasına sebep olan açıklamasında da, “Dolmabahçe’de Başbakanlık Ofisi’ne gittiğimde ofisimin önünden Kadıköy’den gelenlerin durumunu görüyorum. Bütün bu durumları gördüğüm zaman, bunlar benim aslında kendi değerlerimle uyuşan şeyler değil. Buna rağmen ‘Toplumumun insanıdır, ben onun giyimine, yaşamına, şusuna, busuna karışamam’ diyorum ve saygı gösteriyorum ama aynı saygıyı da ben ondan istiyorum” dediğini hatırlattı.

Mesele başka

Çelik tartışmanın niye başladığı ve hükümetin atacağı adımlar konusunda da bilgi verdi. Çelik’e göre, sadece Denizli’de değil birçok ilde üniversitelere yakın yerlerde apart ve benzeri yapılar çoğaldı. Denizli Emniyet Müdürlüğü’nün bu konuda Emniyet Genel Müdürlüğü’ne gönderdiği bir rapor bulunuyor. Bu yapılar aylık, haftalık, günlük hatta saatlik olarak kiralanıyor. Çelik, Başbakan Erdoğan’ın “Gerekirse yasal düzenleme yapılır” dediği yerlerin buralar olduğunu söyledi. Çelik, “Buralar kaydı-kuydu olmayan otel, yurt, pansiyon, mesken statüsünde olmayan yerler. Suçlu insanlar adreslerinin bilinmesini istemez. Buralarda terör örgütleri de olabilir. Vergi kaçakçılığı da yapılıyor. Diğer yurtlarla haksız rekabet de söz konusu. Sayın Başbakanımızın ‘yasal boşluk’ var dediği yerler böyle yerler. Eğer buralarla ilgili şikâyet, yasal boşluk var ise bunu gidermek devletin görevidir” diye konuştu.
AK Parti döneminde ciddi yatırımlar yapılmasına karşın bugün 81 il ve 500 civarında ilçeye yayılan üniversitelerin barınma sorunu olduğunu söyleyen Hüseyin Çelik, öğrencilerin Kredi Yurtlar, Milli Eğitim’e bağlı özel yurtların yanı sıra bazı yerlerde rezidans, apart benzeri yapılarda barındığı bilgisini verdi. Ailelerin özellikle kız çocuklarının ‘kurda-kuşa’ yem olmaması, istismara uğramamaları yönünde hassas olduğunu kaydeden Çelik, her toplumun belirli değer yargıları olduğuna, bir yerde “ayıp” görülenin başka bir kültürde normal karşılanabildiğine dikkat çekti.