Devlet 'günah-ayıp' yerine suçla uğraşır

Devlet 'günah-ayıp' yerine suçla uğraşır
Devlet 'günah-ayıp' yerine suçla uğraşır
Haber: ÖMER ŞAHİN - omer.sahin@radikal.com.tr / Arşivi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın öğrenci evleriyle ilgili yaptığı açıklamaların yankısı sürüyor. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, kimsenin hayat tarzına müdahale edilmeyeceğini vurgularken “Helal, haram, ayıp gibi kavramlar inanç ve geleneğin konusudur. Demokratik, laik hukuk devletleri bireylerin inancı değil suçları üzerinde durur” dedi. ‘Kızlı-erkekli (bir arada kalmayı tasvip etmediklerini ancak bunun müdahale edileceği anlamına gelmediğini belirten Çelik, Erdoğan’ın müdahale sinyali verdiği yerlerin yoğun şikâyet alan kayıtdışı apart benzeri yapılar olduğunun altını çizdi.
Radikal’e konuşan Çelik şu değerlendirmede bulundu: “Bu toplumun büyük çoğunluğu kızının erkeklerle aynı evi paylaşmasını istemez. İsteyenler de olabilir. Bunu isteyenleri tasvip etmeseniz , yaptığını yanlış bulsanız bile kararına saygı göstermek zorundasınız. Bir şeyi tasvip etmemek müdahale yapılacağı anlamına gelmez. Bizim başkasının yaşam tarzına müdahale gibi bir düşüncemiz olamaz. 11 yıllık iktidarımız boyunca çoğulcu yapıya, farklılığa saygıyı vazgeçilmez prensip olarak gördük; bundan sonra da görmeye devam edeceğiz. Şunu unutmayalım ki yaşam tarzlarına garantiyi demokratikleşme paketine koyan bu hükümettir.”
Çelik, Başbakan Erdoğan’ın CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile mahkemelik olmasına sebep olan açıklamasında da, “Dolmabahçe’de Başbakanlık Ofisi’ne gittiğimde ofisimin önünden Kadıköy’den gelenlerin durumunu görüyorum. Bütün bu durumları gördüğüm zaman, bunlar benim aslında kendi değerlerimle uyuşan şeyler değil. Buna rağmen ‘Toplumumun insanıdır, ben onun giyimine, yaşamına, şusuna, busuna karışamam’ diyorum ve saygı gösteriyorum ama aynı saygıyı da ben ondan istiyorum” dediğini hatırlattı.

Mesele başka

Çelik tartışmanın niye başladığı ve hükümetin atacağı adımlar konusunda da bilgi verdi. Çelik’e göre, sadece Denizli’de değil birçok ilde üniversitelere yakın yerlerde apart ve benzeri yapılar çoğaldı. Denizli Emniyet Müdürlüğü’nün bu konuda Emniyet Genel Müdürlüğü’ne gönderdiği bir rapor bulunuyor. Bu yapılar aylık, haftalık, günlük hatta saatlik olarak kiralanıyor. Çelik, Başbakan Erdoğan’ın “Gerekirse yasal düzenleme yapılır” dediği yerlerin buralar olduğunu söyledi. Çelik, “Buralar kaydı-kuydu olmayan otel, yurt, pansiyon, mesken statüsünde olmayan yerler. Suçlu insanlar adreslerinin bilinmesini istemez. Buralarda terör örgütleri de olabilir. Vergi kaçakçılığı da yapılıyor. Diğer yurtlarla haksız rekabet de söz konusu. Sayın Başbakanımızın ‘yasal boşluk’ var dediği yerler böyle yerler. Eğer buralarla ilgili şikâyet, yasal boşluk var ise bunu gidermek devletin görevidir” diye konuştu.
AK Parti döneminde ciddi yatırımlar yapılmasına karşın bugün 81 il ve 500 civarında ilçeye yayılan üniversitelerin barınma sorunu olduğunu söyleyen Hüseyin Çelik, öğrencilerin Kredi Yurtlar, Milli Eğitim’e bağlı özel yurtların yanı sıra bazı yerlerde rezidans, apart benzeri yapılarda barındığı bilgisini verdi. Ailelerin özellikle kız çocuklarının ‘kurda-kuşa’ yem olmaması, istismara uğramamaları yönünde hassas olduğunu kaydeden Çelik, her toplumun belirli değer yargıları olduğuna, bir yerde “ayıp” görülenin başka bir kültürde normal karşılanabildiğine dikkat çekti.


  http://www.radikal.com.tr/115944811594488

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Devlet suçla ugrasirda...Basbakanin yaptigi çok ayip... - baizzet1925_379

  Sizin içinizden hiç suç isleyen oldumu? Olmadi tabiki!!!! Ayipki Hemde ne ayip.

  AYIPTIR,GÜNAHTIR,YASAKTIR - m.rozbilen

  Toplumu zaptırapt altına almaya çalışanların yıllar yılı "ayıptır,günahtır,yasaktır"ı dayatarak bu günlere geldik.Sayın Çelik'in,ayıp günah yerine devlet suçla uğraşır görüşüne katılıyorum.Peki uygulama öyle mi? Sayın Başbakan'ın bu son günlerdeki öğrenci evlerine yönelik sözleri ve durumdan vazife çıkaran valilerin icraatları neyin nesi peki? Kibar Feyzo'nun dediği gibi, "ağam bizlen eyleni" vallahi.Millet ne yapsın sayın Çelik.Yapılan size göre ya ayıp,ya günah ya da yasaktır.Bunun çaresi yok mu?

  İyi Polis - Kötü Polis - GaletaUnu

  Bıkmadan usanmadan bu oyunu oynuyorlar. Yahu biz yorulduk, yöneticiler yorulmadı. Buna inananlar da var hala. Şu bir gerçek ki Sn. Çelik, sizin dediğiniz olmaz, Başbakanın dediği olur. O yüzden boş verin, konuşmayın. Ne siz yorulun ne de biz yorulalım. İnsanlar bu dediklerinize inanmıyor, onun yerine polisler hangi kanuna dayanarak ev baskını yapacak diye sorgulamaya başladı. Ne kadar korkunç değil mi? Evinizde bir akşam oturuyorsunuz ve kapınıza polisler gelmiş, sebep de evde kızlı erkekli kalınıyor! Bu yapılanın adı nedir Sn. Çelik?

  seni tutanmı var. - kaşınan adam

  11 yıldır iktidardasın.Senin tutanmı var.Fuhuş yapılıyorsa,elinde delil varsa zaten kanunda yazılı bu bir suçtur ve buna kimse itiraz edemez.Git yakala çıkar mahkemeye.Ama sen tutmuşsun durup dururken öğrenciler fuhuş yapıyor anlamına gelecek saçma sapan beyanatta bulunuyor, yurtlarda kalan öğrencileri töhmet altına sokuyorsun.Sonrada senin söylediklerini emir kabul edenlere bunları bana ihbar et diyorsun.18 yaşındaki gençe oy hakkı verip ülkeni yönetecek kişiyi seç diyorsun ama barınacağı yeri seçme hakkına müdahale ediyorsun.Merak etme onlarında ana,baba,amca, dayı ve ağbisi var.Devletinde polisinde korumasına ihtiyaçları yok. Güvenlik güçlerinin bu işlerle uğraşacak kadar boş zamanı varsa gitsinler istanbulda aylak aylak dolaşan yada bir takım kirli işlere bulaşan yabancıları takip etsinler.O zaman görürler ne kirli işler dönüyor memlekette.İnsan ticaretinden uyuşturucu ticaretine...Ama ne yazıkki bunların bildiği tek şey din ticareti.Onuda hakkını vererek yapıyorlar hani..

  Devlet kurda kuşa yem etmeyecekmiş! - thinkerbell

  Kurda kuşa yem olmaktan kasıt tacize, tecavüze uğramak mı, seks mi, nedir? Kadınlar kurda kuşa yem olan kuzu değildir, kendi kararları ve zekaları olan bireylerdir. Annesi babası yanlış kararlar vermesinden, zarar görmesinden korkuyor diye, kadının hayatını kısıtlayamazsınız. Devletin, taciz ve tecavüzle, müdahaleci aile ve komşularla mücadele etmesi, kadınların kendi kararlarını verip istedikleri gibi yaşadıkları bir düzen kurması gerekir. Bu nedense yokmuş gibi davranılan Anayasanın da gereğidir. Yetişkin bir kadın kendi rızasıyla seks yapıyor, sonra adam benle evlenmedi diye pişman oluyorsa, bu da dünyanın sonu değildir. Evlenmeyi dünyanın en mühimi sanan kafalar, kızlarımız da kızlarımızla bozdular. 16 yaşında kızı 30 yaşında akrabasının tecavüzüne uğrayan baba, tecavüzcüyü tutuklattıramıyor daha. Devlet, kurda kuşa yem etmeyecekmiş, hadi ordan!

  Tercüman - vancetti

  Acıyorum Sayın Çelik ve Arınç'a Tercümanlık yapmaktan bitap düştüler.)))

  mevsimidir - genco940

  yalancının şahidi bozacı mı?