Devlet hastanesi otelcilik yapmış

Antalya'da skandal

Sağlık Bakanı Akdağ iki hafta önce hizmete açılan Antalya Devlet Hastanesi'ni denetlerken, hastalardan 'suit oda' parası alındığını belirledi. Akdağ, alınan paraların iade edilmesi talimatı verdi.

ANTALYA - Sağlık hizmetini özel sektör ve özel hastaneler eliyle 'daha yaygın, etkin ve ucuz hale getirmeyi' hedefleyen Sağlık Bakanı Recep Akdağ, özel hastaneleri 'karaborsacılık'la suçladı. Sağlık karnesiyle özel hastanelerde tedavi gören hastaların ödeyeceği katkı payı nedeniyle kopan tartışma, Akdeniz Sağlık İşletmeleri Derneği ile Özel An-Deva Hastanesi'nin düzenlediği Sağlık Zirvesi'nde sürdü.
Akdeniz Sağlık İşletmeleri Derneği Başkanı Mehmet Karakaya, zirvede, özel sağlık işletmelerinde hastadan yüzde 20'nin üzerinde fark alınmamasını içeren yeni tasarıyı eleştirerek, "Sayın Başbakan'ın dediği gibi oyunun kuralları maç başlayınca değişmez" dedi. Karakayalı, 2002-2006 arasında özel hastanelerde hasta sayısının yüzde 62.5 arttığını söyledi.
'Özelde 15 bin, bizde 5 bin YTL maaş'
Bakan Akdağ ise kamuda bir uzman hekimin ayda 5 bin 500 YTL kazandığını, bunun 1500 YTL'sinin maaş, gerisinin ek ödeme olduğunu anlattı. Akdağ, "Tırnak içinde söylüyorum, karaborsa oluşturup özel sektörde bir doktorun ortalama maaşını 15 bin YTL yaparak vatandaşa 'Git özele de fark öde' diye yürütemeyeceğimiz açık. Yüzde 20'ye kadar fark almasının önü açılacaktır, ama üstü yok dedi." Akdağ, kamudan özele yüksek fiyatlarla transfer edilen doktorları da eleştirdi: "Lütfen hekimler alınmasın, onlar benim başımın tacı. Ama 400 YTL asgari ücret alınan bir ülkede uzman hekim 15 bin YTL kazanıyorsa buna 'Allah bin bereket versin' demek lazım."
Hastane mi, otel mi?
Bakan Akdağ, zirvenin ardından Antalya Devlet Hastanesi'nin yeni binasını, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin ile birlikte denetledi. Bu sırada hastalardan 'suit oda', 'A sınıfı oda' altında para alındığı 'ortaya çıktı'. Olay, beş gündür hastanede tedavi gören altı aylık Zuhal Tat'ın babaannesi Nurcan Tat'ın bakanlara 'bağırarak' sesini duyurmasıyla ortaya çıktı. Her iki bakanın yanağını okşayan Zuhal Tat, "Biz Bağkur'luyuz, paramız yok. 150 YTL yatak ücreti ödedik ama hâlâ para istiyorlar. Biz de imza atıp çocuğu hastaneden çıkarttık" dedi. Başhekimle görüşen Akdağ, oda ücretinin alınmaması ve ödeyenlere de geri ödenmesi için talimat verdi.