Devlet hastanesinde en uzun 24 saat

Devlet hastanesinde en uzun 24 saat
Devlet hastanesinde en uzun 24 saat

16 yaşındaki Gülter, altı yaşından beri kalp sorunu yaşıyordu. FOTOĞRAF: GÜRSEL ESER / AA

ANKARA - Altı yaşından beri kalp hastası olan 16 yaşındaki Gülter Öztürk ile 30 yaşındaki Mehmet Çatakoğlu, Ankara’da Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi’nde aynı gün içinde yapılan iki kalp nakliyle hayata döndü. Her iki hastanın acil bekleme listesinde olduğunu vurgulayan Başhekim Prof. Dr. Paç, “Geçen yıl toplam yedi kalp nakli yaptık. Aynı günde iki kalp nakli bir devlet hastanesinde ilk defa oldu” dedi.
Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi’ndeki maraton, 40 yaşındaki erkek bir hastanın ailesinin organ bağışı haberiyle başladı. Bağışlanan kalbin kalp hastası olan 16 yaşındaki İskenderunlu Gülter Öztürk’e uygun olduğu belirlendi. Altı yaşından beri kalbinin sağ odacığında ritim bozukluğu olan Gülter, başarılı bir ameliyatla nakli gerçekleştirdi.
Aynı günün akşam saatlerinde, bu kez Tekirdağ’da beyin ölümü gerçekleşen 17 yaşında bir genç kızın organlarının bağışlandığı haberi alındı. 

SGK, jet kiraladı
Yüksek İhtisas Hastanesi’nin kalp damar-cerrahisi servisinde görevli ekip, SGK’nın (Sosyal Güvenlik Kurumuimkânlarıyla kiralanan jet uçağıyla Çorlu’ya hareket etti. 2.5 saat içinde Ankara’ya getirilen kalp, başarıyla iki çocuk babası Mehmet Çatakoğlu’na nakledildi. (Bağışlanan kalbin en geç dört saat içinde nakledilmesi gerekiyor.)
İki hastanın da durumlarının iyi olduğunu söyleyen Başhekim Prof. Dr. Paç, “Türkiye’de nakil bekleyen 5 bin hasta olduğunu tahmin ediyoruz. Ülkemizde organ bağışı ne yazık ki çok yetersiz. AB ortalamasının 10’da biri kadar verici bulabiliyoruz. İnşallah bu organ bağışları olağan hale gelir, hastalarımız ölmez” diye konuştu.  
Gülter’in babası Sabahattin Öztürk mutlu: “Allah kimsenin başına vermesin. Kızım ayrı çekiyordu, biz ayrı çekiyorduk. Son zamanlarda karnı şiştiği için çevreden değişik tepkiler alıyorduk. Bazıları kızımı hamile sanıyordu. İnandıramıyorduk. Organ bağışının günah olduğunu söyleyenler var. Kesinlikle doğru değil. Biz ailece organlarımızı bağışladık. Organ bağışı yapan aileye de ömür boyu dua edeceğiz.”

Gülter okuluna dönecek
Peki Gülter şimdi ne yapacak? Babası, “Okulunu, arkadaşlarını çok özlemiş. Çok başarılı bir öğrenciydi ama hastalığından dolayı lise 3’te okulu bırakmak zorunda kaldı. İnşallah iyileşip tekrar okuluna dönecek” dedi. (Radikal)