Devlet iki kadına kol kanat gerdi

Yüksek gerilim hattı üzerine düşen 36 yaşındaki Anzülha Aydoğdu ile henüz çocukken bir makine kazası yaşayan 24 yaşındaki Huriye Belge'nin yolu, Şanlıurfa-İstanbul hattında kesişti.
Haber: AHMET KAYA / Arşivi
MEHMET BULUT / Arşivi

ŞANLIURFA - Yüksek gerilim hattı üzerine düşen 36 yaşındaki Anzülha Aydoğdu ile henüz çocukken bir makine kazası yaşayan 24 yaşındaki Huriye Belge'nin yolu, Şanlıurfa-İstanbul hattında kesişti. İki kadını 'mutluluğa yolculuk' dedikleri uçakta buluşturan, olmayan kollarıydı. Yolculuğun hedefi, İstanbul'da onları bekleyen protezlerdi. Yolculuğun mimarı da, Birecik Kaymakamı Tuncay Sonel.
Şimdi üç çocuk annesi olan Anzülha Aydoğdu, yedi yıl önce televizyon antenini düzeltmek için çıktığı damda, görünmez bir kaza yaşadı. Kopan yüksek gerilim kablosu, üzerine düşünce iki kolu da kesildi. Talihsizliğin devamı da geldi. Aynı yıl, 11 yıllık eşi tarafından terk edildi. Artık onu üç çocuğuyla zorlu bir yaşam bekliyordu. Ancak Aydoğdu için şimdi bir umut doğdu. Aydoğdu'nun durumunu, oğullarının okuduğu okul, Birecik Kaymakamı Tuncay Sonel'e iletti.
Bir kadın daha
Aynı tarihlerde Birecik'te bir kadın daha devletten yardım istiyordu. Henüz üç yaşındayken annesinin çalıştığı fabrikadaki bir makinenin çarkına sol kolunu kaptıran Huriye Değer de, protez için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na başvurdu.
Her iki kadının durumundan haberdar olan Kaymakam Tuncay Sonel, kollarına protez takılıp takılmayacağının araştırılması için onları Şanlıurfa'da muayene ettirdi. Olumlu yanıt alınınca, İstanbul'da protez kol takacak İstanbul Tıp Fakültesi'yle bağlantı kuruldu. İki kadının sağlık masrafını vakıf aracılığıyla üstlenen Sorel, barınma, ulaşım gibi giderler için İstanbul'daki Birecikli işadamlarıyla bağlantı kurdu. Yardım sözü alınca da iki kadını uçakla İstanbul'a gönderdi.
İki kadın, protez sevincine, ilk uçak yolculuğu ve ilk kez İstanbul'u görme heyecanını katarak yola çıktı. Onları uğurlayan Kaymakam, "Hayırseverlerin de desteği oldu. Bu yardımı almasak da devletimiz mağduriyeti giderecek kudrete sahip" derken iki kadın şimdi onları İstanbul'dan getirecek uçaktan, elleriyle inmeyi hayal ediyor...