Devlet-kadın el ele

İki yıl önce erkekler için 'Evsizler Evi'ni açan Beyoğlu Kaymakamlığı, şimdi de kimsesiz ve şiddet mağduru kadınlar için Beyoğlu Kadın Konukevi'ni kurdu. 18 yataklı konukevi, beş katlı bir binada hizmet verecek.
Mor Çatı Kadın Sığınma Vakfı'ndan gönüllülerin çalışacağı konukevi, uzmanların önerileri doğrultusunda döşendi. Çocuklar için bir kreş açıldı. Yetkililer, konukevi için günde 10 kişinin başvurduğunu belirtti.
Haber: DEMET BİLGE ERGÜN / Arşivi

İSTANBUL - Beyoğlu'nda, artık kadınların sığınabileceği bir mekânları var. Sadece şiddet mağdurlarına değil, kalacak yeri olmayanlara da hizmet verecek olan Beyoğlu Kadın Konukevi, devlet ve sivil toplum örgütünün, örnek işbirliğiyle kuruldu. Geçen hafta açılan konukevine, günde 10'dan fazla kadın başvuruyor. Uzmanlar, başvuranların durumunu inceliyor. Önümüzdeki haftadan itibaren konuklar eve yerleştirilecek. Konukevinin kapısı, diğer ilçelerde yaşayan kadınlara da açık.
Erkeklerin de evi var
Karanlık arka sokaklarında ya da ışıltılı İstiklal Caddesi'nin kuytularında yüzlerce dramı barındıran Beyoğlu'nda, kaymakamlığın girişimiyle iki yıl önce sokakta yaşayan ve güç durumda olan erkekler için 'Evsizler Evi' açıldı. Sadece soğuktan donmak üzere olanlar değil, sokakları 'ev' kabul edenler de 'Evsizler Evi'nin sakini oldu.
Proje büyük ilgi gördü. İki yılda 600 kişi evden faydalandı. Kimi bir yıl kaldı, kimi bir duş alıp çıktı, kimi öğlen yemeğini yedi. Birçoğu bir süre sonra yeni bir yaşam kurdu. Hatta birçok kadın da, evden faydalanmak istiyordu. Bu sırada Beyoğlu Kaymakamı Kamil Başar, kadınlar için ayrı bir projenin hazırlığını yürütüyordu. Erkeklerde olduğu gibi, sadece şiddet mağduru değil, evsiz, sokakta yaşayan kadınlar için konukevi yapımının planları hazırlanıyordu. Dünya Bankası'nın desteklediği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Teşvik Fonu'ndan da 130 milyar lira alınarak işe başlandı.
Güvenlik için yeri gizli tutulan, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na ait beş katlı bir bina tahsis edildi. Altı oda, üç salon ve terası olan bina, 18 yatak kapasiteli bir konukevine dönüştü. İçine kreş açıldı. Bunlar, işin teknik tarafıydı ve kaymakam Başar bunları tamamlamıştı. Maddi tüm destek de kaymakamlıkça verilecekti.
Örnek işbirliği
En önemlisiyse hizmetti. Bunun için de uzmanlara ihtiyaç vardı. Bu konuda yıllardır hizmet veren, uzmanlaşan, deneyimli bir sivil toplum örgütü olan Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı ile iletişim kurdu. Gönüllüler teklifi severek kabullendi. Yıllardır devlete bu konuda yaptıkları çağrılara samimi bir yanıt gelmişti. İşe başlandı. Yardımseverler de desteğe hazırdı.
Konukevi, uzmanların fikirleriyle döşendi. Hapishane ortamı yaratmaması için ranza yerine tek kişilik yataklar alındı. İç açıcı renkler kullanıldı. Teras acı anılara teselli olacak sohbetler için düzenlendi. Banyo ve mutfak mobilyaları özenle seçildi. Geniş mutfakta, 'her kadının hoşuna gidecek' dolaplar kullanıldı. Çocukların rahatı için kreş, özel olarak döşendi. Mor Çatı gönüllüleri, konukevinde bir sosyal hizmet uzmanı ve bir psikologla birlikte beş kadın görevlendirdi. Görevliler, Mor Çatı gönüllülerince eğitime alındı. Her şey tamamlanınca, sıra konukevini tanıtmaya gelmişti. Kadın ve aileden sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu ile Mor Çatı gönüllüleri gecen cumartesi günü bir toplantıyla konukevini tanıttı.
Talep fazla
Konukevi duyulur duyulmaz başvurular başladı. Kaymakamlık ve Mor Çatı'ya bir hafta boyunca her gün 10'dan fazla başvuru yapıldı. Kimi dayakçı kocasından kaçmış, kimi töre kurbanı olmaktan korkmuştu. Bazıları sadece evsizdi. Başvuruları Mor Çatı inceliyor. Önümüzdeki günlerde konukevi ilk misafirlerini ağırlayacak.
Projenin mimarı umutlu
Projenin mimarı olan kaymakam Başar, şunları söylüyor: "Burası sadece barınak değil. Kadınlara iş bulunacak, eğitimleriyle ilgilenilecek, meslek edindirilecek. Kapımız, diğer ilçelerdeki kadınlara da açık. Yeri gizli olacak, polis koruyacak. Ziyaretler bile dışarıda yapılacak. Kadınlar gündüz çıkıp gece 22.00'de dönebilecek. Gündüz iş ararken, kreşte çocuklarına bakılacak. Kuralları var, ama sonuçta hapishane değil burası."
Mor Çatı da memnun: "Bize gelen kadınların yüzde 99'u kalacak yer ister. İstanbul'da üç sığınmaevi var. Başvurular yanıtsız kalıyor. Kadınlar, şiddet gördükleri eve dönmek zorunda kalıyorlar. Biz yıllardır devlete 'Deneyimlerimizden faydalanın, siz açın, biz işletiriz' dedik. Çağrımız yanıt buldu. Beyoğlu Kadın Konukevi'ni biz işleteceğiz. Burada sadece şiddet gören değil, kimsesizler de olacak.
Elimizden geleni yapacağız."


    http://www.radikal.com.tr/7590387590380

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.