Devlet kararsız: Acaba örgütü hangisi?

Devlet kararsız: Acaba örgütü hangisi?
Devlet kararsız: Acaba örgütü hangisi?
İHD Başkanı, Adana 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde MLKP, 7. Ağır Ceza'da DHKP/C, 8. Ağır Ceza'da ise adı bilinmeyen örgüte üye olmaktan sanık


İSMAİL SAYMAZ 

İSTANBUL - Adana’da izinsiz gösterilerde yakalanan Kürt çocuklar hakkında ‘PKK üyesi olmaktan ve örgüt propagandasından yüzlerce yıl hapis cezası istemiyle davalar açan ağır ceza mahkemeleri, çocukların savunucusu olan İnsan Hakları Derneği (İHD) Şube Başkanı Ethem Açıkalın’ın da yakasını bırakmıyor. Öyle ki, kentte hangi gruba ‘yasadışı örgüt üyeliği’ isnadıyla dava açılsa, Açıkalın’ın da adı, ‘olağan şüpheliler’ listesinde geçiyor. Açıkalın, 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde MLKP üyeliği iddiasıyla; 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde DHKP/C üyeliği iddiasıyla, 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ise, adı bilinmeyen bir örgütün ‘propandasını yapmak’tan yargılanıyor.
İHD Şube Başkanı Açıkalın, son bir yıldır Adanalı Kürt çocuklara açılan davaları takip ederek ülke gündemine taşımasıyla biliniyor. Hak savunucusu olduğu çocuklar gibi, kendisi de ağır ceza mahkemelerinde birbirinden şaşırtıcı ‘iddialarla’ yargılanıyor.
Geçen martta Adana, Mersin ve Hatay’da yasadışı Marksist Leninist Komünist Parti (MLKP) operasyonu kapsamında, aralarında Açıkalın’ın da bulunduğu 22 kişi gözaltına alındı. Bunlardan sekizi tutuklandı.

Suçlar: Yürüyüş, basın açıklaması
İddianame 11 Haziran’da tamamlandı. İddianamede MKLP üyeliğinden yargılanan Açıkalın’ın, MLKP’nin yasal kolu olduğu öne sürülen Ezilenlerin Sosyalist Platformu’nun (ESP) anma, basın açıklaması ve yürüyüşlerine katıldığı anlatılıyor. Davanın ilk duruşması, 31 Temmuz’da Adana 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.
Adana 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde, MLKP üyeliği iddiasıyla hâkim karşısına çıkmayı bekleyen Açıkalın, aynı binadaki 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ise yasadışı Devrimci Halk Kurtuluş Parti (DHKP-C) üyeliğinden yargılanıyor. Bu sefer gerekçe DHKP/C’ye yönelik operasyonda öldürülen Kevser Mızrak için Haklar ve Özgürlükler Cephesi’nin (HÖC) yaptığı basın açıklamasına katılmak. Bu davada Açıkalın, savcılıkta, “Yaşam hakkı ihlalini protesto için eyleme katıldım” diye kendisini savundu. İddianamede, eylemde DHKP/C propagandası yapıldığı, Açıkalın’ın da ‘örgüte yardım ettiği’ iddia edildi.
Açıklalın, dokuz sanıkla birlikte 23 Ocak 2008’de DHKP/C üyesi olmaktan tutuklandı. Tüm sanıklar, ikinci duruşmanın görüldüğü 23 Haziran 2008’de bırakıldı. Bir sonraki duruşma, ekimde.

Örgütün ismi yok, üyesi var
Açıkalın’ın ‘üyesi olmak ve propagandasını yapma’ suçlamasıyla yargılandığı bir ‘terör örgütü’ daha var: Fakat, bu örgütün adını bilen yok. Adana 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada suçlama şu: Aralarında İHD, ESP ve Sosyalist Demokrasi Partisi üyelerinin de bulunduğu yaklaşık 40 kişi Kürkçüler Cezaevi önünde 19 Aralık 2007’de toplanıp ‘Hayata Dönüş Operasyonu’nu protesto etti. Açıkalın’ın aralarında bulunduğu sanıklara ‘terör örgütü propagandası’ndan dava açıldı. Ancak Açıkalın ve sanıklar, hangi örgütün propagandasını yaptığını hala bilmiyor.
İHD Başkanı Ethem Açıkalın’ın üç ayrı örgüt davasının yanı sıra ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği öne sürülüyor. Bu davanın kanıtı, Roj TV’deki 28 Ekim 2008’deki konuşması. Savcılık bu konuşma nedeniyle ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ten geçen 15 Mayıs’ta dava açtı. İlk duruşma, Adana 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde, 27 Ekim’de...