@ismailsaymaz

'Devlet karşıtı' şiir kitabı okumak da, 'Kitabım verilmiyor' diye faks çekmek de yasak

'Devlet karşıtı' şiir kitabı okumak da, 'Kitabım verilmiyor' diye faks çekmek de yasak
'Devlet karşıtı' şiir kitabı okumak da, 'Kitabım verilmiyor' diye faks çekmek de yasak
İstanbul'da, DHKP/C'ye yönelik bir baskında gözaltına alınıp tutuklanan İngiliz vatandaşı Stephen Shah Kaczynski'ye gönderilen dergi, gazete ve kitaplara "Demokratik düzeni yıkmaya teşebbüs etmiş kişi ve örgütleri yüceltici, suçu özendiren ve teşvik eden ifadeler içerdiği, bölücü örgüt propagandası yaptığı" iddiasıyla el kondu. Kaczynski'nin avukatlarına hitaben gönderdiği "Kitaplarımı vermiyorlar" şeklindeki faks da "terör ve şiddet içerikli" denilerek, yasaklandı. Maltepe 3 No'lu L Tipi Cezaevi'nde tutulan Kaczynski, 20 gündür açlık grevi yapıyor.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL- İstanbul ’da, DHKP/C’ye yönelik bir baskında gözaltına alınıp tutuklanan İngiliz vatandaşı Stephen Shah Kaczynski’ye gönderilen dergi, gazete ve kitaplara “Demokratik düzeni yıkmaya teşebbüs etmiş kişi ve örgütleri yüceltici, suçu özendiren ve teşvik eden ifadeler içerdiği, bölücü örgüt propagandası yaptığı” iddiasıyla el kondu. Kaczynski’nin avukatlarına hitaben gönderdiği “Kitaplarımı vermiyorlar” şeklindeki faks da “terör ve şiddet içerikli” denilerek, yasaklandı. Maltepe 3 No’lu L Tipi Cezaevi’nde tutulan Kaczynski, 20 gündür açlık grevi yapıyor.

İstanbul’da, geçen nisan ayında yasadışı DHKP/C’ye yönelik operasyonda yedi kişi “silahlı örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklanmıştı. O kişilerden birisi de, sempozyumda çevirmenlik için Türkiye ’ye geldiği ifade edilen İngiliz vatandaşı Stephen Shah Kaczynski’ydi. 52 yaşındaki Kaczynski, Meltepe 3 No’lu L Tipi Kapalı Cezaevi’ne konmuştu. Kaczynski’ye mayıs ve haziranda posta yoluyla gönderilen ‘Yürüyüş’ dergisi ve ‘Umut Veren Asi’ gazetesi ile ‘Tarihi Yazanlar Konuşuyor’, ‘Bütün Yoksul Mahalleler Bizim Olacak’, ‘Halkların Bütün Acılarının Hesabını Sormak İçin Sınıf Kini’, ‘Adımız İsyan’ ve ‘Kavgamın Çırağı Olmak İsterim’ adlı kitaplar teslim edilmedi. Maltepe 3 No’lu L Tipi Cezaevi Eğitim Kurulu, ikisi şiir kitabı olan bu eserlerin “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin demokratik düzenini yıkmaya teşebbüs etmiş kişi ve örgütleri yüceltici, suçu özendiren ve teşvik eden ifadeler içerdiğini ve bölücü örgüt propagandası yaptığını” ileri sürdü. Kaczynski’nin İstanbul Anadolu 2. İnfaz Hakimliği’ne yaptığı itiraz da 4 Haziran’da reddedildi.

En son Kaczynski, Halkın Hukuk Bürosu’nu hitaben bir faks göndermek istedi. Faksta, “Kendisine tecrit uygulamaları yapıldığını, basın ve entelektüel özgürlüklerinin kısıtlandığını, gönderilen kitapların yasaklandığını, itirazlarının kabul edilmediğini” yazdı. Fakat bu faks da cezaevinin Disiplin Kurulu tarafından “sakıncalı” bulundu. Disiplin Kurulu’nun 1 Temmuz tarihli “Sakıncalı Mektup Değerlendirme Kararı”nda, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun’nu 68. maddesine göre, “Kurumun asayiş ve güvenliğini tehlikeye düşüren, görevlileri hedef gösteren, terör örgütü mensuplarının haberleşmesine neden olan kişi veya kuruluşları paniğe yöneltecek yalan ve yanlış bilgileri, tehdit ve hakareti içeren mektup, faks ve telgraflar gönderilmez” denildiği vurgulandı. Faksın “terör ve şiddet içerikli” olduğu ileri sürülerek, gönderilmesine izin verilmedi.


Halkın Hukuk Bürosu Avukatı Günay Dağ, hakları kısıtlandığı için Kaczynski’nin yirmi gündür açlık grevinde olduğunu, şeker ve yüksek tansiyon hastası olduğunu hatırlattı. Haklarının verilmesi için geçen hafta cezaevi yetkilileriyle görüştüklerini anlatan Dağ, bir müdürün “Bu kuruma devlet aleyhine yayınlar sokmayız, bunlar örgüt propagandası yapıyor” dediğini anlattı. Devlet aleyhine düşünce içeren yayınların cezaevine sokulmayacağına ilişkin yasa hükmü bulunmadığını ifade eden Dağ, “Bu yayınlar hakkında toplatma kararı verilmemiş. Tüm cezaevlerine giren kitaplar buraya giremiyor” dedi.