Devlet lisesinde gizli mescit müdür eşliğinde toplu namaz

Önce erkekler sonra kızlar
'Haber Özel'de yayımlanan görüntülere göre gizli mescide önce erkek öğrenciler giriyor. Daha sonra müdür yardımcısı da onlara katılıyor. Erkeklerin işi bittikten sonra odaya giren kız öğrenciler de başlarını örtüp namaz kılıyor.


Annesini de eleştirdi
16 yaşındaki kızlarının tesettüre girmek istemesi K. ailesini şoke etti. Genç kız annesinin kıyafetini eleştiriyor, Atatürk devrimlerine inanmadığını anlatıyordu. Duyduklarına anlam veremeyen aile çocuklarındaki değişimin nedenini araştırmaya başladı.
Kameraya aldılar
Kızlarının okulunu kontrol etmeye karar veren anne baba, bodrum katında bir bölümün mescit yapıldığını, çocuklara toplu namaz kıldırıldığını saptadı. Aile, erkek öğrencilerin müdür yardımcısı eşliğinde namaz kılmasını görüntülemeyi de başardı.
Çelişkili sözler
Namaz kıldıran müdür yardımcısına ulaşamayan anneye bir diğer müdür yardımcısı çelişkili konuştu: "Bazı malzemelerin konulduğu yere, öğrenciler seccade atabiliyor. Burada namaz kılındığını bilmiyorum ama bir talep gelirse değerlendiririz."
'Cezasını çekerler'
İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ata Özer, okulda mescit açılamayacağını belirterek araştıracağını söyledi: Yönetmelikte öyle bir şey yok. Bakanlığın böyle bir şeye müsamahası olamaz. Ben de müsaade etmem. Kim böyle bir şey yaptıysa cezasını çeker.

İSTANBUL - Bağcılar Lisesi öğrencisi kızlarının tesettüre girmek istemesi üzerine araştırma yapan aile, okulun bodrum katında bir bölümün mescit haline getirildiğini ortaya çıkardı.
K. ailesi başarılı bir öğrenci olan 16 yaşındaki kızlarının son zamanlarda değiştiğini fark etti. Lise ikinci sınıf öğrencisi namaz kılmaya başlamış, tesettüre girmek istediğini söyler olmuştu. Artık Atatürk devrimlerine karşı olduğunu anlatıyor, yapılan Cumhuriyet mitinglerini anlamsız buluyor, hatta annesinin kıyafetine karışıyordu.
Bütün bu değişikliği adım adım izleyen baba İ.K. ve anne G.K. dedektif gibi çalışarak, kızlarının okulunda araştırma yaptı. Çift, lisenin bodrum katında mescit haline getirilen bir bölümde öğrencilerin toplu namaza durduklarını görüntüledi.
Aile, görüntüleri Ertan Turhan'ın genel yönetmenliğini yaptığı Haber Özel programına iletti. Dün gece Show TV'de yayımlanan kamera kayıtlarında İstanbul Bağcılar Lisesi'nde kız ve erkek öğrencilerin ayrı ayrı toplu namaz kıldıkları görüntüleri vardı.
14-15 Mayıs 2007'de çekilen görüntülere göre, okulda eğitim sürerken birkaç erkek öğrenci mescit haline getirilmiş odaya giriyor. Daha sonra müdür yardımcısı olduğu öğrenilen bir kişi de mescide girerken görülüyor. Beş dakika sonra erkek öğrenciler mekânı terk ederken müdür yardımcısı da ayakkabılarını giyerek dışarı çıkıyor. Bu kez 8-10 kız öğrenci odaya giriyor. Ayakkabılar çıkarılıyor ve yerlere serilmiş seccadeler üzerinde üçerli gruplar halinde saf tutuluyor. Bir kız öğrenci kapıda nöbet tutarken, içerdekiler başlarını tülbentlerle örterek namaza duruyor.
Okulda araştırmasını sürdüren anne, daha sonra okul idarecileriyle görüşüyor. Bir yandan gizli çekime devam eden anne rastladığı bir müdür yardımcısına "Okulun bodrumunda mescit yasak değil mi?"diyor. Aldığı cevap şaşkınlığını daha da artırıyor:
"Trampetlerin, bando takımının malzemelerinin konulduğu yerde, bazen öğrenciler namaz kılmak için seccade atabiliyorlar. Burada namaz kılındığını bilmiyorum ama böyle bir talep gelirse değerlendiririz."
Görüntülerde mescit olarak kullanılan yere erkek öğrencilerle beraber giren diğer müdür yardımcısını arayan anne G.K. tüm aramalara karşın bu idareciyi bulamıyor. Bir başka müdür yardımcısı ise konuyu bilmediğini söylüyor: "Müdüre sorun."
Ata Özer: Müsamaha olmaz
Görüntülerin elimize ulaşması üzerine görüşüne başvurduğumuz İstanbul Milli Eğitim Müdürü Ata Özer konuyu dün Radikal'den öğrendi: "Devletin yönetmeliğinde öyle bir şey yok. Okulda mescit açılmaz. Bakanlığın böyle bir şeye müsamahası olamaz. Ben de müsaade etmem. Okul ayrı, ibadet yeri ayrı. İsteyen ibadetini gider dışarıda yapar. Okulda böyle odalar kurulup, kimse o odalara girmeye zorlanamaz. Kim böyle yaptıysa cezasını çeker."