Devlet-millet el ele 'ev' niyetine ölüm tuzakları yaptığımızın belgesidir...

Devlet-millet el ele 'ev' niyetine ölüm tuzakları yaptığımızın belgesidir...
Devlet-millet el ele 'ev' niyetine ölüm tuzakları yaptığımızın belgesidir...

Sincan?daki evde ocağa bağlanan doğalgazdan şofbene kaçak hat çekilmiş.

Haber: BEHZAT MİSER / Arşivi

ANKARA - Başkentte yedi gencin doğalgazdan ölümünün yankıları sürerken, ölümler de devam ediyor. Son olarak Sincan’da, 41 yaşındaki bir kadının ölümüne neden olan doğalgaz zehirlenmesinin altından akıl almaz bir ihmal zinciri çıktı.
Ankara’da son doğalgaz faciası önceki gece Sincan ilçesinde meydana geldi. Susam ailesinin evine giren yakınları anne Şefika, kızı Tuba ve babaanne Mavil Susam’ı yerde baygın halde buldu. 41 yaşındaki Şefika Susam öldü, 17 yaşındaki Tuba ile Mavil Susam’ın durumu ağır.      
Başkent Gaz’ın tespitine göre sobayla ısınan eve, sadece yemek ocağı için doğalgaz bağlanmış, ancak buradan şofbene kaçak hat çekilmişti. Şofbenin bacasıysa kâğıt parçalarıyla kapatılmıştı. Eşi ölen, kızı komada olan Hasan Susam’ın da şofbeni kullanmamaları için ailesini uyardığı, şofbenin üzerine de  ‘Şofbeni açmayın, kullanmayın’ notu astığı ortaya çıktı.
Makina Mühendisleri Odası Ankara Şube Sekreteri Şenol Karaca olay yerinde incelemelerde bulundu: “Bu binaya doğalgaz tesisatı iki ay önce yapılmış. Şofben borusu bacaya bağlı değil. Baca da gazete kâğıtlarıyla kapatılmış. Duvarda siyahlıklar var. Bu şofbenin kullanıldığını gösteriyor. Evdekiler  banyo için şofbeni açmış, çıkan karbonmonoksit, doğrudan mutfağa geliyor. Soru şu; ‘Acaba o baca bağlantısı o şekildeyken mi kurum gazı açtı, yoksa ev sahibi mi o boruyu kendisi bacadan söktü?”

‘Kömürden de ölünüyor’
Sayıları 1 milyona yaklaşan abonelerini gazete ilanları ve internet sitesinden uyardıklarını söyleyen Başkent Gaz yetkilileriyse sorumluluk kabul etmiyor. Adını vermek istemeyen bir Başkent Gaz yetkilisi, ‘Saldım çayıra, mevlam kayıra’ tablosu çizdi:
“İnsan önce kendi tedbirini alacak. Türk insanın klasik tavrı; abone olmadan, gerekli güvenlik önlemlerini almadan doğalgaz kullanıyor. Kömürden zehirlenenler daha fazla bu ülkede, onların hesabını Türkiye Kömür İşletmesi’ne (TKİ) soruyor musunuz? Burada 450 kişi çalışıyor ve
1 milyon abone var. Her evin başına zabıta mı dikelim?”
Başkent  Gaz’dan yapılan açıklamada “Yine dün akşam Keçiören’de bir kişinin zehirlendiği olay olmuş; dairede katalitik sobaya kaçak yollarla doğalgaz bağlantısı yapıldığı belirlenmiştir” denildi.
Yılbaşı gecesi doğalgaz zehirlenmesi sonucu ölen yedi genç içinse Bilkent Üniversitesi’nde veda töreni düzenlendi. Birbirlerine benzedikleri için hem cenazeleri hem de eşyaları karışan Tarık Şükrü Yılmaz ile Erol Can Özdokumacıoğlu’nun aileleri de törendeydi. Yılmaz ailesi törende Erol Can’ın yanından hiç ayırmadığı tesbihini ailesine  teslim etti.