Devlet nişanlarından 'T.C.' ve 'Atatürk' çıkarıldı

Devlet nişanlarından 'T.C.' ve 'Atatürk' çıkarıldı
Devlet nişanlarından 'T.C.' ve 'Atatürk' çıkarıldı

Sırasıyla: Liyakat, Devlet ve Cumhuriyet nişanları

Türkiye Cumhuriyeti'nin "ilişkilerin geliştirilmesine katkıları" nedeniyle yabancılara verdiği Devlet Nişanı, Cumhuriyet Nişanı ve Liyakat Nişanı'nın şekilleri değişti. Yeni nişanlarda Atatürk silueti ve T.C. yazısı çıkarıldı.

Hükümetin resmi nişanlarda değişiklik yapılmasına ilişkin yönetmeliği, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından da onaylanarak bugünkü Resmi Gazete 'de yayınlandı. Yönetmelikte, yeni Cumhuriyet ve Devlet nişanları ile Liyakat nişanının nasıl olacaklarına ilişkin ayrıntılı grafikler de yer aldı.

ATATÜRK ’ VE ‘T.C.’ YOK
Eski nişanlarla yeni nişanlar arasındaki en önemli fark ise her üç nişanın boyutlarının büyütülmesinin yanı sıra üzerlerindeki T.C. ibaresi ve Atatürk siluetlerinin kaldırılması.

Hürriyet gazetesinden Aysel Alp’in haberine göre Cumhuriyet nişanında; nişanın üzerinde yer alan "T.C" yazısı çıkarıldı. Yeni nişanda hiçbir harfe yer verilmedi. Sadece Türkiye Cumhuriyeti'nin sembolü olan ay ve yıldız yer aldı. Nişanın arka bölümündeki değişiklik ise eski nişandaki "T.C. Cumhuriyet Nişanı" yazısına yeni nişanda yer verilmemesi oldu.

Eski Devlet Nişanı’nın ön yüzünde Atatürk silueti yer alıyordu. Arka yüzünde ise "T.C. Devlet Nişanı" ibaresi bulunuyordu. Yeni devlet nişanında da hiçbir harf yer almıyor. Nişanın ön yüzünde Türkiye Cumhuriyet'ni sembolize eden Ay Yıldız yer alıyor. Arka yüzünde ise daha sade bir grafik kullanılmış. Arka yüzde de sadece, kenarlarda ay ve yıldızlar yer alıyor.

Eski Liyakat nişanında bir tüy kalem ile bir kılıcın eşlik ettiği bir motif ile üst kısmında ay ve yıldız yer alıyordu. Eski nişanın arka yüzünde ise "T.C. Liyakat Nişanı" ibaresine yer veriliyordu.

Yeni Liyakat nişanında ise, sadece ay ve yıldız motifi ile Cumhurbaşkanlığı forsunda yer alan güneş simgesinin, 16 yapraklı bir çiçeğe dönüştürülmüş hali yer alıyor.


  http://www.radikal.com.tr/115911611591163

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Niyet acik - kujo84

  Sabrimizin tasmasini marmaray kurtarmaz...

  yeter artık bir gidin şu ülkeden! - emresalih

  buda mı barış süreciyle alakalı?. yoksa hazımsızlıkla mı?

  Her şey olmuş bitmiş, istim arkadan gelmiş. - armagandenizci

  Vatan sevgisi önce kalplerden çıkmışsa madalyaların üstünde T.C. ibaresi dursa ne olur, durmasa ne olur... Ve Atatürk'ü anlamadığı için ona saygıyı bir kez ayaklar altına alan onun manevi varlığını göğsünde iftiharla taşıyamaz, yüreğinde hissedemez. Birileri sanki koltuklarını asla terketmeyecekmiş gibi işlere kalkışıyor, yahut başka deyişle, bu tür girişimler koltuğu asla ve her ne pahasına olursa olsun terketmeme niyetinin göstergeleri. Niyet okuyorsun deme cüretini gösterene cevabım: evimizi yakmış kül etmiş, bir burada hala elinde meşaleyle karşımızda sırıtan kundakçının niyetini okumanın nezakete sığıp sığmayacağını tartışıyoruz.