Devlet okulunda 'garibanlar' sınıfı

100 YTL istendi
Çocuğunu Gazi Mahallesi'ndeki Gazi İlköğretim Okulu'na kayıt ettiren Özcan Sancar, 100 YTL kayıt parasını ödeyemeyince oğlunun giriş katındaki kantinden bozma sınıfa verildiğini tespit etti.
Gizli kamera
Sınıftaki çocukların yoksul olduğunu öğrenen Sancar, Müdür Cevat Şahin'e gitti. Sancar'ın gizli kameraya kaydettiği görüşmede Şahin, "Para yoksa çocuğunuz sadece okuryazar olur" dedi.
'Siyasiler böyle'
İddiaya göre Şahin şöyle konuştu: Siyasiler size 'Kayıt parası vermeyin', bize 'Bildiğinizi yapın' diyor. İsterseniz şikâyet edin ama yarın çocuğun tuvalette enfeksiyon kaparsa gelip bana söyleme.
Haber: BİNHAN URFALI / Arşivi

İSTANBUL - Gazi Mahallesi'ndeki Gazi İlköğretim Okulu'nda, velisi kayıt ücreti ödemeyen çocukların, 'yoksullar sınıfı' adı verilen, sıraları kırık, ağırlıklı Roman çocukların okuduğu sınıfta öğrenim gördüğü ortaya çıktı. 'Yoksullar sınıfını', 30 yaşındaki Özcan Sancar adlı bir veli ortaya çıkardı.
Sancar, yedi yaşındaki oğlu Yoldaş'ı, anasınıfını okuduğu Mehmetçik İlköğretim Okulu'ndan Gazi İlköğretim Okulu'na naklettirdi. Sancar, bir ay önce okula giderek müdür yardımcısı Tamer Güç'le görüştü. Güç'ün, kendisinden 100 YTL istediğini anlatan Sancar, "Bunu veremeyeceğimi, ama kırtasiye ve temizlik malzemesi alabileceğimi söyledim. Kabul ettiler. Bunun üzerine 32 YTL'lik defter, kalem ve kâğıt aldım, okula teslim ettim. Ancak bunun ardından benden 100 YTL daha istediler. İşsiz olduğumu ve bu parayı ödeyemeceğimi belirterek, parayı vermedim" dedi.
2005-2006 hatırası!
Sancar, 2005-2006 eğitim ve öğretim yılının başladığı 12 Eylül'de, 'hatıra' amaçlı olarak yanına aldığı kamerasıyla okula geldi. Okula başlayan oğlu Yoldaş'ın görüntülerini çekecekti. Önce avluda çekim yaptı, ardından oğlunun sınıfı 1-D'ye girdi. Sancar'ın kamerası bir skandalı kaydediyordu:
"1-D, okulun giriş katında. Daha önce kantinmiş. Kantini boşaltıp sınıf yapmışlar. Diğer çocuklar üst katlardaki sınıflara çıkarken, 1-D'deki öğrenciler bu sınıfa doluşuyordu. Sıralar döküktü. Arkalıkları dahi yoktu. 44 kişilik sınıfta 20 de Roman çocuk vardı. Çocukların üst başları yoktu."
Veli Özcan Sancar, bunun üzerine okul müdürü Cevat Şahin'le görüştü ve bu görüşmeyi gizli çekim yaparak kaydetti. Görüşmede, kendisinden kayıt ücreti istendiğini ileri süren Sancar'ın iddialarına göre, okul müdürü Şahin, şunları söyledi:
"Yarın, senin çocuğun tuvalette enfeksiyon kaptığı zaman gelip bana söyleme. Onlar (yetkilileri kastediyor) size diyor ki, 'Para alınmayacak', bana diyor ki, 'Bildiğin gibi yap'. Bu sınıfta 44 öğrenci var. Bunun 30'u ailesi fakir olduğu için para veremeyenler. Geri kalanları da az bağış verenler. Bu parayı vermezseniz çocuğunuz okula sadece gelecek gidecek, okur-yazar olacak."
Kameraya gizli olarak kaydedilen görüntülerde, veli Sancar'la okul müdürü Şahin arasında şu diyaloglar yer alıyor:
Müdür: Çocuğun senin için kıymetliyse, değerliyse bağışı yapacaksın.
Veli: İsteğimize kalmış bir şey mi?
Müdür: 100 milyon liradan daha aşağı bağış olmaz. Kabul edemeyiz.
Veli: Başbakan, Adalet Bakanı diyor ki; 'Bağış vermeyin, verenleri de şikâyet edin'.
Müdür: Git kardeşim şikâyet edin o zaman. Şikâyet mercii açık. Ama yarın çocuğun tuvalette enfeksiyon kaptığı zaman bize bir şey söylemeyeceksin.
Veli: Devlet karşılamıyor mu masrafı? Onlar size, 'Almayacaksınız' diyor.
Müdür: Devlet bana diyor ki, 'Bildiğin gibi yap, sen okul müdürüsün'.
Veli: O zaman Başbakan ikiyüzlülük yapıyor, siyaset yapıyor.
Müdür: Siyasetçi. Siyaset işi o.
Veli: Yani bizim paramız yok. İşimiz yoksa okutamayacak mıyız çocuğumuzu?
Müdür: Okutacaksın. Ama çocuk burada sadece okur-yazar olacak.
Veli: Eğitimde para verenler farklı olacak, vermeyenler farklı mı olacak?
Müdür: Mecburen, ne yapalım. Kendini benim yerime koy da bana çare söyle. Vatandaş bana, 'Para vermiyorum. Ama şöyle yapalım' diyecek. Temizlik paralarını nereden vereceğiz? Cam kırılması, telefon parasını ve diğerlerini söylemiyorum daha.
1-D sınıfındaki öğrencilerden Sametcan Bakırcı'nın annesi Filiz Bakırcı da kayıt için istenen 100 milyon lirayı vermediği için oğlunun bu sınıfa yazdırıldığını söyledi.
Olayla ilgili okula giden Radikal muhabiri, Şahin'le görüşmek istedi. İsteği kabul etmeyen müdür, muhabiri okuldan çıkardı.
Balıbey: Soruşturma başlatıldı
İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey, 'yoksullar sınıfı' uygulamasıyla ilgili haberler üzerine okul müdürü Cevat Şahin hakkında soruşturma başlatıldığını açıkladı. Balıbey, gazetecilerin "Okul müdürüyle bir görüşmeniz oldu mu?" sorusunu "Hayır. İlçe Milli Eğitim Müdürü, arkadaşımızla görüştü. Şube müdürü göndererek inceleme başlatmış" diye yanıtladı.


    http://www.radikal.com.tr/7574337574330

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.