'Devlet okulunda lüks mevki olmaz'

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Radikal'in duyurduğu 'devlet okulunda lüks mevki'yi 'arızi bir durum' olarak değerlendirdi: Devlet okullarında birinci mevki, ikinci mevki olmaz, müdahale edeceğiz.

İSTANBUL - Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, devlet okullarında, sınıflar arasında herhangi bir ayrım yapılmasının yanlış olduğunu açıkladı. Bakan Çelik, Kartal'daki dört ayrı devlet okulunda ayrıcalıklı sınıf uygulaması yapıldığına ilişkin dün Radikal'de yayımlanan haberin anımsatılması üzerine, şu yanıtı verdi:
"Bütün çocuklarımızın eğitimine, aynı imkânı sağlamak zorundayız. Devlet okullarında birinci mevki, ikinci mevki uygulaması olmaz. Ama, bir sınıfta okul idaresi veya bir veli grubu özel bir bağışta bulunup da bir dersliği donatıp güzelleştirmişse, zaman zaman böyle uygulamalar yapılıyor. Ama bu bir genel uygulama ve tavır değil. Bizim tercihimiz değil. Bu arızi bir durumdur."
Uygulamanın altı yıldır sürdürüldüğü anımsatılınca da, Çelik, "16 yıl da devam etse, bu eğitim sisteminde genelleştirilecek bir şey değil. Doğru değil. Bunlara müdahale edeceğiz" dedi. Çelik, "Uygulama yasal mı" sorusu üzerine de, "Yasal da değil, doğru da değil. Bir veli, okulun bir sınıfına, laboratuvarına sahip çıkıp tamir ettirmişse, bu, kötü yapmış anlamına gelmez. Biz varlıkta eşitliği esas alıyoruz, yoklukta eşitliği değil."


    http://www.radikal.com.tr/7563457563450

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.