Devlet 'ölüm'ü inceliyor

Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı, 21 yaşındaki Gökhan Belgüzar'ın 'işkence sonucu öldüğü' iddiasıyla ilgili gerekli inceleme ve araştırmanın yapılması için İstanbul İl İnsan Hakları Kurulu'na talimat verdi.

İSTANBUL/ANKARA - Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı, 21 yaşındaki Gökhan Belgüzar'ın 'işkence sonucu öldüğü' iddiasıyla ilgili gerekli inceleme ve araştırmanın yapılması için İstanbul İl İnsan Hakları Kurulu'na talimat verdi.
İnsan Hakları Başkanlığı'nın açıklamasında, olayla ilgili haberler üzerine konunun İstanbul İl İnsan Hakları Kurulu gündemine alınarak, gerekli inceleme ve araştırmanın yapılması için önceki gün talimat verildiği kaydedildi.
Görevli polisler tarafından Bakırköy Osmaniye Polis Karakolu'nda tutulduğu nezarette kendini astığı öne sürülen Gökhan Belgüzar'ın ailesi ise açıklamaların gerçeği yansıtmadığı iddialarını sürdürüyor. Oğullarının 3 yıl önce tutuklanmasına neden olan olayla ilgili gözaltına
alındığında da işkence gördüğünü öne süren aile sorumluların yargı önüne çıkarılmasını istedi.
Baba İrfan Belgüzar oğlunun gözaltına alınışından bir saat sonra karakola gittiğini belirterek, şu bilgileri verdi: "Ben gittiğimde oğlumun sağlık kontrolü için hastaneye götürüldüğünü söylediler. 15 dakika bekledikten sonra elleri arkadan kelepçelenmiş halde oğlumu getirdiler.
Önüne bir dosya uzatıp imzalamasını istediler. Yani iki saat geçmeden oğlumun yaptığını söyledikleri suç dosyasını hazırlamışlardı.
'Asayiş'e teslim edeceğiz dediler'
Oğlum önüne koydukları dosyaya baktı ve imzalamayacağını söyledi. Bana, 'Baba üzerime suç yıkmaya çalışıyorlar, ben burada yazılanları yapmadım' dedi. Bunun üzerine polisler imzalaması için ısrar etti. Oğlum dosyayı önlerine atarak imzalamayacağını tekrarlayınca, "Seni şimdi Asayiş Şubesi'ne teslim edeceğiz, bakalım orada imzalamayacak mısın?' dediler."
Oğlunun ölümünün kuşku dolu olduğunu anlatan Baba İrfan Belgüzar, "Polis açıklamasında oğlumun kimliğinin gözaltına alınmadan üç gün önce belirlendiği ve arandığı yazılıyor, ama bizim eve bu sürede polis filan gelmedi. Nezarethanede başka bir zanlının daha bulunduğunu, ancak intihar sırasında uyuduğunu söylediler. Bu kişi hiç uyanmadı mı? Oğlumun tutulduğu nezarethane kamera ile izleniyordu. Daha önce çalışan kamera, oğlum kendisini asarken çalışmıyormuş. 80 santimetre yüksekliğindeki bir yerden insan kendisini asamaz. Oğlumu ya yanındaki zanlı ya da polis öldürdü. Olayın arkasını bırakmayacağım" dedi. (Radikal, aa)


    http://www.radikal.com.tr/7360627360620

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.