'Devlet sırrı' belgelerin incelenmesine HSYK'dan itiraz

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu üyesi Ali Suat Ertosun, Ceza Muhakemesi Kanunu'ndaki (CMK) "Devlet Sırrı" niteliğindeki belgelerin hakim veya mahkeme heyeti tarafından incelenmesinin soruşturma aşamasında değil, sadece kovuşturma evresinde mümkün olduğunu savundu.



Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu üyesi Ali Suat Ertosun, Ceza Muhakemesi Kanunu’ndaki(CMK) "Devlet Sırrı" niteliğindeki belgelerin hakim veya mahkeme heyeti tarafından incelenmesinin soruşturma aşamasında değil, sadece kovuşturma evresinde mümkün olduğunu savundu.
Ertosun yazılı bir açıklama yaparak, Özel Kuvvetler Komutanlığı’ndaki aramaya ilişkin görüşlerini bildirdi. Ertosun, "Son günlerde kamuoyunun gündeminde bulunan, içeriği devlet sırrı niteliğindeki belgelerin incelenmesi ile ilgili olarak açıklama yapılmasına gerek duyulduğunu" kaydetti. Ertosun yaptığı açıklamada, şunları belirtti:
"CMK’nın 125. maddesinin ikinci fıkrası ’devlet sırrı niteliğindeki bilgileri içeren belgelerin ancak mahkeme hakimi veya heyeti tarafından incelenebileceği’ hükmünü amirdir. Bu konu CMK’nın TBMM’deki görüşmeleri sırasında ve daha sonra öğretide de ele alınmış olup, sözü geçen hükmün soruşturma evresine değil, sadece kovuşturma evresine münhasır olduğu, mahkeme hakimi veya heyetten, tek hakimli mahkemeler ile heyet halinde çalışan mahkemelerin anlaşılması gerektiği kabul edilmiştir."(ANKA)
(