Devlet sırrını 500 avroya satmışlar

Devlet sırrını 500 avroya satmışlar
Devlet sırrını 500 avroya satmışlar

Casusluk faaliyeti yapan üç kişi sorgularının ardından adliyeye sevk edildi. FOTOĞRAF: DHA

İzmir'de gözaltına alınan üç casusun Yunanistan'a askeri tesislerin ve savaş gemilerinin hareketliliği konusunda verdikleri bilgi karşılığında 500-700 avro para aldıkları belirlendi
Haber: TAYLAN YILDIRIM / Arşivi

İZMİR - Bodrum ve İzmir’de MİT ile polisin ortaklaşa düzenlediği operasyonda, Yunanistan hesabına casusluk yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan üç kişinin iki ayrı hücrede birbirlerinden habersiz olduğu ortaya çıktı. Yunan adalarına günübirlik vizesiz deniz yolunu kullanarak gidip şifreli olarak gizli servis elemanlarına bilgi veren şüphelilerin bilgi karşılığı 500 ile 700 avro arasında para aldıkları ortaya çıktı.
MİT’in üç yıl süren incelemeleri sonunda İzmir Emniyeti Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü operasyon yaptı.
İyi derecede Yunanca bilen tur operatörü 65 yaşındaki N.H. ve çamaşırhane işleten kuzeni 42 yaşındaki A.H. Bodrum’da, 38 yaşındaki inşaat işçisi İ.Ş. ise İzmir’de gözaltına alındı. Şüphelilerin evlerindeki aramalarda, iki gemici telsizi, iki el telsizi, üç dürbün, yön gösterme cihazı, dört fotoğraf makinesi, iki kamera, film negatifleri, askeri birliklere ait fotoğraflar, çok sayıda CD, doküman ve kroki, ruhsatsız av tüfeği, 170 fişek, dizüstü bilgisayar, 11 cep telefonu, dokuz sim kart, üç de hafıza kartı ele geçirildi.
Sorgularında suçlamaları kabul ettikleri bildirilen şüphelilerin, Ege kıyılarındaki askeri ve kamu tesislerini, kıyı emniyeti faaliyetlerini, savaş gemilerini, sayısını ve hareketliliğini belirledikleri ortaya çıktı. Şüphelilerin ayrıca, askerin çarşı iznine çıkıp çıkmadığından, askeri araçların plakalarına, tatbikatların ne şekilde ve kaç askerle yapıldığı, katılan askerlerin rütbelerine kadar bilgileri toplayıp servis yaptıkları saptandı.
Bölgedeki tüm askeri alanlarla ilgili araştırma yapan, elde ettikleri bilgileri, CD’lere kaydeden şüphelilerin, İzmir ve Bodrum’da iki farklı hücre olarak faaliyet gösterdiği, kuzenler ile İ.Ş.’nin birbirlerini tanımadıkları öğrenildi. En az ayda bir kez Yunan adalarına günlük, vizesiz giden şüphelilerin, buluştukları gizli servis elemanlarına, bilgileri şifreli olarak verdikleri, bilginin önem durumuna göre de 500 avro ile 700 avro arasında değişen miktarlarda para aldıkları belirlendi. N. H. ve A.H.’nin bazı akrabalarının, Yunanistan’da yaşadığı, Yunanistan gizli servis elemanlarının, tur taşımacılığı sırasında bu kişilerle bağlantı kurduğu, İ.Ş.’nin ‘insan kaçakcılığı’ndan Yunanistan’da cezaevinde yatarken casusluk teklifi aldığı  öne sürüldü. Şüpheliler dün adliyeye sevk edildi. 

Lüks yat kayıp
N.H.’nin kullandığı iddia edilen ve bir hafta önce Turgutreis karşısındaki Çatal Ada’ya demirleyen Carlotte adlı Yunan bayraklı lüks motor yatın operasyonun yapıldığı sabah ortadan kaybolduğu ve yatın aranmaya başlandığı öğrenildi.