Devlet sokağa iniyor

Bakanlar Kurulu bünyesindeki komisyon, sokakta yaşayan ve çalışan çocuklar için beş aşamalı bir model geliştirdi: Çocuklar sokaktan alınacak. Tedavi ve rehabilite edilecek. Mümkünse ailesinin yanına verilecek. Değilse bakım kurumlarına yerleştirilecek.
SHÇEK'in İstanbul'da başlatacağı uygulamada son aşama meslek eğitimi. Ankara, Diyarbakır, Adana, Mersin, Bursa, Antalya ve İzmir sırada. İllerdeki 24 saat açık kalacak merkezlerde, kolluk ve uzmanların yanı sıra 'önder çocuklar' da görev alacak.

ANKARA - Hakan Canıdemir'in kapkaç için trenden atılarak öldürülmesi üzerine kurulan 'kapkaç komitesi' sokak çocuklarıyla ilgili geliştirdikleri modeli dün açıkladı. Beş bakandan oluşan komite, sokak çocuklarının rehabilitasyonu için beş aşamalı hizmet modeli benimsedi.
İkna yöntemi öncelikli
Komisyon Başkanı Devlet Bakanı Güldal Akşit: Toplumun bir kısmı bu çocuklara damgalayıcı yaklaşıyor. Komitemiz Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu koordinatörlüğünde 'Sokakta Yaşayan veya Çalışan Çocuklara Yönelik bir Hizmet Modeli' benimsendi. Proje, İstanbul'da başlayacak. Ankara, Diyarbakır, Adana, Mersin, Bursa, Antalya ve İzmir'de devam edecek. Sorun yaşayan tüm illerde uygulanabilecek. Öncelikle sokakta yaşayan ve çalışan çocuklar merkezi kurulacak. Merkezde, 24 saat esasına göre çalışılacak, ikna yöntemi öncelikli olmak üzere hizmet sunulacak çocuklar belli merkezlerde toplanacak. Durum tespiti yapıldıktan sonra, tıbbi veya sosyal rehabilitasyon merkezlerine yönlendirilecekler.
Herkes sahaya
İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu: Bu meselenin çözümü için kısa, orta ve uzun vadeli üç süreç düşünüldü. Kısa vadeli çözümde ağırlık İçişleri Bakanlığı ve güvenlik güçleri ile ilgili. Bakanlık olarak trenlerde kapkaç olaylarının gündemde olduğu dönemde TCDD yetkilileri ile toplantılar yaptık. Gar binaları ve istasyonlarda güvenlik güçleri ile jandarma, trenlerde ise demiryolları özel güvenlik görevlilerinin önlem alması kararlaştırıldı. Bir genelge yayımladık, bu tür olayların yoğun olduğu saatlerde emniyet müdürlüklerindeki idari personel dahi sahaya çıkarılarak tedbirler alındı.
Tek maddelik yasa
Adalet Bakanı Cemil Çiçek: Güvenlik güçlerince sokakta yaşadığı saptanan çocuklar için, anne babası olmaması halinde korunma kararı alınıyor. Anne babası olan çocuklar konusunda ise sorunlar yaşanıyor. Eğer çocuğa uygulanacak politikalar açısından anne baba bu noktada muvafakat etmezse, bu tedbirleri devreye sokmakta sorun çıkacak. Bununla ilgili tek maddelik bir kanun hazırlığı yapıldı. Sokakta yaşayan çocuklar ilk tespitte ailelerine teslim edilecek, ancak aynı ihmal tekrarlanırsa, konu hâkim tarafından karara bağlanacak. Bu durumda hâkim iki gün içinde, belirlenen politikaların uygulanması konusunda bir karar verecek. Hâkimin kararı velinin rızası yerine geçmiş olacak.
Bireysel takip dosyası
Sağlık Bakanı Recep Akdağ: Her çocuk için 'Bireysel İzleme Dosyası' oluşturulacak. Sorunlu bir çocuğun tedavisi tamamlandıktan sonra takibi yapılmazsa, aynı problemler yeniden yaşanabilir. Geliştirilen modelle tıbbi tedavi ve rehabilitasyonunun, sosyal rehabilitasyonla beraber yürütülmesi ve çocukların düzenli takibi sağlanacak. İstanbul'da çematem ve AMATEM bünyesinde 60 yatak var. İstanbul Anadolu yakasında, kız ve erkekler için ayrı merkezler oluşturulacak.
Sokak çocuğuna eğitim
Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik: Sokaktaki çocukların yüzde 57'si eğitim-öğretim çağında ve eğitilmeleri gerekiyor. Bu konuda program hazırlığı içindeyiz. Bu mecburiyete dayalı bir eğitim olmayacak. Sıkmayan bir program olması gerekiyor.
Beş ayrı merkez
SHÇEK'in geliştirdiği modelde sokak çocuklarının yoğun olduğu illerde, Sokak Çocukları Koordinasyon Merkezi (mobil ekipler, sokak ofisleri ve barınaklardan oluşacak), İlkadım İstasyonları, Çocuk Ergen Madde Bağımlılığı Tedavi Eğitim ve Destek Merkezi (ÇEMATEM), Tıbbi Rehabilitasyon Merkezi ve Sosyal Rehabilitasyon Merkezi'nin kurulmasını öngörüyor.
Önder çocukla çalışılacak
24 saat hizmet verecek merkezlerde, kolluk gücü, psikolog, çocuk gelişimci, doktor, hemşire, sosyal hizmet uzmanı ve 'önder çocuklar' görev alacak. Çocukları sokaktan kurtarmayı ve meslek edindirmeyi hedefleyen model şöyle çalışacak:

  • Uzmanlar ve kolluk kuvvetlerinden oluşacak mobil ekipler ve sokak ofisleri, sokak çocuklarını tek tek saptayacak. Hizmetten yararlanmak isteyen çocuklar, önce İlkadım İstasyonları'na alınarak hizmetten yararlanma dirençleri arıtılacak, kapalı mekânlara alışmaları sağlanacak.
  • Hizmetten yararlanmayı bağımlı çocuklar ise Sokak Çocukları Koordinasyon Merkezi bünyesindeki barınaklara yönlendirilecek.
  • İlkadım İstasyonları'nda uyum sürecini tamamlayan madde bağımlısı çocuklar, Sağlık Bakanlığı bünyesinde Tıbbi Tedavi Merkezi'ne, tıbbi tedavisini tamamladıktan sonra da Tıbbi Rehabilitasyon Merkezi'ne, daha sonra Sosyal Rehabilitasyon Merkezi'ne teslim edilecek. Çocuklar, bu merkezlerde örgün ve mesleki eğitimden geçirilecek.
  • Tedavi ve eğitimini tamamlayan çocuklar, eğer mümkünse ailelerinin yanına, mümkün değilse SHÇEK kurumlarına yerleştirilecek.
    (Radikal, aa)