Devlet, sorgu kasedi dağıttı

Diyarbakır Valisi, Okkan suikastı zanlılarından Fidancı'nın yakalandığı haberinin sızmasından şikâyet etti; aynı saatlerde Fidancı'nın ifadesinin sorgu kasedi televizyonlara dağıtılmıştı bile.
Haber: NACİ SAPAN / Arşivi
ŞEYHMUS ÇAKAN / Arşivi

DİYARBAKIR - Hizbullah'ın silahlı kanat sorumlularından olduğu belirtilen Mehmet Fidancı'nın, Gaffar Okkan suikastında tetikçilik yaptığı açıklandı. Fidancı'nın sorgu kasetlerini gazetecilere dağıtan Diyarbakır Valisi Cemil Serhadlı, yakalanma bilgisinin 'basına sızmasının' iyi olmadığını söyledi.
Diyarbakır Valisi Serhadlı, Emniyet Müdürvekili Atilla Çınar ile birlikte Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'nde, Fidancı'nın yakalanma sürecini basına anlattı. Serhadlı, Fidancı'nın 1991'de örgüte girdikten sonra Diyarbakır ve Silvan'da örgütün silahlı kanadında, istihbarat, sorgu ve silahlı eylem biriminde görev aldığını belirtti.
İtiraflar Fidancı'nın, 'Mehmet Bekçi' adına düzenlenmiş sahte kimlikle şüphe üzerine ve silahsız yakalandığını bildiren Serhadlı, "Ön sorgusunda Okkan suikastına katıldığını, üzerinde bir Kalaşnikof, bir tabanca ve bir el bombası bulunduğunu, eylemde Sezai Karakoç Bulvarı'ndaki Eflatun Park'ın köşesinde görev aldığını itiraf etti. Soruşturma sabır ve titizlikle sürdürülüyor. Diğer failler adalete teslim edilecek" dedi.
Fidancı, gazetecilere dağıtılan sorgu video kasedinde, suikastı şöyle anlattı:
"Olay günü saat 15.00'te beni arayarak, 17.30'da orada olmamız gerektiği söylendi. Alipınar Köprüsü'ne geldim. Benim üzerimde bir el bombası, bir Kalaşnikof tüfek, bir Takarof tabanca vardı. Sonra araçların geldiğini gördük. Silah sesleri duydum. Ben de araçlara doğru ateş etmeye başladım. Sonra hemen ben yine Alipınar Köprüsü'ne doğru kaçtım. Daha sonra Şehitlik Mezarlığı'na girdim ve oradan da ara sokaklardan Cento Caddesi'ndeki evime geldim."
Fidancı'nın suikastta silah kullandığını itiraf ettiğini belirten Serhadlı, operasyonun basına erken sızdığını, soruşturmadan sonra açıklama yapılacağını belirtti Serhadlı, bir soru üzerine de "Bazı gazetelerde yanlış haberler vardı. Yakalandığında üzerinde silah yoktu. Bazı basın mensupları, kendileri fikir ve teoriler üretiyor ve ürettiklerini söylüyor. Soruşturma bitmeden söylenenlerin hiçbirinin doğruluk payı yok. Biz sizlere birinci ağızdan açıklayacağız" dedi.


    ETİKETLER:

    Diyarbakır

    ,

    Hizbullah