Devlet sosyal medyayı 'Mavi Oda'dan izlenecek

Devlet sosyal medyayı 'Mavi Oda'dan izlenecek
Devlet sosyal medyayı 'Mavi Oda'dan izlenecek
Gezi olaylarında sosyal medyanın çok etkin kullanılması Ulaştırma Bakanlığı'nı harekete geçirdi. Bakanlık, Twitter ve Facebook gibi ağlarda suç takibi için birim kuracak.

Ulaştırma Bakanlığı, Taksim Gezi Parkı olaylarının fitilini ateşleyen sosyal medyayı yakın takibe aldı.

Yeni Şafak gazetesinden Kazım Canlan’ın haberine göre bundan sonra sosyal paylaşım siteleri Twitter ve Facebook üzerinden yapılan ‘illegal faaliyetler’ bakanlıkta kurulan 'Mavi Oda'yla deşifre edilecek.

Sosyal paylaşım sitelerinin renginin mavi olmasından ötürü bunları takip edecek merkeze Mavi Oda adı verildi. Twitter ve Facebook'ta oluşturulan sahte hesaplar üzerinden paylaşılan ve suç içerdiği düşünülen mesajlar, Mavi Oda'da görev yapacak uzmanlarca tespit edilecek.

HACKER SALDIRILARI ÖNLENECEK
Redhack gibi hackerların kamu kurum ve kuruluşlarına saldırısını engellemek üzere yapılan çalışmalara, gezi olaylarıyla birlikte öne çıkan sosyal medya da dahil edildi. Siber suçlara karşı oluşturulan Siber Güvenlik Kurulu, Ulaştırma Bakanlığı koordinesinde, Dışişleri Bakanlığı, Bilişim Teknolojileri Kurumu (BTK), TÜBİTAK, MİT, Genelkurmay Başkanlığı, Emniyet Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı'nın katılımıyla ülkenin Ulusal Siber Güvenlik Stratejisi Eylem Planı konusunda çalışma başlatmıştı.

29 maddelik eylem planını belirlenmesiyle birlikte ilk olarak, 7 gün 24 saat görev yapacak Ulusal Siber Müdahale Merkezi (USOM) kurulması için düğmeye basıldı. Ayrıca yine bakanlık bünyesinde Siber Olaylara Müdahale Merkezi'nin (SOMA) oluşturulması içinde girişimler başladı.
Milli Güvenlik Kurulu'nda siberterörle mücadele kararının çıkmasının ardından Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı koordinesinde 'siberterör' kalkanı oluşturulması için çalışma başlatılmıştı.


  http://www.radikal.com.tr/114019111401914

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Devlet sosyal medyayı hk. - fgemak

  ulaştırma bakanlığının sosyal medyayı kullananları cezalandırma yoluna gitmekten ziyade bundan yararlanmaları gerektiğini,iktidar partisi ve yönetenler toplumun altı çizilecek twitleri dikkate almalarını ve bu konuda uzman kişileri görevlendirmelerinin daha mantıklı bir yaklaşım olacağını düşünüyoruz.

  Bos isler... - Radikal Okuyucu

  Asil sorunlari bir kenara birakip devletin ugrastigi konuya bakin, bir de cok onemli birsey yapiyorlar gibi kac tane bakanligi ve kuruluslari seferber etmisler, ne bulacak simdi bu kadar insan? "Kim kime ne demis" saka gibi ya.

  MASAL - pispor

  sosyal medyayı denetleyecek bir güç olmaz olması da imkansızdır çünkü zaten kullanıcılar eğitimli neyin suç kapsamına girdiğini biliyorlar kullanıcılar öyle şifreler geliştirmekte ki bunu denetlemek imkansızdır devlet iki şekilde denetim yapabilir biri bu ağları yüklü vergilendirip ağlarda kullanıcılara ücretli hizmet verirse ki bunu başaramaz arz talep denetime alınmaz kalan diğer çare ise interneti tamamen kapatmak halkın iletişim hakkını alarak kendini dünya aleme rezil rüsva etmek

  boş işler müdürlüğü - frust

  bir günde faydalı bir iş yapın dişimi kırıcam. fişlemekten tehditten başka bir şey bilmez mi bu adamlar?