'Devlet' Temel Demirer'in yakasını bırakmıyor

'Devlet' Temel Demirer'in yakasını bırakmıyor
'Devlet' Temel Demirer'in yakasını bırakmıyor
Dink cinayetinin ardından yaptığı açıklamalar nedeniyle 'Devleti aşağılamak'tan yargılandığı dava 3. Yargı Paketi kapsamında ertelenen yazar Temel Demirer hakkında yeni soruşturma başlatıldı

ANKARA - Hrant Dink'in öldürülmesinin ardından yaptığı açıklamalar nedeniyle " Türkiye Cumhuriyeti Devletini aşağılamak" ve "halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" suçundan yargılandığı dava "3. Yargı Paketi" doğrultusunda ertelenen yazar Temel Demirer hakkında, duruşmanın ardından adliye önünde yaptığı benzer açıklamaları üzerine yeni bir soruşturma başlatıldı.

Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdiği tutanakta, Demirer'in 19 Şubat 2013'te hakkındaki davanın karara çıkmasının ardından adliye önünde basın açıklaması yaptığı belirtildi.

Tutanakta, Demirer'in hakimden kendisini cezalandırması veya beraat ettirmesini istediğini ancak davasını ertelediğini anlattığı açıklamasındaki şu ifadelerine yer verildi: "Ben üç yıl süresince 'Türkiye'de Ermeni soykırımı vardır' demezsem, ben üç yıl süresince Türkiye'de 'devlet katildir" demezsem beraat edecekmişim. Hemen şimdi davadan beş dakika sonra, üç yıl beklemeden 'Hrant Dink'in katili devlettir' diyorum. Ayrıca 'Bu ülkede Ermeni soykırımı olmuştur' diyorum. Eğer adliye, eğer kolluk güçleri, eğer davamı erteleyen adaletsizlik bakanlığı bana dava açmazsa, suç işlemiş olacaktır. Ben burada kimseyi suça falan davet etmiyorum. Benim söylediğim şey şu, bu ülkede fikirlere pranga vurulamaz. Özgür düşünce benim İsmail Beşikçi'den, özgür düşünce benim Fikret Başkaya'dan, özgür düşünce benim Baskın Oran'dan öğrendiğim üzere dik durmaktır. Bu ülkede Ermeni soykırımı olmuştur. Hrant'ın katili devlettir. Bunlar benim düşüncelerimdir. Hadi gücünüz yetiyorsa bir kez daha yargılayın beni."

Tutanakta, Demirer'in söz konusu açıklamalarıyla 301. maddeye muhalefet ettiği ileri sürüldü. Savcılığa gönderilen tutanak üzerine Demirer hakkında soruşturma başlatıldı.

Demirer, Ankara 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde TCK'nın 216. ve 301. maddelerinden yargılandığı davanın son duruşmasında, 2007'de "Ermeni soykırımı vardır. Hrant'ın katili devlettir" dediğini ifade etmiş ve halen aynı görüşte olduğunu açıklamıştı. Hakkında beraat ya da ceza kararı verilebileceğini kaydeden Demirer, ancak erteleme kararı verilmemesini istemişti.

Mahkemede alınan kararda ise Demirer hakkında "3. Yargı Paketi"nin geçici 1. maddesi doğrultusunda, "kovuşturmanın ertelenmesine" karar vermişti.


  http://www.radikal.com.tr/112463011246304

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Dogruyu soyluyeni ... - Gerçekleri gosteren

  Dahi olan bir adamdan ancak bu beklenir, fakat ne yazik ki onu destekliyen zihniyetlerin sayisi bir cuval pirincte bulunan taslar kadar azdir.Guzelim ulkemizde, artik dogruyu soluyeni 9 köyden kovup, yalan ile yogrulmusu ise 9 ile muhtar ediyorlar.

  Nobellik insan.. - Rj.Ahmed

  Temel Demîrer bîr dahîdîr. eşîne az rastlanir kişilikli bîr insandir. demîrerîn tespîtleri bir biçak kadar keskindir ve dogrudur. zihnindeki dogru tespîtlerî dosdogru dile getîrebîlen ve ortaya net bîr şekilde koyabilen biridir. bu yonuyle takdir edîlecek akil bir adamdir. ama gel gor ki gerçekleri soyleyen biri iktidar icin hep tehlikedir. bu yuzden rahat birakmiyorlar...

  inadına dikine... - ahmet turan

  ah be hocam, inadına dikine elbette ama bir de tekilliği çoğulluğa çevirsen... doğru seslerin tek tek çıkması iyidir de doğru seslerle birlikte şarkı söylemenin gücü ve keyfi bir başka değil mi?..

  Duruş.. - Neşat Olağan

  Gerçekten de dik duruş buna denir.