Devlet töre vahşetinin kucağına attı

Töre cinayetine kurban gideceğini anlayınca polise sığınan kadın kocasına teslim edildi. Kocası ve yakınları genç kadını karnından şişleyip burnuyla kulaklarını kestikten sonra boş araziye attı

AĞRI - Evli olduğu halde bir başka erkekle ilişkisi olduğu iddia edilen 23 yaşındaki Y.A. aile meclisinin kararıyla töre cinayetine kurban gideceğini anlayınca durumu güvenlik güçlerine bildirdi. Genç kadın, Ağrı’ya götürülerek koruma altına alındı. Bir süre sonra kocası Bayram A., eşinin kendisine teslim edilmesini sağladı. Bayram A. ile önceki gün Diyadin’e dönen Yıldız A.’ya eşi ve yakınları işkence yaptı. Genç kadın karnından şişlenip burnuyla kulakları kesildikten sonra boş bir araziye atıldı. Ölüme terk edilen Y.A., bir minibüs şoförü tarafından hastaneye kaldırıldı.
Taşkesen köyüne bağlı Ket mezrasında yaşayan Yıldız ve Bayram A. sekiz yıl önce evlenip Diyadin’e geldi. İki çocukları olan çiftten Bayram A., bir süre önce inşaat işlerinde çalışmak için İzmir’e gitti. Eşi İzmir’de olduğu sırada iddiaya göre Yıldız A., akrabalarından biriyle gizli ilişkiye girdi. Bunun üzerine yakınları İzmir’deki Bayram A.’ya ‘Hemen gel’ çağrısı yaptı ve ardından Yıldız A. hakkında aile meclisi ‘ölüm’ kararı aldı.
Bu kararı öğrenen Yıldız A.,  güvenlik güçlerine başvurunca Ağrı’ya götürülerek koruma altına alındı. İzmir’den dönen Bayram A. ise eşine iftira atıldığını belirterek genç kadının kendisine teslim edilmesini sağladı. Bayram A. ile dün Diyadin’e dönen Yıldız A.’ya eşi ve yakınları işkence yaptı. Karnından şişlenen, burnu ve kulakları kesilen Y.A., Tendürek dağı yolu üzerindeki Boyalan ile Taşkesen köyleri arasında araziye atıldı.
Ölümle pençeleşen genç kadın, yardım istemek için sürünerek yol kenarına ulaştı. Sabaha karşı yoldan geçen bir köy minibüsünün şoförü, Yıldız.A.’yı fark ederek durdu. Kanlar içindeki Yıldız A.’yı minibüse alan şoför, Diyadin Devlet Hastanesi’ne ulaştırdı. Burada yapılan ilk müdahalenin ardından Yıldız A. önce Ağrı Devlet Hastanesi’ne oradan da ambulansla Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Aziziye Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı.
Plastik Cerrahi Servisi yetkilileri Yıldız A.’nın çok fazla kan kaybettiğini belirtti. Yıldız A.’nın burnunun ucunun koptuğunu, burun kemiğinin zarar gördüğünü, alt ve üst dudaklarında kesikler, karnında da yaralar olduğunu söyleyen doktorlar, sol kulakta da derin bir bıçak yarası bulunduğunu belirtti. Doktorlar Yıldız A.’nın eski haline dönmesi için birkaç ameliyat gerekeceğini öncelikle yaşamasını sağlamaya çalıştıklarını belirtti
Diyadin Kaymakamı Ali Arıkan, insanlık dışı işkence olayına karışanlardan yedisinin  gözaltına alındığını belirterek şunları söyledi: “Gizli ilişki iddiası yüzünden genç kadını öldürmek amacıyla işkence yapmışlar. Kulağını, burnunu kesmişler. Karnında 6-7 bıçak darbesi var. ‘Öldü’ diye araziye bırakmışlar. Yola sürünerek çıkması ve yaşaması mucize. Sağlık durumuyla yakından ilgileniyoruz. Olaydan sonra kaçan eşi Bayram A.’nın kısa süre içinde yakalanacağını umut ediyorum. Çiftin iki çocuğu, şimdilik ailede. Ama onları koruma altına alacağız.” (dha)