'Devlet tüm tedbirleri alır'

Ankara'daki görevini bu hafta sonu bitirecek olan ABD'nin Ankara Büyükelçisi Eric Edelman'ın büyükelçilik konutunda verdiği Milli Gün daveti, AB büyükelçilerinin 14 Haziran akşamı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın verdiği yemekte yaptığı Güneydoğu uyarılarının yankılarına sahne oldu.
Haber: SERKAN DEMİRTAŞ / Arşivi

ANKARA - Ankara'daki görevini bu hafta sonu bitirecek olan ABD'nin Ankara Büyükelçisi Eric Edelman'ın büyükelçilik konutunda verdiği Milli Gün daveti, AB büyükelçilerinin 14 Haziran akşamı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın verdiği yemekte yaptığı Güneydoğu uyarılarının yankılarına sahne oldu.
Davete katılan Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ gazetecilerin soruları üzerine, terörle mücadelenin bölgedeki güvenlik güçlerinin sorumluluğunda olduğunu belirtti. Başbuğ, "Güvenlik güçlerimiz üzerine düşen görevi dün nasıl yaptılarsa, bugün de yapıyorlar, yarın da yapacaklar" dedi. AB büyükelçilerinin, hükümeti, askeri tedbirlere ekonomik ve siyasi alanda katkı yapmamakla eleştirdiği anımsatılınca, Başbuğ şunları söyledi:
"Bu yeni bir şey değil. Elbette diğer alanlarda da tedbir alınması gayet doğal. Devlet zaten bu tedbirleri alıyor. Aynı şeyi Amerikan-Türk Konseyi toplantılarında da söyledim. Niye bu böyle söyleniyor anlamıyorum."
Davette Adalet Bakanı Çiçek, Radikal'e şu değerlendirmeyi yaptı: "Başbakanımız metindeki konuşmanın sözlü yapılmadığını söylüyor, ona itibar etmek zorundayız. Ancak yazılı olarak, hükümetin sosyal ve ekonomik tedbirleri almadığı için eylemlerin başladığı söylendiyse, bu hata. Eylemlerin yeniden başlamasının nedeni Kandil Dağı'nda aranmalı. Terörle mücadele için uluslararası işbirliği gerekiyor. Bize öğüt verenlerden bunu yeterince göremiyoruz."
Başbakanlığın yemeğinde tartışmalara konu olan konuşmayı yapan Hollanda'nın Ankara Büyükelçisi Sjörd Gösses ise ısrarlı sorulara, "Ben orada 25 üyeli birlik adına konuştum. Artık yorum yapmak istemiyorum" yanıtını verdi.


    http://www.radikal.com.tr/7493947493940

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.