Devlet yetkilileri ilk kez Yezidi bayramına katıldı

Her yıl kasımın son haftasıyla aralığın son cumasına kadar kutlanan Yezidi bayramı için bu yıl Beşiri'nin Uğurca Köyü'nde düzenlenen törene, ilk kez devlet de katıldı.

BATMAN - Her yıl kasımın son haftasıyla aralığın son cumasına kadar kutlanan Yezidi bayramı için bu yıl Beşiri'nin Uğurca Köyü'nde düzenlenen törene, ilk kez devlet de katıldı.
Batman Valisi Haluk İmga, İl Jandarma Komutanı Albay Cahit Yılmaz, Beşiri Kaymakamı Tamer Orhan ve İl Turizm Müdürü Selahattin Ortaboy, dün muhtar Yusuf Tağay ile ağabeyi Halil Tağay'ın evine konuk oldu. Köyde yaşayan Yezidilerin bayramını kutlayan vali İmga, "Gelenek ve göreneklerinizi devam ettirdiğiniz için son derece mutlu oldum. Avrupa'ya göç eden vatandaşlarımızın da dönmesi konusunda her türlü desteği vermeye hazırız" dedi.
Yezidiler de, bayramlarında ilk kez devlet yetkililerini aralarında görmekten duydukları mutluluğu dile getirdi. Bugüne kadar 20 bine yakın Yezidi'nin Avrupa'ya göç ettiğini belirten Halil Tağay, sayılarının 100'e düştüğünü, huzur sürerse gidenlerin döneceğini söyledi.