Devlet, Yunus için eşcinsel çifte dava açıyor

Devlet, Yunus için eşcinsel çifte dava açıyor
Devlet, Yunus için eşcinsel çifte dava açıyor
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Hollanda'da ailesinden alınarak eşcinsel bir çifte verilen Yunus için dava açılması talimatı verdi.

Türkiye , Avrupa ülkelerinde Türk ailelerden alınıp Hıristiyan çiftlere verilen 5 bini aşkın çocuğu geri alma çalışmasına eşcinsel çiftlerden başladı.

Hürriyet gazetesinden Bülent Sarıoğlu’nun haberine göre Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Hollanda’da bakıcı aile olarak lezbiyen çifte verilen Yunus’la ilgili yeni dava açılması için Yurtdışı Türkler Başkanlığı’na talimat verdi ve Hollanda hükümeti nezdinde girişimde bulunacaklarını açıkladı.

İlk olarak yurtdışındaki Türklerden sorumlu Başbakan Yardımcısı Bozdağ’ın gündeme getirdiği konuda Meclis İnsan Hakları Komisyonu da inceleme başlattı. Komisyon, 17 Nisan’da Almanya ’dan başlayarak bazı ülkelerde araştırmalar yapacak ve rapor hazırlayacak.

Komisyon Başkanı Ayhan Sefer Üstün, Hollanda’da yaşayan bir Türk ailenin çocuğunun eşcinsel ailede olduğunu belirterek, “Velayet kutsal bir haktır, idari bir kararla elden alınamaz. Mutlaka yargı kararı gerekir. Biz o kültürü de kınamıyoruz ama yabancı bir kültür olan eşcinsel aileye veriliyor. Çocuk haklı sebeplerden alınsa bile ailenin kültürüne en yakın kültüre verilmeli” dedi.

RET KARARI: DİL BİLMİYOR

Bozdağ da, 2004’te 6 aylıkken çocuğun yere düşürülmesi üzerine Hollanda Gençlik Dairesi’nce Azeroğlu ailesinden alınan ve şimdi 9 yaşında olan Yunus için girişim başlattı. Bozdağ’ın talimatı üzerine Yurtdışı Türkler Başkanlğı ile Türkiye’nin Lahey Büyükelçiliği Azeroğlu çiftiyle görüşerek yeni bir süreç başlattı.
Azeroğlu Ailesi’nin, bakıcı aile olan lezbiyen çiftten çocuklarını almak için daha önce mahkemeye yaptıkları başvurunun reddedildiği öğrenildi. Mahkemenin, anne N. Azeroğlu’nun Hollandaca bilmemesini gerekçe gösterdiği belirtildi.

Şimdi Türk makamları, çocuğun psikolojisinin bozulduğu ve insan haklarına aykırı uygulama yapıldığı gerekçesiyle yeni dava açılmasını isteyecek. Bozdağ, diğer yandan Hollanda hükümeti nezdinde girişimlerde bulunacaklarını vurguladı.


  http://www.radikal.com.tr/1121808112180811

  YORUMLAR
  (11 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  .. - holdme12

  Umarım dava düşer ve güzel Hollanda'da bilmem kaç milyonuncu kez özgürlük, eşitlik ve insan hakları kazanır.

  - momentum

  Hollanda'da yaşayan Türkler: sakın çocuğunuzu yere düşürmeyin. Ya da önemliyse sizin için bu kadar, tabii ki önemli, o zaman gelin ülkenizde yaşayın. Mahkemenin gerekçesi de içler acısı: Hollandaca bilmemek. Aileyi bağırta bağırta çocuğu alıp böyle bir çifte vermek insan hakkı mıdır, yoksa zulümün ta kendisi midir, burası zurnanın zırt dediği yer. Bunun için uğraşılacak olması bile yeteri kadar işkence. Bir başkası için en temel hassasiyet olan şey, başka bir kültürün insan hakları konseptinde hiç akla bile gelmiyor. Ben-merkezli olmamak, küçümsememek, herkese eşit hitap kabiliyetine sahip olmak ve daha onlarcasının Batı'nın insan ilişkileri anlayışında yeri yok. Batı, şimdiye kadar dünyanın gördüğü en acımasız "ben-merkezli" kültür. Kendi kültürüne, kendi kavrayışına ait olmayan bir kavramı, ilkeyi ya da değeri tanımakta o kadar tembel, duyarsız ve küçümseyici. Kendi tecrübesinin ürünü yüzeysel değerlerden bütün dünyaya insan hakları pazarlıyor; ama bilerek ve beğenerek orada yaşamayı seçenlerin eleştiri alanı da ona göre sınırlı. Daha da çok pazarlar bu gidişle.

  bakanın haklı isyanı - semi ekrem

  Kimse bunu uygulatan hollanda devletini haklı görmesin yunusun psikolojisi ve empati yaparak algılarsak ne durumda oldugunu görürüz anne ve baba kavramı hem cinsleri aynı olan kişilerde kullnılmaz bu ne ahlakidir nede vicdanlar bunu kabul eder devletin bu haklı yargılamasını destekliyorum kimse lezbiyen homoseksüel çiftlere aynı anda anne ve baba diyemez bunu kınıyorum

  biraz - bft

  Sakin olup. Amansız İslam veya Her hangi bir dine karşı olan husumetiniz ile cevap vermeseniz. pipi takıntısıymış. güzel espiri demi. bu durumda 2 gaye verilseymiş demekki sorun yokmuş. çocuğun psikolojisinde problem var mı bilemem. ama daha o yaşta babasız bir ailenin nasıl olabileceğini anlamak zorunda. Allah kimseye bu durumu yaşatmasın. diğer ailelerde olup sende olmayan bir ana veya baba, çocuğa nasıl açıklanır. çocuğunun veya herhangi bir çocuğun bu tarz bir aileye verilmesine karşı olmayı, nasıl nefret suçu haline getirdiniz anlamak zor. Ne yani Ermeni aileden alınıp Türk aileye verilmiş çocuklara karşı olmak, Türk ırkına karşı bir fobi mi??????

  Kendi çocuklarını kendileri yapsınlar!! - Mert_Mert

  Oynadıkları evcilikte bir çocuk eksikti buyursunlar kendileri yapsınlar. Madem tabiyatları buna musait değil oyuncak bebek alarak evliliklerinde eksik olan kareyi tamamlayabilirler. Ama bir çocuğun büyüme ve gelişiminde en sağlıklı ve doğal olanı anne-baba'nın ve kardeşin bulundauğu aile ortamıdır. Eşcinsel evliliği hak görenlerin cocuğu bu ortamdan koparmaya da hakkı yok. Böyle doğal bir aile bulamadılar mı eşcinsel çifte veriliyor?

  ASIL NEDEN - pispor

  çocuğuna bakmayan türk ailedir.şimdi çok pişmanım ben çocuğumu geri alacağım diyerek bakıcı olan aile yi bu eşcinsellik suçlaması ile vurup çocuğu geri almak ise eğer,bu tamamen hollanda yasalarının vereceği karardır.çünkü çocuk daha küçük,dil ve uyum sorunu var.bu iş zor

  Psikolojisi Bozulmus(mus)! - user1107643

  Neden bozulmus cocugun psikolojisi anlamadim. Mahkemede ne söyleyecekler? Evde pipisi olan biri olmadigindan... mi diyecekler? Nedir bu pipi sevdaniz sizin yahu? Cocuk 6 aylikken verilmis bu lezbiyen cifte. Yani ebeveynleri olarak gördügü kisiler zaten bu insanlar. Biyolojik anne ve babasini hatirlayacak konumda degil ki cocuk psikolojisi bozulsun. Yetti artik bu homofobiklerden, gina geldi bana!