'Devlet zarar etmeyecek'

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Genel Müdürü Cemal Taşar, hedeflerinin herkesin çocuğunu özel okula gönderme hayalini gerçekleştirmek olduğunu söyledi.
Haber: BETÜL KOTAN / Arşivi

ANKARA - Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Genel Müdürü Cemal Taşar, hedeflerinin herkesin çocuğunu özel okula gönderme hayalini gerçekleştirmek olduğunu söyledi. Taşar, Radikal'in sorularını şöyle yanıtladı:
Devletin yükü azalacak: Hali vakti yerinde olan velileri özel okullara çekerek, devlet okullarındaki kalabalık sınıf sorununu çözmeyi, kaliteyi artırmayı hedefledik. Herkes çocuğunu özel okula göndermek ister. Ama bazıları bunu sadece hayal eder. Biz bu hayali gerçekleştirmek istiyoruz.
Özel okul üvey evlat gibi: Özel okullarda 261 bin öğrenci var, kapasiteleri ise 500 bin. Kapasite kullanımını yüzde 100'e çıkarmayı hedefliyoruz. İsviçre'de
özel okulların devlet okullarına oranı yüzde 5, Danimarka'da 12, Fransa'da 17, Hollanda'da 72. Bizde ise yüzde 1.9. Bu oranı ilk aşamada yüzde 5, ikinci aşamada 10'a yükseltmeyi planlıyoruz. AB ülkelerinin hemen hepsinde özel okulda öğretmenin maaşı devletçe karşılanıyor, eğitim yatırımları finanse ediliyor, özel okulların onarım ve bakımınının yüzde 10-30'una devlet yardım ediyor. Öğrenci maliyetinin en az yarısı, burs olarak devletçe karşılanıyor. Türkiye'de özel okullar, üvey evlat.
'Rekabet olacak'
Devlet bir koyup üç alacak: Hali vakti yerinde insanlar çocuklarını özel okula göndereceği için kalabalık sınıf sorunu ortadan kalkacak. Devlet bu yasayla bir verip üç alacak. Özel Öğretim kurumlarının tamamından devlete 30 trilyon lira vergi geliyor. Hepsi bu kadar. Devletin gelir kaybı söz konusu değil. Bir öğrencinin devlete maliyeti yıllık 1600 dolar (2.176 milyon) civarında. Mali hesaplamalar bu rakam üzerinden yapıldı. Çocuğunu özel okula göndermek isteyenlere bu rakam üzerinden kredi verilecek.
Yerel yönetime devir: Avrupa Birliği'nde özel okullar da dahil bütün özel Öğretim kurumları yerel yönetimlerin elindedir. Bizde ise hala merkeze bağlı.
Bürokrasi olmayacak: Bu yasayla özgürlükçü bir ortam yaratmaya, vatandaşı rahatlatmaya çalışıyoruz. Bürokratik engelleri kaldıracağız. Özel okul yatırımcısının yazışması 22'den yediye düşecek. Okul müdürünün odası bile değiştirilmek istendiğinde sekiz ayrı izin almak gerekiyordu. Biz bu bürokrasiyi ortadan kaldırmayı amaçlıyorduk.
Okul sayısı artacak: Özel okul fiyatları şu anda çok yüksek. Yasa çıktığı takdirde özel okul sayısı artacak okullar artınca bir rekabet ortamı doğacak. Hem fiyatlar düşecek hem kalite yükselecek. Özel okullarda devlet okullarından farklı müfredat işlenmesi söz konusu değil. Özel Öğretimde çalışan öğretmenler asgari ücret alıyorlardı. Şimdi devlet okullarında emsalleri kadar para almalarının yolunu açıyoruz.
Reklamlar serbest: Özel okulların reklam için izin almalarına gerek kalmadı. Yönetmeliklerle reklamların esaslarını belirleyeceğiz. Reklamda sorun varsa Rekabet Kurulu devreye girer.


    http://www.radikal.com.tr/7605997605990

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.