Devlet zirvesi

Başbakan Erdoğan Şemdinli zirvesi topladı. İlgili bakanlar ve askerlerin de katıldığı toplantıdan sonra AKP'nin MYK'sı bir araya geldi. Erdoğan, "Devlet görevlilerinin hukukun dışına çıkması kabul edilemez" dedi.

ANKARA - Ankara'nın dünkü gündemini Şemdinli olayları oluşturdu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan önce Güvenlik Zirvesi'ni topladı, ardından partisinin Merkez Yürütme Kurulu'nda (MYK) olayları değerlendirdi. Erdoğan, "Olayların aydınlatılması ve sorumluların ortaya çıkarılması konusunda kararlıyız. Süreci ilk günkü hassasiyetle takip edin" talimatı verdi.
Başbakanlık'taki güvenlik zirvesine Erdoğan'ın yanısıra Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Jandarma Genel Komutanı Fevzi Türkeri ve ilgili bürokratlar katıldı. Zirve sonunda yazılı açıklama yapan Başbakanlık Sözcüsü Akif Beki, toplantıda Şemdinli olayı ile başlayan sürecin değerlendirildiğini belirterek, olayların aydınlatılması ve sorumluların ortaya çıkarılması için Erdoğan'ın kararlılığını vurguladığını bildirdi. Beki, Başbakan'ın bakan ve bürokratlara olayın ilk günkü hassasiyetle takip edilmesi talimatını verdiğini söyledi.
'Kamu görevlileri hukuku çiğneyemez'
Erdoğan, zirvenin ardından MKY'ya katılmak için AKP Genel Merkezi'ne geçti. MYK'ya Aksu ve Çiçek de katıldı. Toplantıda AKP Şemdinli heyeti raporunu sundu, izlenimlerini aktardı. Toplantıdan sonra açıklama yapan Erdoğan şu mesajları verdi:
Takipçisiyim: Şemdinli'deki olayın tüm yönüyle açığa çıkması için gösterdiğimiz kararlılığın sürdüğü bilinmelidir. Bazı kamu görevlilerinin hukukun dışına çıkan davranışlarda bulunması kabul edilemeyeceği gibi, dedikodularla zanna dayanarak aceleci kararlara varmak da yanlıştır. Herhangi bir kamu görevlisinin hukuk dışı davranışını meşrulaştıracak bir bahane olamaz, ama hukuk yorum ya da varsayımlara göre hareket etmez. Vatandaşlarımız soğukkanlılıkla olayların hukuki gelişimini beklemelidir. Başbakan olarak olayların takipçisi olduğumu vurguluyorum.
Hiçbir şeyden çekinmeyiz
Üstlerine gideceğiz: Türkiye'de huzur ve istikrar ortamını bozmaya yeltenenler hangi merkezden yönlendirilirse yönlendirilsin hiçbir şeyden çekinmeden üstüne gitmeye kararlıyız. Hukuk dışında hiçbir hareket tarzına tahammülümüz yoktur. İstikrar ve huzuru bozmaya çalışanlar hangi sıfatı taşırlarsa taşısınlar hukuk devletinin gereği doğrultusunda bedelini ödeyeceklerdir. Bazı parti sözcülerinin vatandaşların hassasiyetlerini yanlış yönde tahrik eden açıklamaları üzüntü vericidir.
Dezenformasyona dikkat: Terör örgütünün olayları fırsat bilerek dumanlı bir hava oluşturmaya çalıştığı dezenformasyon kampanyası eşliğinde güvenlik güçlerini yıpratmaya çalıştığı da gözden kaçmamaktadır. Tüm güvenlik güçlerini karalamak, sorumlu tutmak yanlıştır.
Yargıya talimatımız olmaz: Delillere ve bulgulara ulaşmadan kalkıp da yargı bir karar verirse, adil olmayan bir kararın çıkması hiç şüphesiz adaletsizliği doğurur. Biz kalkıp yargıya 'bugün bu işi bitir' diyemeyiz. Yargı yol haritasını kendisi belirleyecektir. Temennimiz bir an önce çözüme kavuşmaktır.


    http://www.radikal.com.tr/7634027634020

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.