'Devlet'e DHKP/C dalgası

'Devlet'e DHKP/C dalgası
'Devlet'e DHKP/C dalgası

Operasyon kapsamında Ankara daki KESK Genel Merkezi nde arama yapıldı.

Öğretmen, doktor, hemşire, vergi dairesi çalışanı, SGK personeli gibi mesleklerde çalışan 167 kişi 'örgüte istihbarat sağlamak' iddiasıyla gözaltında.
Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU - ismail.sagiroglu@radikal.com.tr / Arşivi

Emniyet Genel Müdürlüğü, DHKP/C örgütüne yönelik 27 ilde operasyon yaptı. Ankara merkezli operasyonda çoğu KESK ve Eğitim -Sen üyesi, aralarında doktor, hemşire, öğretmen, SGK, vergi dairesi çalışanı gibi devlet memurlarının da olduğu 167 kişi, ‘DHKP/C adına istihbarat topladıkları’ iddiasıyla gözaltına alındı.

‘Memur yapılanması’
Terörle Mücadele Daire Başkanlığı ve İstihbarat Daire Başkanlığı’nın 1.5 yıl önce örgütün ‘memur yapılanması’yla ilgili çalışma başlattığı, İstanbul , Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Malatya ve Erzurum Terörle Mücadele ve İstihbarat Şube Müdürlükleri’nin de operasyonda görev aldığı öğrenildi. Polis,
DHKP/C’nin kamu kurumlarında ‘Devrimci Memur Hareketi’ adı altında örgütlendiğini ileri sürdü.
İstanbul’da yapılan operasyonda 58 kişilik gözaltı listesindeki 54 kişi içinde örgüte lojistik destek sağladığı iddia edilen doktor, hemşire, sağlık memuru, hastane teknisyeni, huzurevi çalışanı, belediye çalışanı, zabıta, vergi dairesi çalışanı, öğretmen, milli eğitim memuru ile üç okul müdür yardımcısının olduğu öğrenildi. KESK Örgütlenme Sekreteri Akman Şimşek de Antalya’da gözaltına alındı.

Doktorlara suçlama
Yenibosna 75. Yıl Polis Merkezi’ne saldırıda bulunan Nebiha Aracı ve Nurgül Acar isimli örgüt elemanlarının, operasyonda gözaltına alınan bir doktorun evinde kaldıkları, saldırıdan sonra da başka bir sağlık çalışanının evinde gizlendikleri iddia ediliyor. Polis, Nurgül Acar’ın bir polisi şehit ettiği eyleme, saklandığı evden gittiğini ileri sürdü.
SGK’da çalışan iki memurun da DHKP/C yönetiminin istediği kişilerin ev adreslerini ve kimlik bilgilerini SGK havuzundan çıkarıp örgüt yönetimine gönderdikleri, örgütün bazı generallerin, MİT mensuplarının ve gazetecilerin kimlik bilgilerini istediğinin de tekhik takibe takıldığı belirtildi. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde görevli Dr. Onur B. de İstanbul’da gözaltına alınanlar arasında. Polisin, Sultangazi 75. Yıl Polis Merkezi’ne saldıran canlı bomba İbrahim Çuhadar ile Tunceli’de cesedi bulunan örgüt mensubu Ali Yıldız’ın cenaze törenlerine katıldığını belirttiği Dr. Onur B.’nin devlet memuru eşi de gözaltında.

3 aylık bebeğiyle gözaltına alındı
DHKP/C operasyonunda 3 aylık bebeğiyle birlikte İstanbul’da gözaltına alınan anne E.E. akşam saatlerinde savcılık talimatıyla serbest bırakıldı. Sağlık kontrolünden geçirilen E.E. kucağındaki bebeğiyle geldiği Adli Tıp Kurumu’ndan salıverildi.