'Devletimiz Suriyeli muhaliflere katılımı engellesin!'

'Devletimiz Suriyeli muhaliflere katılımı engellesin!'
'Devletimiz Suriyeli muhaliflere katılımı engellesin!'
Bir yardım derneği aracılığıyla Suriyeli muhaliflere katılan ve 2 Mart'ta girdiği çatışmada öldürülen Mahmut Uysal'ın, babası Hüseyin Uysal, "Benim canım yandı, başkalarınınki yanmasın. Devletimiz, Suriyeli muhaliflere katılımın önüne geçsin" dedi.

KONYA - Konya'da oturan Hüseyin Uysal, bir yardım derneği aracılığıyla Suriyeli muhaliflere katılan oğlu Mahmut Uysal'ın, geçen 2 Mart'ta Suriye ordusuyla girdiği çatışmada öldüğünü belirterek, ''Benim canım yandı, başkalarınınki yanmasın. Devletimiz, Suriyeli muhaliflere katılımın önüne geçsin" dedi.
İddiaya göre Suriye'deki muhaliflere katılan Konyalı 40 yaşındaki Mahmut Uysal, geçen 2 Mart günü girilen çatışmada öldü. İsteği üzerine cenazesi Suriye'de defnedilen Uysal'ın Konya'daki ailesi ise son kez göremedikleri oğulları için gıyabi cenaze namazı kıldı. Bekar olan oğlunun dini yardım dernekleriyle yakından ilgilendiğini ve yardım faaliyetlerine gönüllü olarak zaman zaman katıldığını belirten 4 çocuk babası emekli Hüseyin Uysal, şunları söyledi, ''Oğlum, geçen ocak ayında Mersin'e gitti. Bir süre orada durduktan sonra geri döndü. Ben fizik tedavisi görüyorum. O yüzden de sık sık hastaneye tedavi olmaya gidiyorum. 15 Şubat günü hastanede tedavi olurken, oğlum beni aradı. Önce hal ve hatırımı sordu. Sonra Suriye'de olduğunu söyledi ve merak etmememizi istedi.''
 
ÖLÜM HABERİNİ ALDI 
2 Mart günü ise oğlunun öldüğünü öğrendiğini belirten Uysal, ''2 Mart günü dernekten geldiler. Bana söylemediler. Ankara 'da oturan diğer oğlumun telefon numarası alıp, ona kardeşinin şehit olduğunu söylemişler. Sonradan da ben oğlumun şehit olduğunu öğrendim. İsteği üzerine cenazesi Suriye'ye defnedildi. Biz de burada gıyabi cenaze namazı kıldık'' diye konuştu.
Oğlunu son kez göremediğini belirten Uysal, Suriyeli muhaliflere katılımın önlenmesini istedi. Bunun için devletin önlem alması gerektiğini kaydeden Uysal şöyle dedi, ''Benim canım yandı, başkalarınınki yanmasın. Devletimiz, Suriyeli muhaliflere katılımın önüne geçsin. Devletimiz ilgisiz kalmasın. Oğlum gibi bir çok kişinin dernek aracılığıyla Suriye'de olduğunu öğrendim. Buradan dernek vasıtasıyla yönlendiriliyorlar. Suriye devletinin gücüyle böyle rastgele gidenler nasıl savaşacaklar?''

RADİKAL DİNCİ GRUBA OPERASYON 
Konya Emniyet Müdürlüğü, aralarında Uysal ailesinin bulunduğu ailelerin şikayetleri üzerine geçen hafta Suriyeli muhaliflere elemen temin ettiği iddiasıyla, radikal dinci gruba yönelik operasyon düzenledi. Terör örgütü El Kaide ile bağlantılı olduklarını kabul etmeyen ve gözaltına alınan 10 kişiden 2 kişi, çıkarıldıkları nöbetçi mahkeme tarafından tutuklandı. 

CHP 'Lİ KART BAŞBAKAN'A SORDU 
CHP Konya Milletvekili Atilla Kart da yine geçen hafta, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM'ye soru önergesi sundu. Kart önergesinde, El Kaide örgütü aracılığıyla Suriyeli muhaliflere katılıp öldüğü öne sürülen Konyalı 27 yaşındaki Bayram Meriç'in akıbetini ve muhaliflere katılan Türk gençlerinin sayısını ve akıbetlerinin ne olduğunu sordu. (Hasan DÖNMEZ/DHA)