'Devletin cami arsası bağışlaması ayrımcılıktır'

'Devletin cami arsası bağışlaması ayrımcılıktır'
'Devletin cami arsası bağışlaması ayrımcılıktır'
ABD Dışişleri Bakanlığı Türkiye'de din özgürlükleri ile ilgili bir rapor hazırladı. Raporda sanatçı Fazıl Say'ın Twitter paylaşımları nedeniyle yaşadıkları ve mahkumiyeti de yer aldı.

NEW YORK - ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Uluslararası Dini Özgürlükler Raporu'nun Türkiye bölümünde, devletin dini özgürlüklere saygısının sürdüğü ancak Sünni Müslümanlara ayrıcalık tanınıp, çıkarlarının Alevilere ya da başka azınlık dinlere mensup kişilere göre daha çok savunulduğu öne sürüldü. ABD Dışişleri Bakanlığı’na bağlı ‘Demokrasi, Çalışma ve İnsan Hakları Bürosu’ tarafından yayınlanan raporda, Türkiye’nin yetiştirdiği uluslararası üne sahip piyanist Fazıl Say'ın, söz konusu davaya bakan savcılar tarafından, ‘dini değerlere saldırı ve nefret söylemini kışkırtmak ve halk arasında düşmanlık yaymakla’ suçlanmasına da yer verildi.

Raporun Türkiye'ye ilişkin bölümünün özetinde, Türk Anayasası ve yasaların dini özgürlükleri koruduğu ancak izlenen bazı politikalar, yasal ve anayasal hükümlerin bu hakları kısıtladığı ileri sürüldü. Devletin, dinsel grup üyelerini etkileyen birçok kısıtlamalar uyguladığı öne sürülen raporda, ‘Dinsel inançları nedeniyle askerlik yapmayı reddeden bir kişinin tutuklanması bile, dinsel özgürlüklerin göz ardı edildiğinin bir göstergesi’ görüşüne yer verildi.

Hükümetin dini özgürlüklere saygı yönündeki eğiliminin 2012 yılı boyunca önemsenecek boyutta değişmediğine değinilen raporda, Osmanlı döneminde resmi olarak tanınan Rum, Ermeni ve Süryani Ortodokslar ile Ermeni Protestan ve Yahudi toplumu üyelerinin kendi ibadetlerini uygulamada özgürlüklerini korudukları belirtildi. Buna karşın hükümetin 40 yıldır kapalı durumda olan Heybeliada Ruhban Okulu'nun hangi yasal merci altında tekrar açılabileceğine açıklık getirmediği dile getirildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’na bağlı bağlı ‘Demokrasi, Çalışma ve İnsan Hakları Bürosu’nun raporunda, hükümetin Sünni Müslümanlara karşı olumlu ayrıcalık tanıdığı, Diyanet İşleri’nin öteki dinsel inanışlardan liderler, eğiticiler ve görevlileri işe almakta adil bir politika izlemediği söylendi. Sünni Müslümanlara yönelik cami arsalarının devlet tarafından bağışlandığı, çoğunlukla cami inşaatlarının Diyanet İşleri Başkanlığı ve belediyeler tarafından desteklendiği, belediyelerin elektrik, su gibi faturalarını üstlendiği belirtilen raporda, ‘Bu ayrıcalıklar yalnızca Sünni Müslümanlara yönelik. Ülkedeki birçok cami, yarı devlet kurumu olan Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı. Devlet, Alevileri inançlara aykırı Müslümanlar olarak görüyor ve Alevi Müslümanların dini ibadetlerini finansal olarak desteklemiyor’ görüşüne yer verildi.

'BAHAİ, ALEVİ, YEZİDİ YAZDIRILAMIYOR'

İmam Hatip Liseleri ile ilgili yeni düzenlemelere de değinilen raporda, bunun dinsel eğitimin küçük yaşlardan başlayarak alınabilmesine olanak sağlayacağına değinilerek, nüfus cüzdanlarında kişilerin dininin yazılı olduğu ancak Bahai, Alevi ve Yezidilerin dinlerini nüfus cüzdanlarına yazdıramadığı vurgulandı. Raporda, devletin, ‘laik devleti’ koruma gerekçesiyle hükümet kurumlarında İslami ifadelere yönelik kısıtlamaları dahil, Müslümanlar ve diğer dini gruplara yönelik sınırlamalarının ise devam ettiği ileri sürüldü. Üniversiteler ile aralarında TBMM’nin de bulunduğu bir çok devlet kurumunda mescitlerin bulunduğu, Alevi milletvekillerinin ibadetleri için TBMM’de Cemevi kurma isteklerinin ise hükümet tarafından geri çevrildiğine değinildi.

FAZIL SAY DA RAPORDA 

Raporda yönetimin birey ve örgütlere çeşitli nedenlerle dine küfür suçlamaları yönelttiği belirtilerek Fazıl Say 'ın Twitter hesabından gönderdiği Ömer Hayyam ve bir müezzinle ilgili sözlerine de yer verildi.
Raporda, söz konusu davaya bakan savcıların Türkiye’nin yetiştirdiği en önemli sanatçılardan biri olan Fazıl Say'ı, ‘dini değerlere saldırı ve nefret söylemini kışkırtmak ve halk arasında düşmanlık yaymakla suçladığına’ değinildi. (Nafiz ALBAYRAK/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/113437211343724

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Durmuş saat gibiler 2 defa doğruyu gösterirmiş - Mevan-misafir

  Durmuş saat bile günde 2 defa doğruyu gösterirmiş. ABD de normalde iğneyi kendine batırmayı sevmez ve bu meziyeti yapmaz. Ama doğruya doğru, Türkiyede Dini anlayış ve Diyanet, Sünni mezhebe ayarlıdır ve diğer mezhepleri batıl (asılsız)ve uydurma olarak görür. Peygamber efendimiz (Muhammed A.S.) bile Peygamber ve Yeni bir dinin müjdeleyicisi olmasına rağmen, inancı gereği insanlara ve inancına o kadar saygılıydı ki Kapı komşusu Yahudi idi ve inancına hiç ama hiç dokunmazdokundurtmazdı. Allah yöneticilerimize akıl fikir versin/verirmi/görürürmüyüz ? yoksa...

  ABD´yi elestiren arkadaslar - siradanbirisi

  ABD kuskusuz bir saldirgan yurtdisi politikasi var. Cikar ugruna ülkeleri alt üst eden bir develet. Fakat yalaninda dogru sözleri var. Ve gercek bu ki Türkiyede inanc acisindan bagnaz bir zihniyet egemen. Eskidende öyledi simdide öyle. Sünni olmayan herkes ikinci sinif vatandas muamelesi görüyor. Zorla Alevi köylerine camii yapiliyor, istemedikleri halde. Öz türk olanlar dinini degistirdigi veya ateist olduklari zaman vatan haini damgasini yiyorlar. iyi vatandasin dindar oldugunu düsünenler var (ne kadar iyi olduklarini Marasda, Corumda, Sivasda gördük). Yalanmi.

  ABD Dış İşlerine Bir Soru. - Clear

  İnsan hakları ve özgürlük ve de demokrasi taciri ABD'nin,idam cezasını hala sürdürmesi ve tüm dünyaya dayattığı demokrasi(!) tacirliğini de dikkate alarak sormak istiyorum.Dolarların üzerinde ki "We trust in God" yani "Tanrı yanında güvendeyiz" yazısını,ülkenizdeki hindular,çinli budistler,ateistler,materyelistler açısından nasıl raporlamayı tercih edersiniz?

  Eyvah eyvah nemi yapıcaz - Ukelaa

  Güzel bir atasözümüz vardır "Yavuz hırsız ev sahibini bastırır" diye . Önce kendilerine baksınlar sonra ukalalık etsinler .