Devletin hazine ümidi soldu!

Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) define umudu suya düştü! TOKİ iştiraki Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nın (EGYO) İstanbul Zeytinburnu'ndaki arazisinde 2 milyar dolarlık Alman altını olduğu iddiası üzerine başlatılan kazıda hiçbir şey çıkmadı.
Haber: HANİFE ŞENYÜZ / Arşivi

ANKARA - Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) define umudu suya düştü! TOKİ iştiraki Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nın (EGYO) İstanbul Zeytinburnu'ndaki arazisinde 2 milyar dolarlık Alman altını olduğu iddiası üzerine başlatılan kazıda hiçbir şey çıkmadı.
Oysa EGYO yönetimi, bu kazı uğruna arazinin ihalesini durdurmuş ve geri ödenmesi yılan hikâyesine dönen 'Konut Edindirme Yardımları'nın (*) altınlarla bir günde ödenebileceğini açıklamıştı!
İhale iptal edildi
Emlak Konut Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz, önceki gün Vatan Gazetesi'nde yayınlanan haberde EGYO'ya ait 88 dönüm araziyle ilgili ihaleyi mayısta 184 milyon YTL'ye Eroğlu Grubu'nun kazandığını, ancak arazide 1. Dünya Savaşı sırasında Türkiye'ye getirilen Alman altınlarının bulunduğu iddiası nedeniyle ihalenin iptal edildiğini açıkladı. Eroğlu, arama çalışması sonunda bulunacak altınla Konut Edindirme Yardımı (KEY) hesaplarının hak sahiplerine bir günde ödenebileceğini müjdeledi.
İhbar albaydan
Ancak, EGYO'nun bu umudunun daha geçen hafta, haber Vatan'da yayınlanmadan önce suya düştüğü ortaya çıktı. EGYO yetkilileri, haber Vatan'da yayımlandığında arama çalışmalarının çoktan bittiğini belirterek şunları söyledi:
"İhale, emekli Albay Ömer Pastırmacı'nın arazide Alman altınlarının bulunduğu iddiası üzerine iptal edildi. Bu iddia araştırıldı ve altın arama çalışmaları geçtiğimiz hafta tamamladı. Ancak, EGYO'ya ait arazi sınırları içinde altın olmadığı saptandı. Arazinin sınırındaki askeri bölgede olabileceği ve o bölgeye girilmesi gerektiği söylendi. Ancak, askerlerden arama için izin alınamadığı belirtildi."
EGYO yetkilileri, arazinin yeniden satış için ihaleye çıkarılıp çıkılmayacağı kararınınsa daha sonra verileceğini söyledi.
Evdeki bulgurdan oldular
Emlak Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz, Eroğlu Grubu tarafından arazi için verilen 184 milyon YTL fiyatın oldukça rasyonel olduğunu belirtmişti. EGYO, altın iddiası üzerine iptal ettiği ihale ile 'Dimyat'a pirince giderken, evdeki bulgurdan da oldu'. 1.5 milyon resmi, ilave gelecek kayıtlarla 5 milyon kişiye ulaşacak KEY hak sahiplerine 2008 yılında yapılacak ödemeler için EGYO, yeni kaynaklar bulmak zorunda kalacak.

* Konut Edindirme Yardımı (KEY): 1987-1995 arasında çalışanlardan tıpkı Tasarrufu Teşvik Fonu için kesildiği gibi, bir de konut edindirme için para kesildi, ancak kimse konut edindirilemeyince, paraların geri ödenme kararlaştırıldı. Geri ödemeden kimin nasıl yararlandırılacağıyla ilgili haber, Radikal'in ekonomi sayfasında.