'Devletin Saylan'a özür borcu var'

'Devletin Saylan'a özür borcu var'
'Devletin Saylan'a özür borcu var'

Hastaneye akın edenlerden ÇYDD yöneticileri Leyla Bengisu ve Filiz Meriçli gözyaşlarına boğuldu. fotoğraf: OZAN GüZELCE

İSTANBUL - ÇYDD Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan’ın ölümünün ardından tedavi gördüğü İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi ziyaretçi akınına uğrarken, eğitim mücadelesindeki yol arkadaşlarından Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, devletin Saylan’a özür borcu olduğunu söyledi.
Saylan’ın ölüm haberi, ÇYDD’nin web sitesinde, “Çok sevdiği ülkesinin çocuklarında, gençlerinde ve yol arkadaşlarının yüreğinde hayallere, düşünceleri, ilke ve değerleri ile yaşamaya devam edecektir. Ülkemizin başı sağ olsun” denilerek duyuruldu.  Ölüm haberi üzerine hastane, Şişhane’deki ÇYDD Genel Merkezi ve Saylan’ın Arnavutköy’deki evi akına uğradı. Genel merkeze açılan taziye defterinin arkasına, Saylan’ın Ergenekon soruşturması kapsamında evi arandığı zaman pencerede çekilen fotoğrafının yağlıboya tablosu konuldu. 

‘O arama hastalığını etkiledi’
ÇYDD kurucularından Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, 13 Nisan’da Saylan’ın evinin aranmasını anımsatarak, “Gerek evinin, gerek dernek merkezinin, devlet görevlilerince aranmasıyla Türkan hoca hukuk dışı bir işlemle karşı karşıya geldi. Beş hafta sonra hocamızı kaybettik” dedi. Devletin Saylan’a özür borcu olduğunu belirten Kabaoğlu, aramanın Saylan’ın sağlığına etkisi sorulunca “Bu bir hukuk skandalıdır. Hiç kuşku yok ki ömrünü Türk insanın özgürlüğüne ve mutluluğuna adamış bir kişinin hukuk dışı olaylara bulaştığı görüntüsü verilmesi hastalığı elbet etkilemiştir” yanıtını verdi. (Radikal)