@ismailsaymaz

Devletin unuttuğu kurum

Şişli Rehberlik Araştırma Merkezi, 'Özel Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürlüğü'ne bağlı, ülke genelindeki 128 benzerinden yalnızca biri.
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Şişli Rehberlik Araştırma Merkezi, 'Özel Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürlüğü'ne bağlı, ülke genelindeki 128 benzerinden yalnızca biri. Şişli ve Beyoğlu'ndaki 139 ilk, orta ve
özel eğitim okullarındaki öğrencilere rehberlik ve danışmanlık hizmeti veren merkez, bürokratik engeller, parasızlık ve personel yetersizliği yüzünden güçlükle ayakta duruyor.
Yıllık 2.5 milyar lira ödenek alan merkez yetkilileri internetini açamıyor, telefon, yol ve temizlik ücretlerini kendi ceplerinden ödüyor, konferanslarını okullarda yapıyor, kırtasiye malzemelerini ricayla karşılıyor.
139 okula yedi uzman
İstanbul'daki 17 merkezden biri olan Şişli Rehberlik Araştırma Merkezi, ilçedeki Saadet İlköğretim Okulu ve Mesleki Eğitim Merkezi'ndeki bir katta hizmet veriyor. Saadet Yılmazer, kurulduğu 1977'den beri merkezin müdürü. Merkezde, müdür ve yardımcısı dışında yedi uzman var.
Merkez, 139 okuldaki öğrencilerin psikolojik ve sosyal sorunlarıyla ilgileniyor, özel eğitim kurumlarına alınacak engelli öğrenciler için çalışma yapıyor. Okullarda seminerler veriyor, velilerle iletişime geçiyor, rehberlik uzmanlarını yönlendiriyor.
Merkeze yıllık harcama için 1 milyar lira, ulaştırma için de 1 milyar 297 milyon lira ödenek ayrılıyor. Geçen yıl gönderilen harcama gideriyle yalnızca bilgisayara altı toner alabilen merkez, telefon parası olarak gönderilen ödeneği de bürokrasi nedeniyle aylar sonra kullanabiliyor.
Ocak ayında gönderilmesi gereken ödeneğin bürokrasi nedeniyle ancak nisan ayında ellerine ulaştığını belirten merkezin müdürü Yılmazer, şunları söylüyor: "Bu yüzden aralık, ocak ve şubat aylarındaki telefon faturasını cebimizden ödüyoruz. Şehir dışı görüşmeleri yapamıyoruz.
Hatta devletin, okul müdürleriyle görüşmemiz için verdiği cep telefonlarının faturasını da üç ay biz ödüyoruz. İnterneti yalnızca sabah ve akşam kısa süreli açabiliyoruz. Şayet uzun görüşmeler yapılacaksa karşı tarafa bizleri aramasını öneriyoruz."
Seyahat mi, yürüyün!
Merkez, Özel Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün Şişli Mal Müdürlüğü'ne 'yol ücreti' adı altında gönderdiği '300 milyon liralık' ödeneği de, Mal Müdürlüğü'nün, 'Seyahat alanınız iş çevrenizdir. Ödenek gerekmez' gerekçesi yüzünden alamıyor. 2004'ün ocak ayından bugüne kadar kent içi ve dışında 109 seminer, toplantı ve eğitime katılan merkez yetkilileri, bu gerekçe yüzünden yol paralarını kendi ceplerinden karşılıyor.
Merkezin yedi uzmanı dışında, memuru, sekreteri ve hizmet görevlisi yok. Temizlik işlerini de ceplerinden karşılıyorlar. Ayrıca, beş bilgisayardan ikisini bir bilgisayar firmasında çalışan 'tanıdıkların' yardımıyla, fotokopi makinesini de 'Milli Eğitim Vakfı'ndan ricayla almışlar. Kırtasiye malzemelerini de yardımsever dostlar sayesinde temin ediyorlar.
Elektrik, su ve ısınma giderleri bulundukları okul tarafından karşılanıyor. Yılmazer, "Bize gönderilen ödeneğin dört katı harcama yapıyoruz. Bu, ne kadar sürer bilmiyorum" diyor.
Merkez, 'Özel Eğitim Yönetmeliği' gereği bulundurması gereken sosyolog, fizyolog, gezici eğitim uzmanı, zihinsel, bedensel, işitsel ve ortopedik engelli uzmandan yoksun. Uzman eksikliğinin yanı sıra merkezde, konferans salonu, ses geçirmez oda, aynalı gözlem odası ve kimi eğitim materyelleri de bulunmuyor.
Randevu defterleri dolu
Günde iki okulda eğitim veren ve beş çocukla ilgilenen merkezin randevu defteri temmuza kadar dolu. Yılmazer, "Hizmeti aksatmamaya çalışıyoruz. Ancak personel yetersizliğinden ilgilendiğimiz vaka sayısı ve seminer az oluyor" diye konuşuyor.'Bizde de yok'
Özel Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı İsmail Toksöz, parasızlık ve personel yetersizliğinin yıllardan beri sürdüğünü belirtti. Toksöz, şunları söyledi:
"Bu dönemde gittiğim görevlerin hiçbirinin yolluğunu alamadım. Yurtiçi seyahatlerimdeki harcamalar, bana ayrılan ödeneğin çok üzerinde. Telefonların da durumu aynı. Cebimizden karşılıyoruz. Personel sıkıntısı had safhada. Halen beş üniversitede rehberlik uzmanı yetiştiren bölüm var. Mezunların hepsini işe aldığımız halde yetmiyor. Bazen başka bölümlerden uzman alıyoruz. Bu olanaksızlıklar içinde, ilçe müdürlüklerine verebildiğimiz ödenek de kısıtlı oluyor."