Devletin zirvesinde soğuk rüzgârlar esti

Devletin zirvesini bir araya getiren Efes-2007 askeri tatbikatında, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile Başbakan Tayyip Erdoğan arasında soğuk rüzgârlar esti.
Haber: TOLGA AKINER / Arşivi

İZMİR - Devletin zirvesini bir araya getiren Efes-2007 askeri tatbikatında, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile Başbakan Tayyip Erdoğan arasında soğuk rüzgârlar esti. Sezer ile Erdoğan'ın İzmir'de yapılacağı söylenen ertelenen haftalık olağan görüşmesi gerçekleşmedi.
Efes-2007 tatbikatının Seçkin Gözlemci Günü dün İzmir'in Doğanbey Bölgesi'nde gerçekleştirildi. Sezer, Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ve kuvvet komutanlarıyla Jandarma Genel Komutanı'nın yanı sıra dokuz ülkeden de askeri gözlemcinin izlediği tatbikat öncesi protokol çadırı dışına çıkan Büyükanıt, çekim yapan basın mensuplarına, "Anlaşılan siz bana sigarayı bıraktıracaksınız. Çekmeyin de bir sigara içeyim" dedi.
Büyükanıt daha sonra aynı helikopterde tatbikat alanına gelen Başbakan Erdoğan ile Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ü karşıladı. Protokole Büyükanıt'la sohbet ederek giren Erdoğan, Sezer'in koltuğuna oturunca Genelkurmay Başkanı tarafından uyarıldı. Bunun üzerine Erdoğan, kendisine ait koltuğa oturdu. Tatbikat alanına en son gelen Cumhurbaşkanı Sezer oldu. Büyükanıt tarafından karşılanan Sezer, protokol çadırında Başbakan Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve kuvvet komutanlarıyla tokalaştı. Sezer'in Erdoğan ile tokalaşırken başka tarafa bakması ve tatbikat boyunca da hiç konuşmamaları dikkat çekti.
Tatbikat sonrası devlet zirvesi, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Şükrü Sarıışık'ın onurlarına verdiği öğlen yemeğini Konak Orduevi'nde yediler.
'Bizi bırakma' dediler
Cumhurbaşkanı Sezer, tatbikatı izledikten sonra İzmir'de ilk kez halkın arasına karıştı. Kemeraltı Çarşısı'nı gezen Sezer'i, İzmirliler, "Bizi bırakma, Türkiye seninle gurur duyuyor" diye bağırarak karşıladı.
Efes 2007 tatbikatı, mavi ve turuncu ülkeler arasındaki sorunların barışçı yolla çözümlememesinden dolayı artan gerginlik sonucu çıkan bir çatışma senaryosu üzerine gerçekleştirildi. Gerçek mühimmatın kullanıldığı tatbikatta kara, deniz ve hava unsurları birlikte katıldı. Tatbikatı Orgeneral Şükrü Sarıışık sevk ve idare etti.