Devletle halk birlikte uğurladı

Cumartesi günü hayatını kaybeden Türk sanayisinin duayeni, Hacı Ömer Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sakıp Sabancı, son yolculuğuna onbinlerce kişinin duasıyla uğurlandı.
Haber: HALE TÜZÜN / Arşivi
SATFİYE YUVA / Arşivi

İSTANBUL - Cumartesi günü hayatını kaybeden Türk sanayisinin duayeni, Hacı Ömer Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sakıp Sabancı, son yolculuğuna onbinlerce kişinin duasıyla uğurlandı. Binlerce kişinin hıncahınç doldurduğu cenaze namazının kılındığı Fatih Camii'nin dışında da çok sayıda vatandaş Sabancı için dua etti.
Ailenin taziyeleri kabul etmesi için özel bir alanın ayrıldığı cami avlusunda, iki ayrı protokol alanı ve askerler için de ayrı bir alan oluşturuldu. Sabancı'yı son yolculuğuna uğurlamak üzere Fatih Camii avlusunu dolduran devlet erkanı, siyasetçiler, işadamları, sanat dünyasının
temsilcileri ve her kesimden geniş bir halk kitlesi birlikte saf tuttu. Fatih Camii'nin sekiz kapısından 7'si açılarak rahat giriş-çıkış yapılması sağlandı. Sakıp Sabancı'yı aralarında Kandilli Kız Lisesi, Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü ve Pendik Kaynarca Lisesi'nin de bulunduğu çok sayıda öğrenci yalnız bırakmadı.
Fatih Camii avlusunda aile fertleri için kurulan üstü kapalı platformda Sakıp Sabancı'nın eşi Türkan, kızları Dilek ve Sevil Sabancı, kardeşleri Şevket ve Erol, yeğenleri Ali, Ömer, Demir, Mehmet ve Güler Sabancı ve ailenin diğer fertleri taziyeleri kabul etti. Çok yorgun ve bitkin olduğu gözlenen Türkan Sabancı, taziyelerin kabulünün ardından bir süre dinlendikten sonra avludan ayrıldı.
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök ile eşinin çiçekleri haricinde cami avlusuna çiçek alınmadı. Cenaze namazını Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu kıldırırken, duasını da İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı yaptı. Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, "Bu dünyada yaptığı güzel ve hayırlı işlerin karşılığını öbür dünyada yüce rabbimizden alacaktır" dedi. Törende askeri kanadı Birinci Ordu Komutanı Yaşar Büyükanıt temsil etti. Sabancı'nın eski dostlarından Kadir Has ise yanındakilerle Sakıp Sabancı'nın alçakgönüllü kişiliğini yad etti.
'Ağam seni çok özleyeceğiz'
Sabancı'nın cenazesi camiden çıkarıldıktan sonra tören birliği tarafından bir süre omuzlarda taşındı. İki asker de Sabancı'nın fotoğrafı ve devlet üstün hizmet madalyası beratı ile cenazeyi izledi. Sabancı'nın naaşı daha sonra cenaze arabasına konularak 1. Ordu Onur Kıtası ve Askeri Bandosu'nun eşliğinde cenaze marşıyla Fevzipaşa Caddesi'nde ihtiram yürüyüşü ile Akdeniz Caddesi'ne kadar götürüldü. Motosikletli trafik polisleri de Onur Kıtası'na eskortluk yaptı. Cami çıkışı ve Fevzipaşa Caddesi'nin kenarını dolduran binlerce vatandaş gözyaşları içinde Sabancı'ya dua etti.
Bakanlar Kurulu üyeleri de Sabancı ailesinin arkasından cenaze aracını diğer protokol üyeleriyle bir süre takip etti. Oluşturulan kortejle binlerce kişi yaklaşık 500 metre yürüdü. Bazı vatandaşlar Sabancı'nın naaşının bulunduğu araca el salladı ve naaşa kırmızı karanfil attı. Fevzipaşa Caddesi'ndeki hemen hemen tüm binalarda oturan ve çalışanlar da el sallayarak Sabancı'yı son yolculuğuna uğurladı.
Bu arada dün akşam Sabancı için, İstanbul'da Sultanahmet ve Emirgan, Ankara'da Kocatepe, İzmit'te Merkez, Adana'da Sabancı Merkez Camii ve Kayseri'de mevlit okutuldu.