Devletten 'bebek başına teşvik' geliyor

Devletten 'bebek başına teşvik' geliyor
Devletten 'bebek başına teşvik' geliyor
Başbakanın üç çocuk çağrısına rağmen nüfus artış hızı azalınca, çocuk yapanlara özel vergisel teşvik çalışması başladı.

Başbakan Tayyip Erdoğan ’ın üç çocuk çağrısına rağmen nüfus artış hızı azalınca hükümet, çocuğa teşvik formülünü devreye sokmaya karar verdi.

Hürriyet gazetesinden Erdinç Çelikkan’ın haberine göre Türkiye ’de ilk defa yaş ortalamasının 30’u geçtiğini belirten Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, çocuk yapanlara özel vergisel teşvikler üzerinde çalışacaklarını açıkladı. TÜİK’in açıkladığı nüfus rakamlarını yorumlayan Bakan Yılmaz, nüfus artış hızının azaldığına dikkat çekti. Hürriyet’i ziyaret eden Yılmaz, şu açıklamaları yaptı:

TÜRKİYE YAŞLANIYOR
“Nüfus artış hızı 1.35’ten 1.2’ye düştü. Nüfus artış hızında azalma var. 0-14 yaş grubunun payı toplam nüfusta payı yüzde 25’in altına düştü. 65 yaş üstünün de payı artıyor, 7.5’a çıktı. Ortalama yaşımız ilk defa 29.7’den 30.1’e çıktı. Bu illere göre değişiyor. Batıda daha yüksek, Doğu’da daha düşük. Türkiye nüfusu yaşlanıyor. Ancak, uzunca bir süre daha çalışma çağındaki nüfusumuzun toplam nüfustaki payı yüksek olacak. Bu yavaşlama, Türkiye’nin giderek genç nüfus avantajını yitireceğini gösteriyor. Bunu çok iyi değerlendirmek ve olabildiğince ertelemek zorundayız. Bu nedenle başbakanın ‘3 çocuk talibi’ haklı bir söylem. “

CİDDİ DESTEKLER VAR
Gelişmiş ülkelerin uzunca süredir çocuğa çok ciddi destekler verdiğini hatırlatan Yılmaz, “500 euronun üzerinde destek veren ülkeler var. Onu da düşünmemiz gerekiyor. Çocuk yapana teşvik üzerinde çalışmamız gerekiyor. Şu andaki sistemde de kısmen teşvik var. Asgari ücrette evliyseniz belli sayıda çocuğunuz varsa vergi ödemiyorsunuz. Memurlarımızda çocukla ilgili bir miktar birşey var. Uzun vadede daha farklı şeyler tartışmalıyız. Avrupa ’daki gibi daha güçlü bir sistemi tartışmalıyız” diye konuştu.

184 LİRA DOĞUM YARDIMI 16 HAFTALIK DOĞUM İZNİ
• 2013 yılının ilk yarısı için çocuğu olan memurlar 184,59 lira doğum yardımı ödeneği alabiliyor.
• 72’nci ay dahil olmak üzere 0-6 yaş grubunda yer alan çocuklar için 36.9 lira, diğer çocuklar için de aylık 18.46 liralık çocuk yardımı yapılıyor.
Kadın memura doğumdan önce 8 ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta analık izni veriliyor.
• Çoğul gebeliklerde ise doğum öncesi 8 haftalık analık izni süresine 2 hafta daha ekleniyor. Böylece çoğul gebeliklerde doğumdan önceki analık izni süresi 10 haftaya çıkıyor.
• Kadın memura, çocuğunu emzirmesi için doğum sonrası analık izni süresinin (asgari 8 azami 13 hafta) bitiminden itibaren ilk 6 ayda günde 3 saat, ikinci 6 ayda günde 1.5 saat süt izni veriliyor. Doğum yapan memura iznin bitiminden, eşi doğum yapan memura ise doğumdan itibaren 24 aya kadar ücretsiz izin verilebiliyor.


  http://www.radikal.com.tr/111920411192042

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bu teşvikler bir işe yaramaz - mhkavas

  Çünkü alt yapı müsait değil.İnsanların 3-5 çocuk yapabilmeleri için ortalama olarak evlerinin de en az 4 oda bir salon olması gerekir.Düşünün başbakanın lafına uydunuz 3 veya 5 çocuğu yaptınız,2 de ana-baba 5 veya 7 kişi oldunuz,eğer yanınızda bir de anne/baba/kaynana/kayınpeder den biri varsa(ki çoğu ailede var) 6 veya 8 kişilik bir aile oldunuz.Buyrun tek odalı gecekonduda mı,kuş kafesi kadar TOKİ evlerinde mi,21 veya 31 de mi,nohut oda bakla sofada mı yaşarsınız.Nüfusumuzun %77 si artık kentli olmuş.Geri kalan %23 hala kırsalda onlar için sıkıntı yok onlar briketle bir oda daha ilave ederek istedikleri kadar çoğalır,tarlaya işçi lazım.Ama kentli istese de çoğalamaz.Nüfus artış hızını da düşüren kentleşen nüfustur.Önce teşhisi doğru koymak lazım.Benim teşvik önerim devlet 3 çocuğu olana 31,5 çocuğu olana 41 bedava daire versin,bakın nüfus patlamazsa namerdim.

  Bu ne demek? - xeni_artius

  Bu demek, nitelik yerine nicelik. Kaliteli süt veren az inek yerine, kalitesiz süt veren çok inek demektir, ola ki ihtiyaç halinde kesile, kurban edile...