@ismailsaymaz

Devrimci Gençlik mi? Toplat gitsin!

Devrimci Gençlik mi? Toplat gitsin!
Devrimci Gençlik mi? Toplat gitsin!
İlk sayısı yayınlanan "Devrimci Yol'da Devrimci Gençlik" dergisi somut herhangi gerekçe gösterilmeden 'doğal olarak' örgüt propagandası yaptığı iddiasıyla toplatıldı!
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Bir grup öğrenci tarafından yayınlanan, “Devrimci Yol’da Devrimci Gençlik” adlı dergi, piyasaya çıkar çıkmaz toplatıldı. Adana 1 No’lu Hakimliği’nin aldığı kararda, herhangi bir yazı gösterilmeden, dergİnin bütün suçlu ilan edildi. Dergide, yıllar önce dağılmış Devrimci Yol adlı örgütün propagandası yapıldığı savunularak, “Kışkırtıcı faaliyetlerde kullanılabileceği” savunuldu.

Bir grup üniversitelinin yayınladığı “Devrimci Yol’da Devrimci Gençlik” adlı aylık derginin ilk sayısı bu haziran ayında çıktı. Derginin merkezi İstanbul’da olduğu ve bu şehirdeki başsavcılık suç görmediği halde Adana Cumhuriyet Başsavcılığı, mahkemeye başvurarak, derginin toplatılmasını istedi. Adana 1 No’lu Hakimlik de herhangi bir yazıyı gerekçe göstermeden, derginin tümü için, toplatma kararı verdi. Kararda, derginin, yıllar önce lağvedilmiş Devrimci Yol’un propagandasını yaptığı ileri sürülerek, “Örgütü destekleyen kitleye yönelik olarak kışkırtıcı faaliyetlerde kullanılabileceği” savunuldu. Fakat nasıl bir “kışkırtmanın” olabileceği belirtilmedi.

Avukat Erman Öztürk, derginin herhangi bir yazı nedeniyle değil, bütünü nedeniyle toplatıldığını belirterek, “Soyut bir gerekçe gösterilmiş, ‘Bu zaten şöyle bir dergidir’ demişler. Tümüyle hukuksuz bir karar. Bunun Gezi Parkı süreciyle ilgili olduğunu düşünüyoruz. AİHM’de devlete ceza geliyor bu toplatma kararlarından. Buna rağmen bu tavırlarını sürdürüyorlar. Yaşanan toplumsal duyarlılık ortamında muhalif yayınların, düşüncelerin halkla buluşmasını engellemek için ellerinden geleni yapıyorlar” diyor.


  http://www.radikal.com.tr/114026411402644

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bu kadarda olmaz - umutbey

  iyi kötü memlekette demokrasi var diyorduk, akp şimdide 12 eylül dönemiyle yarışıyor. ne isterler üniversiteli gençlerden anlamadım. hep gezi olaylarının intikamı bunlar.

  ... - Radigal

  Aklıma nedense Adnan Menderes zamanlarındaki "ileri demokrasi" geliyor...

  Korku ve nefret beraberliği. - kargıyel

  'Devrim' kelimesinden ne kadar korkulduğunun ve nefret edildiğinin göstergesi bu karar.Başsavcılık; sanki tüm Adana kendi eviymiş gibi hareket ediyor.Şunu sokarım, şunu sokmam misali.Karar o kadar keyfi ve bir o kadar anti-hukuki yani.Ha ayrıca; kışkırtma arıyorsa Bay savcı Akit gazetesinden toplatmaya başlayabilir!

  Yettiniz Artik! - user1107643

  Bunlar zaten tasmis olan bardagin iyicene cilkini cikarmaya basladi! Sonlari hayir olsun!