'Devrimci Karargah' izdihamı!

'Devrimci Karargah' izdihamı!
'Devrimci Karargah' izdihamı!

Duruşma öncesi Beşiktaş'ta protesto gösterisi yapıldı.

Aralarında eski emniyet müdürü Hanefi Avcı'nın da bulunduğu 57 sanıklı "Devrimci Karargah Örgütü" davasında bir izleyicinin cep telefonu çaldı. Cep telefonun melodisinin 'mehter marşı' olması salondaki diğer seyirciler ve sanıkların tepkisine neden oldu.


İSTANBUL - Devrimci Karargah terör örgütüne yardım ettiği iddiasıyla tutuklu yargılanan eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı ikinci kez hakim karşısına çıktı. 20’si tutuklu 57 sanığın yargılandığı davanın bugünkü duruşmasında ‘mehter marşı’ gerginliği yaşandı.

İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada bir izleyicinin cep telefonu çalmaya başladı. Cep telefonun melodisinin ‘mehter marşı’ olması salondaki diğer seyirciler ve sanıkların tepkisine neden oldu. En sert tepkiyi ise davanın sanıklarından ve örgüt yöneticiliği ile suçlanan tutuklu sanık Ulaş Erdoğan gösterdi. Cep telefonunun mehter marşı melodisi ile çalması üzerine Erdoğan, “Bir bu eksikti faşizmin propagandasını yapıyorlar" diye bağırdı.

Kısa bir süre sonra aynı telefonun tekrar çalması üzerine mahkeme başkanı telefonların kapatılması uyarısında bulundu.

DURUŞMA KAPISI YUMRUKLANDI
Duruşmanın 13.00’te başlayacağının bildirilmesine rağmen 45 dakika geç başlamasına, duruşma için bekleyenler tepki gösterdi. Bazı sanık yakınları bekletilmeyi alkışlarla protesto ederken bazıları da duruşma salonunun kapısını yumrukladı ve tekmeledi.

-DURUŞMA SALONUNA GİRİŞTE İZDİHAM YAŞANDI-

Mahkeme salonuna sanık yakınları 13.45’te alınmaya başladı. Ancak salona girişte izdiham yaşandı. Duruşma mübaşirinin önce avukatların salona alınacağını bildirmesi üzerine bazı sanık yakınları buna tepki gösterdi. Salonun yetersiz olması nedeniyle tüm sanık yakınlarının içeri alınmayacağının belirtilmesinin ardından bazı sanık yakınları da bağırarak salonun kapısındaki polise ve mübaşire tepki gösterdi. Avukatlarının salona alınmasının ardından polisin bazı yabancı gazetecileri içeri alması üzerine, adliyede görevli gazeteciler de salona girmek istedi. Ancak polis önce gazetecileri ‘yer yok’ gerekçesiyle almak istemedi. Daha sonra yabancı gazetecilerin alınmasının ardından adliyede görevli gazeteciler içeri alındı.

AVUKAT KANAR: YARGILANMANIN KİRLERDEN ARINMASI İÇİN... Duruşmada ilk olarak sanık avukatlarından Ercan Kanar söz aldı. Salondaki 25 avukat adına konuştuğunu belirten Kanar, “Yargılamanın kirlerden arınması için taleplerimiz var" diyerek İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Hanefi Avcı’nın sanıkları arasında olduğu dava ise ana Devrimci Karargah davasını birleştirmesi kararını eleştirdi. Dosyadaki bazı delillerin hukuka aykırı olarak elde edildiğini belirten Kanar, savunmalar alınmadan önce bu delillerin dosyadan çıkarılmasını istedi.

AVUKAT UÇARCI: HUKUKA AYKIRI DELİLLER DOSYADAN ÇIKARILSIN
Daha sonra söz alan Hanefi Avcı’nın avukatı Refik Ali Uçarcı, yasadışı delillerin dosyadan çıkarılmasını isteyerek, “Müvekkilimin aramadan 28 gün önce boşalttığı işyerinde kasetler çıktı. Bunlar hukuka aykırı delildir. Müvekkilimin 3 ruhsatlı silahı, iddianamede ruhsatsız olarak gösterildiö dedi. Mahkeme ise avukatların bu taleplerini reddetti.

-MİLLETVEKİLLERİ İZLEDİ-
Öte yandan duruşmayı eski Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Emin Arslan, milletvekilleri Sebahat Tuncel, Akın Birdal, Ertuğrul Kürkçü de izledi. Duruşmayı izlemeye gelen Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ise salona kalabalıktan giremediği için adliyeden ayrıldı. 

MAHKEME ÖNCESİ EYLEM

Barbaros Parkında bir araya gelen ve aralarında milletvekillerinin de bulunduğu bir grup, basın açıklaması yaptı. Aralarında Mersin Bağımsız Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, İstanbul Bağımsız Milletvekilleri Sebahat Tuncel ve Levent Tüzel ile eski BDP milletvekili Akın Birdal’ın da bulunduğu bir grup, dava kapsamında tutuklanan bazı sanıkların fotoğraflarının bulunduğu ve üzerinde "Sıra kimde" yazılı afişin arkasında toplanarak davayı protesto eden çeşitli slogan attı.

BASIN AÇIKLAMASINI AKIN BİRDAL OKUDU

Burada grup adına basın açıklamasını okuyan Akın Birdal, Devrimci Karargah örgütüne yönelik yapıldığı iddia edilen bu operasyon sonucunda siyasi parti ve platformlarda demokratik ve meşru siyaset yapan arkadaşlarının hiçbir ilişkileri olmadığı halde örgüt üyesi oldukları gerekçesiyle tutuklandıklarını söyledi. Mersin Bağımsız Milletvekili Ertuğrul Kürkçü de 6 milletvekilinin hapiste olan bir blokun henüz yemin etmemiş milletvekili olarak bu mahkemede yargılananlarla dayanışma içinde olduklarını ifade etti.

Kürkçü, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde görülmüş en irrasyonel davayla karşı karşı olduklarını belirterek, "Hayatlarında ve düşüncelerinde hiç bir zaman ait olmamış bir davaya bağlıymış gibi gösterilerek tamamen sahte saçma ve yalan iddialarla bir yıla yakın bir zamandır arkadaşlarımız hapiste tutuluyor" dedi.

İstanbul Bağımsız Milletvekili Sebahat Tuncel de dün Diyarbakır’da KCK davasını izlediğini anlatarak, Diyarbakır’da sergilenen tiyatronun aynısının burada da sergilendiğini öne sürdü. Grupta bulunan vekiller basın açıklamasının ardından davanın görüleceği Beşiktaş ’taki İstanbul Adliyesi önüne gelerek davanın başlamasını beklediler. Eylem için gelen gençler ise Beşiktaş Meydanı’nda beklemeye devam ediyor.

DURUŞMA YARIN DEVAM EDECEK Duruşmada savunmasını yapan tutuklu sanık Oğuzhan Kayserilioğlu, siyaset yaptığını ve sosyalist bir parti kurmaya çalıştığını kaydetti. Demokratik mücadelenin yasal yollardan yapılması gerektiğini ifade eden Kayserilioğlu, Devrimci Karargah’ın yöntemlerini benimsemediğini söyledi. Kayserilioğlu, örgütle hiçbir ilgisinin bulunmadığını savundu.
Kayserilioğlu’nun savunmasının ardından duruşma sona erdi. Yarın devam edecek duruşmada, Hanefi Avcı’nın savunmasını yapması bekleniyor.
(dha)