'Devrimci Karargah' örgütünün dosyası kabarık

Bugün Bostancı'da 6 saati aşkın polisle çatışan kişinin 'Devrimci Karargah' üyesi çıkması gözlerin yeniden bu örgüte çevrilmesine neden oldu. Örgüt ilk olarak AKP İl örgütüne ve İstanbul'da 1. Ordu Komutanlığı'na düzenlediği saldırıyla dikkatleri üzerine çekmişti


Aralık 2008'de AKP İstanbul İl Binasına kurye görünümde giren örgüt üyesi bombalı bir paket bırakmış, zaman ayarlı bombanın patlamasının sonucunda binada bulunan 10 kişi yaralanmıştı. Örgütün elektronik postayla gönderdiği açıklamada "bir savaşçı grubu"nun "AKP İstanbul İl Merkezine yönelik bir sabotaj eylemi" düzenlediği kabul edilerek, saldırının amacı "AKP hükümetini ve Türk Genel Kurmayı’nı uyarmak" olarak açıklanmıştı.

Aynı örgüt 2008 Ağustos başında Üsküdar’da 1. Ordu Komutanlığı’na yönelik havanlı saldırıyı da üstlenmişti. Karacaahmet Mezarlığı’ndan ateşlenen el yapımı havandan çıkan şarapnel parçaları 1. Ordu Komutanlığı yakınındaki Selimiye Astsubay Orduevi’nin bahçesine düşmüştü.

'Devrimci Karargâh’ örgütünün TKP-KIVILCIM’ın (Direniş) geleneğinden geldiği iddia ediliyor. Örgüt ismini geçtiğimiz günlerde de Devrimci Sol'dan ayrılan Bedri Yağan grubuyla birleştiğini açıklayarak duyurmuştu.