DGM: Artık yokuz

Yeni mahkeme gerek
İstanbul 2 No'lu DGM, kendini 'işlevsiz' ilan etti. Geçen yıl 57 kişinin can verdiği intihar saldırıları davasında heyet, Anayasa değişikliğiyle yetkisiz olduklarını belirterek, yeni mahkeme kuruluncaya dek, sorgu vb. konular hariç işlem yapmama kararı aldı.
Temel madde gitti
Karar şöyle: DGM'lerin kuruluşu Anayasa madde 143'te düzenlenmişti. Bu madde kalktı. Yeni bir yasaya kadar mahkemenin 'esaslı işlem' yapmaması gerekir. Takılı olduğu askının çıkarılması halinde elbisenin düşmesi gibi DGM Yasası da düşmüştür.

İSTANBUL - İstanbul'da 15 ve 20 Kasım 2003 tarihlerinde meydana gelen ve 57 kişinin ölümüne neden olan intihar saldırılarıyla ilgili davaya bakan 2 No'lu DGM heyeti, Anayasa değişikliğiyle 'yetkisiz' olduklarını belirterek, yeni bir mahkeme kuruluncaya kadar işlem yapılmamasına karar verdi. Kararda DGM'ler askıdan düşmüş elbiseye benzetildi.
Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, görevsizlik kararının haklı olduğunu söyledi.
Sanık sayısının fazla olması nedeniyle beş güne yayılan davanın ilk duruşması dün İstanbul 2 No'lu DGM'de yapıldı. Duruşmaya tutuklu sanıklar Fevzi Yitiz, Adnan Ersöz, Yusuf Polat, Harun İlhan, Osman Eken, Süleyman Uğurlu, Metin Ekinci, Seyit Erkul, Baki Yiğit, Ali Yaman, Burhan Perk ve Mehmet Kuş katıldı. Avukat Hasip Kaplan, Ahmet Ünal Erman ile İngiltere
İstanbul Başkonsolosluğu adına avukat Namık Sofuoğlu müdahil olarak duruşmada hazır bulundu.
Sanık avukatı itiraz etti
Sanık avukatı Osman Karahan, DGM'lerin kuruluş ve işleyişlerinin düzenlendiği Anayasa'nın 143. maddesinin kaldırıldığını, mahkemenin yetkisiz ve görevsiz olduğunu, 'yok' hükmüne düştüğünü söyledi. Karahan, bu nedenle müvekkillerinin savunma yapmayacağını ifade etti. Sanık Yusuf Polat'ın avukatı Kazım Ayaydın ise bu davanın dünya çapında infial yaratan bir olayın davası olduğunu belirterek, elebaşıların kaçak durumda bulunduğunu, burada yargılananların ise pamuk ipliğiyle birbirine bağlı sanıklar olduğunu öne sürdü. Avukatların görüşlerine katılan sanıklar da savunma yapmak istemedi.
Müdahil avukat Hasip Kaplan ise, "Sanıklara yüklenen suç Türkiye'nin anayasal düzenine karşı değil insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur. Bu nedenle sanıklar Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde yargılanmalıdır" diye konuştu.
Görüşünü açıklayan savcı Mustafa Erol da Anayasa'da yapılan değişiklikle DGM'lerin kaldırıldığını belirtti. Savcı Erol, yeni mahkemelerin kurulacağı yasal düzenlemelerin beklenmesini istedi. Kararı açıklayan heyet, DGM'lerin bu durumda esasa ilişkin işlem yapmaması ve acil işlere bakmasının adilane olacağını belirterek, karara şunları yazdırdı:
"Anayasa'nın 143. maddesi hiç olmasaydı ve DGM Kanunu da Anayasa'nın 142. maddesi gereğince çıkarılmış olsaydı mesele yoktu. Çünkü 142. maddede mahkemenin kanunla kurulacağı belirtiliyor. Fakat DGM'ler için özellikle o tarihlerde mahkeme heyetinde her nedense askeri hâkimlerin bulunması öngörüldüğünden, işi daha da sağlama bağlamak için DGM'lerin kuruluş ve yapısı 143. maddede düzenlenmiştir. Ancak sonuçta bu madde kaldırılmıştır. Durum böyle olunca yeni bir yasa yürürlüğe girene kadar mahkemenin esaslı bir işlem yapmaması gerekir. Adeta bir elbisenin takılı olduğu askının çıkarılması halinde elbisenin düşmesi gibi DGM Yasası da düşmüş olmaktadır. Bu nedenle herhangi bir işlemin şimdilik yapılmasına yer yoktur."
Çiçek: Karar doğru
Bakanlar Kurulu'nun dünkü toplantısından sonra bir açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Çiçek, Anayasa değişiklikleri doğrultusunda DGM'lerin kaldırılmasından sonra bu mahkemelerin yerine 'Organize Suçlar Ağır Ceza Mahkemeleri'nin kurulacağını söyledi. Çiçek, ilgili yasa tasarısının bugün TBMM'ye sevk edileceğini belirtti. Tasarıyı önümüzdeki hafta yasalaştırmayı hedeflediklerini belirten Cemil Çiçek, İstanbul DGM'nin aldığı söz konusu görevsizlik kararını, "Haklı ve doğru bir karar olarak" niteledi.