DGM gibi üniversite

Karadeniz Teknik Üniversitesi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Özyurt'un panoda öğrenci Zeynep Ertuğrul'u DHKP-C militanı olmakla suçlayıp afişe etmesinden başka 46 öğrenciyi cezalandırdığı ortaya çıktı
Haber: ULAŞ ÖZDEMİR / Arşivi

TRABZON - Karadeniz Teknik Üniversitesi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Özyurt'un panoda öğrenci Zeynep Ertuğrul'u DHKP-C militanı olmakla suçlayıp afişe etmesinden başka 46 öğrenciyi cezalandırdığı ortaya çıktı. Aynı üniversitenin Eğitim Fakültesi
Dekanı Prof. Dr. Abdullah Çavuş'un da, dört öğrenciye örgüt üyesi suçlamasıyla çeşitli cezalar verdiği öğrenildi.
Mahkeme akladı
Üniversitenin 'fişleme operasyonu', ocak ayında F tipi cezaevlerini protesto eden bildiri dağıttıkları sırada gözaltına alınıp savcılığa sevk edilen 46 öğrencinin suçsuz bulunup serbest bırakılmasıyla başladı.
Öğrenciler serbest kaldı, ama İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanlığı peşlerini bırakmadı. Yönetim, öğrencileri sorguladı ve yasadışı sol faaliyet içinde bulunmaktan 46 öğrenciye okuldan atma, uzaklaştırma ve kınama gibi cezalar verdi. Ancak öğrenciler yargıya başvurdu ve Trabzon İdare Mahkemesi 21 Şubat'ta öğrencileri suçsuz bularak cezaları bozdu.
Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdullah Çavuş da 12 Nisan'da ekonomik krizle ilgili bildiri dağıttığı sırada gözaltına alınıp yine savcılıkça suçsuz bulunarak serbest bırakılan iki öğrencisini, hem DHKP-C militanı ilan etti, hem de okuldan uzaklaştırdı. Çavuş, Zihinsel Engelliler Öğretmenliği 2. sınıf öğrencisi Tülay Çağıl ile İlköğretim Matematik Bölümü 3. sınıf öğrencisi Özcan Kılıç'ı gönderdiği yazılarla örgüt üyesi olarak niteledi.
Çağıl bir ay okuldan uzaklaştırma ve disiplin, Kılıç bir dönem okuldan
uzaklaştırma ve disiplin cezası aldı. KTÜ öğrencilerinden Ferhat Demirağ ve Nihat Çakmak da 12 Nisan'da bildiri dağıttığı
için aynı örgütün mensubu olmakla suçlandı. Demirağ'a kınama, Çakmak'a ise iki dönem okuldan uzaklaştırma cezası verildi.
'Bunalıma girdim'
Okuldan uzaklaştırılan Kılıç, "Suçum sol görüşlü olmak mı? F tipi cezaevlerini protesto ettim, ekonomik krizle ilgili bildiri dağıttım diye örgüt üyesi ilan edildim. Polis bir bilgi veriyor, yönetim çağırıyor sorguluyor, kendimizi savunsak da bizi fişliyor. Babam beni arayıp telefonda ağlıyor. Arkadaşlarım gibi ben de bunalıma girdim. Yönetim bu kararların mahkemeden döneceğini biliyor. Amaçları sosyal demokratları okuldan tasfiye etmek" dedi.
"Öğrencilere DHKP-C'li demedim" diyen Prof. Çavuş, "Bu bilgiler Emniyet'ten gelir, öğrenciyi sorgular ve gerekli işlemi yaparız. Kimin ne olduğunu devlet bilir. Biz öğrencilerimizi sever, kötülükten uzaklaştırmaya çalışırız" diye konuştu.


    ETİKETLER:

    TRABZON

    ,

    DHKPC