DGM heyeti, Neşter davasından çekilmek için dilekçe verdi

59 sanıklı Neşter Davası'nda, Ankara 2 No'lu DGM heyetinin, basında çıkan haberler nedeniyle yargılamadan çekilme talebinde bulunduğu ortaya çıktı.

SSK'ya iyileştirici tıbbi malzeme alımında yolsuzluk yapıldığı iddiasıyla 59 sanığın yargılandığı 'Neşter Davası'nda, Ankara 2 No'lu DGM heyetinin, son dönemde basında çıkan haberler nedeniyle yargılamadan çekilme talebinde bulunduğu ortaya çıktı. Talebi değerlendiren Ankara 1 No'lu DGM'nin, tarafsızlıkla ilgili şüpheleri yerinde görmeyerek, talebi reddettiği bildirildi.
Neşter Davası'nın bugünkü duruşmasına, 27 sanık, avukatları ve müdahil avukatları katıldı. Mahkeme Başkanı Yunus Karabıyıkoğlu, mahkeme heyetinin, son günlerde yazılı ve görsel basında yayınlanan yargı mensuplarına ilişkin iddialar üzerine, tarafsızlığa ilişkin şüpheleri ortadan kaldırmak amacıyla davadan çekilme dilekçesi verdiğini açıkladı. Karabıyıkoğlu, Ankara 1 No'lu DGM'nin, talebi dün karara bağlayarak reddettiğini bildirdi. Kararda, davanın tarafları üzerinde heyet üyeleriyle ilgili en ufak bir şüphe oluşmaması amacıyla yapılan başvurunun, söz konusu gerekçenin yerinde olmaması nedeniyle reddedildiği kaydedildi. Bu arada, söz alan sanık avukatları, Ankara 2 No'lu DGM heyetinin karşısında olmaktan memnun olduklarını belirterek, mahkemeye sonsuz güven duyduklarını söyledi.
Daha sonra dosyaya gelen evrakı okuyan Başkan Karabıyıkoğlu, İstanbul'daki bazı avukatların kötü hava koşulları nedeniyle duruşmaya gelemediklerine ilişkin telgraf çektiklerini ve bu duruşma dinlenmesine karar verilen tanıkların, herkesin katılacağı bir oturumda dinlenmesini talep ettiklerini belirtti. Bu konuda görüşü sorulan Cumhuriyet Savcısı Hamza Keleş, bazı avukatların duruşmada hazır bulunmamasının tanık dinlenmesine engel olmadığını, avukatların daha sonra tanık ifadelerine karşı yazılı beyanda bulunabileceklerini söyledi. Duruşmaya, öğleden sonra devam edilmek üzere ara verildi.