DGM olsa da olur, olmasa da!

'Akıntıya Karşı Yazılar' adlı kitabı nedeniyle Doç. Dr. Fikret Başkaya ile yayıncısı İsmet Erdoğan'ın TCK'nın üç kez değiştirilen 159. maddesi gereği cezalandırılmaları istendi.

ANKARA - 'Akıntıya Karşı Yazılar' adlı kitabı nedeniyle Doç. Dr. Fikret Başkaya ile yayıncısı İsmet Erdoğan'ın TCK'nın üç kez değiştirilen 159. maddesi gereği cezalandırılmaları istendi.
Başkaya ile Erdoğan hakkında kitapta yer alan, 'Sivas katliamı devletçe örgütlenmiş bir katliamdır', 'Asıl söz konusu olan işkence cumhuriyetidir', şeklindeki ifadeler nedeniyle yargılanıyor. Davaya dün Ankara 15. Asliye Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Ankara Hukuk Fakültesi'nden belirlenen bilirkişi heyeti mazeret bildirerek gelmeyince yargıç, sözü savcıya verdi. Savcı Murat Esen ise mütalaasında, Başkaya'nın daha önce ceza aldığı davaların farklı yazılardan kaynaklandığını hatırlattı ve sanıkların 159/1 maddesi uyarınca üç yıla kadar hapsedilmelerini istedi. Savcı, her iki sanığın aynı maddeyi son beş yılda daha önce de ihlal ettiğini söyleyerek cezanın da artırılmasını talep etti. Dava, mütalaaya karşı sanıkların savunmalarını hazırlamaları için ertelendi.