DGM'den göç başladı

Vetoya rağmen çıkmıştı
Cumhurbaşkanı'nın, vetodan sonra aynen geldiği için yayımladığı, TCK'nın 313 ile 314. maddelerini DGM'den çıkaran yasa yürürlüğe girince ilk kararlar alındı: İstanbul DGM, Nevzat Ak'ın arazi yolsuzluğu davasını İstanbul Ağır Ceza'ya yolladı.
Yaklaşık 3 bin kişi
İzmir DGM de TEDAŞ ve taşeron şirket personelinin dosyasında görevsizlik kararı verdi. Başta İstanbul DGM olmak üzere, banka batırmaktan ve diğer yolsuzluklardan yargılanan ünlü ünsüz yaklaşık 3 bin kişi 'kurtuluş' için duruşma günü bekliyor.
Egebank bölünecek
313 ve 314'ten dava açılan Egebank sanıkları ağır cezaya gidecek, Murat Demirel gibi Suç Örgütleriyle Mücadele Yasası uyarınca yargılananlar DGM'de kalacak. Ankara DGM'deki Bayındırlık dosyası kritik; Beyaz Enerji ise toptan ağır ceza yolcusu.
Haber: DEMET BİLGE / Arşivi

İSTANBUL - Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in veto etmesinden sonra TBMM'de aynen kabul edilen ve Sezer'in 'zorunlu' onaylamasının ardından yürürlüğe giren DGM Yasası'ndaki değişikliğin sevindirdiği ilk isim arazi yolsuzluğu nedeniyle yargılanan emlakçı Nevzat Ak oldu.
Fatih Ormanı'nda 65 dönüm araziyi 'usulsüz
şekilde üzerlerine geçirdikleri' iddiasıyla Ak ve 13 kişinin yargılandığı dava dün son kez İstanbul 1 No'lu DGM'de görüldü. Sanık avukatlarının "Yeni DGM Yasası uyarınca görevsizlik kararı verilsin" talebini yerinde bulan mahkeme heyeti dosyayı ağır ceza mahkemesine gönderdi.
Bu arada İzmir'de abonelerin borçlarını sıfırlayıp devleti 250 milyar lira zarara uğrattıkları iddiasıyla 'çete oluşturmak' suçundan DGM'de yargılanan sekiz kişinin davasında da görevsizlik kararı verildi.
***
Sırada bekleyen pek çok dava var
DGM'lerde yargılanan 3 bin kişiyi rahatlatacak olan yeni yasadaki değişikliklerden İstanbul DGM'de görülen çok sayıda dava da etkilenecek. Şu davalar
İstanbul DGM'den gidecek:

 • Daha önce 'dolandırıcılık' boyutu ayrılarak ağır ceza mahkemesine gönderilen
  İstanbul 3 No'lu DGM'deki 'Sümerbank Davası'nda Hayyam Garipoğlu ve diğer 37 sanık TCK'nın 313 ve 314. maddeleri uyarınca 'cürüm işlemek amacıyla teşekkül oluşturmak' ve 'yardım ve yataklık etmek' suçundan yargılandığı için DGM'ye veda edecek.
 • İstanbul 6 No'lu DGM'de birleştirilen ve aynı konumda olan Korkmaz Yiğit, Erol Evcil, Hayyam Garipoğlu ve Mustafa Kefeli'nin de aralarında bulunduğu 35 sanıklı 'Bankekspres davası' ve 'Türkbank davası' da, ağır ceza mahkemesine gönderilecek.
 • İstanbul 6 No'lu DGM'de, Dinç Bilgin, Cavit Çağlar ve Mehmet Nail Keçili'nin de aralarında bulunduğu 18 sanıklı 'Etibank Davası', İstanbul 5 No'lu DGM'de Ali Avni Balkaner'in de aralarında bulunduğu 30 sanıklı 'Yurtbank davası' ile henüz ilk duruşması yapılmayan ve sanıkları arasında Mahmut Ceylan'ın da olduğu 30 sanıklı
  'Bankkapital davası' ilgili mahkemelerin
  'görevsizlik' kararı vermesiyle ağır ceza mahkemesine gidecek.
 • İşadamı Nesim Malki'nin öldürülmesiyle ilgili 'çete'nin içinde yer aldıkları öne sürülen Erol Evcil'in de aralarında bulunduğu 18 sanıklı dava ile 'çete elebaşı' Ayvaz Korkmaz hakkındaki davalar da TCK'nın 313 ve 314. maddelerinden açıldığı için ağır ceza mahkemesine gönderilecek.
 • Murat Demirel'in de aralarında bulunduğu 38 sanıklı 'Egebank davası' ikiye bölünecek. Ankara DGM Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, Demirel'in de aralarında olduğu bir grup sanık için 4422 sayılı Çıkar Amaçlı Suç Örgütleriyle Mücadele Kanunu uyarınca dava açıp dosyalarını göndermesi,
  İstanbul DGM Cumhuriyet Başsavcılığı'nın da sonradan ortaya çıkan sanıklar yönünden TCK'nın 313 ve 314. maddelerinden dava açması, dosyanın detaylı incelenmesini gerektirecek. Bu inceleme sonucu, 313 ve 314. maddelerden dava açılan sanıklar ağır cezaya gönderilirken, 4422 sayılı kanundan yargılanan sanıklar DGM'de kalacak.
  Ankara'daki davalar
  Ankara'da gün sayan önemli soruşturma ve davalar ise şunlar:
 • Vurgun davası: Aralarında eski Bayındırlık Bakanı Koray Aydın'ın danışmanı Sadrettin Dinçer'in de bulunduğu 364 sanık hakkında 'çıkar amaçlı suç örgütü kurmak ve ihaleye fesat' suçlarında dava açılmış, ilk duruşma tarihi 15 Ocak olarak belirlenmişti. Şimdi DGM, dosyayı ağır cezaya gönderebilecek.
 • Beyaz Enerji: Enerji Bakanlığı, TEAŞ ve TEDAŞ'taki rüşvet ve yolsuzluk iddialarıyla ilgili çoğu üst düzey yönetici ve bu kurumlarla iş yapan müteahhitlerden
  oluşan sanıklar hakkında 'çete kurmak'tan açılan davanın ağır cezaya gönderileceği kesin.
 • Örümcek Ağı: En kapsamlı karapara-hayali ihracat soruşturması olan Örümcek Ağı'nda suçun TCK 313. madde kapsamında görülmesi halinde dosya dava açılmadan Ankara
  Başsavcılığı'na gönderilecek. Bu zanlılar hakkında 4422 sayılı yasa uyarınca dava açılması halinde de mahkeme, suçun niteliğinin TCK 313 kapsamında olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verebilecek.
  ***
  DGM'de kalanlar
  4422 sayılı Çıkar Amaçlı Organize Suç Örgütleriyle Mücadele Kanunu kapsamında DGM'de kalan davalar şunlar: 'Çete elebaşı' Alaattin Çakıcı'nın Fransız Konsolosluğu'ndaki görevliye saldırı girişimi, Nuri ve Vedat Ergin kardeşlerin, Zeytinburnu ve Gültepe'de iki kahvehanenin taranması, eski başkan Gürbüz Çapan'ın da aralarında bulunduğu 42 sanığın Esenyurt Belde Belediyesi'ndeki yolsuzluk iddiası ile 'Adnan Hoca' olarak tanınan Adnan Oktar, eski Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Rahmi Dilligil, eski Mali Şube Müdürü Salih Güngör ve Sincan aşireti lideri Murat Sincar haklarında açılan davalar.