DGM'den hızlı dekan!

Okulda ekonomik krizle ilgili bildiri dağıtırken gözaltına alınan öğrenciyi savcı serbest bıraktı.
Haber: ULAŞ ÖZDEMİR / Arşivi

TRABZON - Okulda ekonomik krizle ilgili bildiri dağıtırken gözaltına alınan öğrenciyi savcı serbest bıraktı. Ancak fakültenin dekanı panoya astırdığı, "Sayın Zeynep Erduğrul. Yasadışı DHKP-C terör örgütüyle bağlantınız olduğu iddiasıyla 9 Mayıs 2001 tarihine kadar idaremize ifade vermeniz gerekmektedir" duyurusuyla genç kızı 'militan' ilan etti.
Karadeniz Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'ndeki olay şöyle gelişti: Birinci sınıf öğrencisi 21 yaşındaki Zeynep Erduğrul, 5 Nisan'da ekonomik krizle ilgili bildirisini dağıtırken üç arkadaşıyla birlikte gözaltına alındı. Polisteki ifadelerinin ardından savcılığa sevk edilen Erduğrul ve arkadaşları Trabzon Cumhuriyet Savcılığı tarafından suçsuz bulunarak serbest bırakıldı.
'Gel, ifade ver'
Fakülte Dekanı Prof. Dr. Hasan Özyurt imzasıyla 2 Mayıs'ta okul panosuna bir çağrı pusulası asıldı. Çağrıda, "Sayın Zeynep Erduğrul. Yasadışı DHKP-C terör örgütüyle bağlantınız olduğu iddiasıyla 9 Mayıs 2001 tarihine kadar idaremize ifade vermeniz gerekmektedir. İşbu ilan tarafınıza tebliğ edilmiş sayılacaktır" denildi. Erduğrul, bu şekilde 'militan' ilan edildiğini
belirterek, "Okuldaki arkadaşlarım benden uzaklaştı. Ben savcılıkta ifade verdim ve aklandım. Savcı bize dava açmaya bile gerek duymadı" dedi.
Dekan Özyurt ise, "Bize bu yazı Emniyet Müdürlüğü'nden geldi. Zaten bu şekilde birçok öğrenciyi sorguladık ve ceza verdik" diye konuştu.


    ETİKETLER:

    TRABZON

    ,

    DHKPC