DGM'lik olan delil

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, 16 Mart katliamı davasına MİT'e ait belgeleri sunduğu için yargılanan avukat Cem Alptekin hakkındaki beraat kararını oybirliğiyle bozarak, DGM'de yargılanmasını istedi.
Haber: DEMET BİLGE / Arşivi

İSTANBUL - Yargıtay 9. Ceza Dairesi, 16 Mart katliamı davasına MİT'e ait belgeleri sunduğu için yargılanan avukat Cem Alptekin hakkındaki beraat kararını oybirliğiyle bozarak, DGM'de yargılanmasını istedi. Karara tepki gösteren Alptekin, "Bir katliamı aydınlatmaya çalışırken, sanık oldum ve şimdi de DGM'de yargılanmam isteniyor" dedi.
16 Mart 1978'de yedi öğrencinin ölümüyle sonuçlanan İstanbul Üniversitesi'ndeki bombalı saldırıyla ilgili davanın
avukatı Cem Alptekin hakkında dönemin İçişleri Bakanı Hasan Fehmi Güneş ile Ülkücü Türk Federasyonu Başkanı Lokman Kondakçı arasında geçen konuşmaların bant çözümünü sunduğu için dava açılmıştı.
İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen dava beraatle sonuçlanmıştı.
'Avukatın görevi'
Mahkeme kararında mahkemeye belge göndermemekte ısrar eden MİT'e gönderme yapılarak şöyle denilmişti:
"Mahkemelerin temel görevi, yargılamada gerçeği ortaya çıkarmak ve hakkaniyete uygun bir cevap vermektir. Gerçeğin ortaya çıkmasını sağlayacak her türlü belge ve bilginin mahkemeye sunulması herkes için bir görevdir. Yapılan eylem bir terör suçudur. Yedi kişi öldürülmüş, birçoğu da yaralanmıştır. Böyle bir davada sanığın bir avukat olarak ele geçirdiği belgeyi mahkemeye sunması gerçeğin ortaya çıkmasına katkıda bulunmaktan ibarettir."
Ancak beraat kararını İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Ferzan Çitici temyiz etti. Yargıtay 9. Ceza Dairesi ise oybirliğiyle usul yönünden bozulmasına karar verdi ve Alptekin'in Terörle Mücadele Yasası'nın 6. maddesi uyarınca, 'Terörle mücadelede görev almış kişilerin açıklanması' suçundan DGM' de yargılanmasını istedi.
'Terörist muamelesi'
Yargıtay'ın kararını "Savunmaya terörist muamelesi yapılıyor" diye tepki gösteren Alptekin, "Avukatlık Yasası'na göre bir avukat hakkında dava açabilmek için savcılığın Adalet Bakanlığı'ndan izin istemesi ve bakanlığın da izin vermesi gerekir. Benim yargılanmam için ne savcılığın bir izin istemi, ne de bakanlığın bu yönde verdiği bir karar vardır" dedi.