DGM'lik video çekim

Şırnak'ın İdil ilçesinde yaşadığı köyü ve çevresini kameraya alan sekiz köylü, görüntülerde bazı çocukların zafer işareti yaptığının belirlenmesi üzerine DGM'lik oldu.
Haber: AHMET ŞIK / Arşivi

İSTANBUL - Şırnak'ın İdil ilçesinde yaşadığı köyü ve çevresini kameraya alan sekiz köylü, görüntülerde bazı çocukların zafer işareti yaptığının belirlenmesi üzerine DGM'lik oldu.
İdil'in Sulak Köyü'nde yaşayan Abdülkerim Koçak'a, 1991'de Almanya'ya giden bir daha dönmeyen ağabeyi Abdullah Koçak tarafından bir video kamera gönderildi. Köyünü çok özlediğini belirten ağabey Koçak, kardeşinden
köyünün görüntülerini kaydederek kendisine göndermesini istedi. Abdülkerim Koçak da ağabeyinin bu isteğini yerine getirdi. Kurban Bayramı'ndaki bayramlaşmaların, akraba ve yakınlarının Almanya'dakilere selamlarını gönderdiği konuşmalar da görüntülerde yer aldı. Kasette, arka planda ise bazı çocuklar zafer işareti yaparken görünüyordu.
Memur ihbar etti
29 Mayıs günü kasedi Almanya'ya göndermek üzere İdil Postanesi'ne götüren Koçak'a, görevlilerce "İçeriğinin ne olduğunu bilmediğimiz kasetleri gönderemeyiz" yanıtı verildi. 156 No'lu telefona, 'güvenlik görevlilerinin kullandığı yolların kamera çekimini yaptı' ihbarı yapılınca da, Koçak'ın evi 30 Mayıs gece yarısı askerler tarafından basıldı. Kasedin incelenmesi sonucu görüntülerde yer alan sekiz kişi daha gözaltına alındı. Ancak bilirkişi görüntülerde propaganda olmadığını belirtti. İki günlük gözaltıdan sonra dokuz sanık görüntülerde bazı çocukların zafer işareti yapması nedeniyle 'örgüt propagandası' yaptıkları iddiasıyla İdil Cumhuriyet Savcılığı'na çıkarıldı. Sanıklar yanlış anlaşıldıklarını söyleseler de, Koçak'la birlikte Cevher Varçin, Emin Varçin, Hüsnü Varçin, Hamza Teke, Hacı Akbaş, Beşir Oltan, Abdülaziz Beldek adlı köylüler, tutuklanıp İdil Cezaevi'ne konuldu.
İki hafta tutukluluk
Dosya suçun niteliği gereği Diyarbakır DGM'ye gönderilirken, sanıkların avukatının itirazı üzerine iki hafta cezaevinde kalan köylüler, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.