DGS ek yerleştirme ve tercih kılavuzu ne zaman açıklanacak?

DGS ek yerleştirme ve tercih kılavuzu ne zaman açıklanacak?
DGS ek yerleştirme ve tercih kılavuzu ne zaman açıklanacak?
Binlerce öğrencinin heyecanla beklediği 2015 DGS tercih kılavuzu ve ek yerleştirme işlemleri ne zaman olacak? DGS ek yerleştirme kayıt işlemleri için gerekli belgeler neler?

DGS sınav sonuçları açıklandı. Tercih kılavuzunu merakla bekleyen binlerce aday için zaman yaklaşıyor. Peki DGS ek yerleştirmeleri ne zaman yapılacak?

DGS Sınava sonuçları açıklandı. 26 Temmuz 2015 tarihinde yapılan 2015 Dikey Geçiş Sınavının (DGS) değerlendirme işlemleri tamamlanarak 4 Ağustos 2015 Salı günü açıklanan DGS Sınav Sonuçlarını adaylar ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr  internet adresinden sorgulanabiliyor. Adaylar sınav sonuçlarını belirtilen internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile giriş yaparak öğrenebilecekler.  Sınav sonuçları ile ilgili yapılan açıklamada sonuçlar ÖSYM’nin internet adresinden öğrenilecek olup Sınav Sonuç Belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecek. 

2015 DGS SONUÇLARI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN
 
2015 DGS ÜNİVERSİTE KAYIT TARİHLERİ NE ZAMAN

DGS Sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrenciler DGS sonuçlarına göre kazandıkları üniversitelere kayıt yaptırmak için sabırsızlanıyorlar. Yerleştirme sonuçlarını ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile öğrendiler. DGS üniversite kayıt tarihleri ise geçen yıl 8-12 Eylül 2014 olarak belirlenmişti. Bu sene için kesin tarihler henüz açıklanmadı.


DGS KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER NELER?

1) Ön lisans Diploması veya Geçici Mezuniyet Belgesi aslı,
2) Lise Diploması aslı veya Geçici Mezuniyet Belgesi aslı
3) DGS sonuç belgesinin internet çıktısı,
4) Nüfus cüzdanının ön ve arka yüzünün fotokopisi,
5) Kan grubunu gösteren belgenin fotokopisi, (Ehliyetinde kan grubu yazanlar için ehliyet fotokopisi yeterlidir).
6) 6 adet renkli vesikalık fotoğraf (Kılık kıyafet ile ilgili mevzuata uygun ve son altı ay içinde
cepheden çektirilmiş 4,5x6 cm ebadında).
7) Transkript (onaylı)
8) Ders içerikleri (onaylı)
9) Askerlik çağındaki öğrenci adaylarından; ilgili askerlik şubesinden alacakları tecilli olduklarını gösterir belge veya askerlik görevini yapmış olanlardan durumlarını belirten belge. (Bu belge 1989 yılı ve sonrası doğumlulardan istenmez)

2015 DGS TERCİH VE YERLEŞTİRME İLE İLGİLİ AÇIKLAMA   

2015-DGS sonuçlarına göre yapılan yerleştirme sonunda adayların tercih etmemesi veya yerleştirilmesi yapılan adayların kayıt için başvurmaması nedeniyle boş kalan kontenjanlar için gerek duyulduğu takdirde Yükseköğretim Kurulu kararı ile ÖSYM tarafından merkezî olarak ek yerleştirme yapılacak. Bu durumunda adaylar, 2015-DGS Ek Yerleştirme Boş Kontenjanları ile tercih işlemlerini hangi tarihler arasında yapacaklarını ÖSYM'nin İnternet sitesinden öğrenecekler. Ek Yerleştirme sonuçları ÖSYM'nin İnternet sayfasında yayımlanacak. Sonuçlar açıklandıktan sonraki 3 gün içerisinde adayların yerleştirildikleri programa kayıtlarını yaptırmaları zorunludur. Adaylara ayrıca yerleştirme sonuç belgesi gönderilmeyecek.