DGS sonuçları hatalı mı?

DGS sonuçları hatalı mı?
DGS sonuçları hatalı mı?
DGS puanlamasında hatalı hesaplama olduğu iddiası adaylarda tepkiye neden oldu. Puanından şikayetçi olan bir çok aday ise dilekçe ile itiraz etti. Peki DGS yeniden mi hesaplanacak?

2015 yılı DGS sonuçları  4 Ağustos’ta açıklanmıştı. Fakat bir çok adayın puanlarının beklenilenin altında gelmesiyle adaylar arasında DGS’de hesaplama hatası olduğu yönünde iddialar ortaya atılmaya başlandı.

Durumdan şikayetçi olan bir çok öğrenci ÖSYM’ye puanlarının tekrar değerlendirilmesi yönünde dilekçe verdi. ÖSYM yetkilileri ise henüz gelen dilekçelerin yeterli sayıda olmadığını ve araştırmalarını sürdürdüklerini belirtti.

Sınavlarla ilgili şikayet dilekçeleri açıklanmasından sonraki 3 gün içerisinde yapılabiliyor, adaylar bugün akşama kadar dilekçelerini ÖSYM’ye iletebilecek.


Bazı adayların itirazları ise şöyle:


Sebahat Sazak: Özellikle sözel testinde doğru sayıları beklenilenin altında. 60 soru işaretledim. 59 görünüyor. 5 tane beklerken, 10 yanlışım çıktı.


Nuray Çelebi: Sözelde 60 soru işaretledim. 10 yanlış bekliyordum fakat 20 geldi. İtiraz dilekçesi vereceğim.

 

Hülya Parlak: Sözelde 3 yanlış bekliyordum, 16 çıktı. Zamanında ÖSS'de sözelde derece yaptım. Bu sene kitapçık türlerinde bir değişikliğe giderek, a,b,c olarak sıralanan tür uygulamasını kaldırdılar. Bu da hesaplamalarda bir karışıklık yaratmış olabilir.

 

Emre Gümüştaş: 35 matematik sorusunu cevapladım, 12 yanlış, 23 doğru görünüyordu. Ancak soru kitapçıklarına baktığımda 5 yanlış olması gerekiyordu. Türkçe'de ise 2 soruya hiç bakmadan işaretleme yaptım. Çıkan sonuçta bir tane yanlış vardı. Diğer sorunun akıbeti belli değil. ÖSYM itiraz dilekçesi vermemi istedi. 5 lira ödeyip verdim. Nasıl bir hesaplama yapıldı?

 

Sultan Çıldır: 50 yaşındayım. Beklediğim puanı alamadım. İtiraz dilekçesi vereceğim. Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Adalet Meslek Yüksekokulu'ndan birincilikle mezun oldum. Sözel testinde 59 soru cevapladım.13 yanlışım olduğu görünüyor. Ancak ben sadece 1 ya da 2 yanlış bekliyordum.


  ETİKETLER:

  ÖSYM

  ,

  Bugün

  ,

  Öğrenci

  ,

  Matematik

  ,

  ağustos

  ,

  lira

  ,

  adalet

  ,

  derece

  ,

  2015

  ,

  DGS